PRIEVIDZA. So sprejmi v rukách a maskami na tvárach tvorili prievidzské dôchodkyne sériu diel pod dohľadom známeho street art umelca Ivana Jakušovského z Handlovej. V rámci worshopov si tak vyskúšali techniky, ktoré dovtedy pripisovali hlavne vandalom.
Výtvarníka seniorky natoľko presvedčili, že s nimi plánuje rozšíriť spoluprácu. Na budúci rok by tak mohli v exteriéri vytvoriť spoločné dielo.
Umenie pre každého
Ženy v seniorskom veku s vášňou pre umenie sa v Prievidzi stretávajú v rámci občianskeho združenia Ars Pro Femina, ktoré pre ne organizuje rôzne tvorivé workshopy. „Našou snahou je zachovať kreativitu aj vo vyššom veku,“ vysvetlila predsedníčka združenia Amália Lomnická.
Doplnila, že v združení, ktoré funguje dvanásť rokov, je približne dvadsať žien s priemerným vekom sedemdesiat rokov. Organizujú pre ne pravidelné aktivity a umelecké dielne, ide už o siedmy ročník. V priebehu roka vždy absolvujú okolo tridsať workshopov.
Na jednom z nich sa učili práve technike maľby so sprejmi a šablónami, samé seba preto označili za babky sprejerky.

„Nejde o jednoduchú techniku, najskôr treba pochopiť logiku tvorby cez šablóny a osvojiť si postupy,“ vysvetlila Lomnická.
Počas niekoľkých tvorivých dielní vytvorili viacero diel pod dohľadom skúseného Ivana Jakušovského. „Oslovila som ho počas maľovania na prievidzskom sídlisku Zapotôčky a so spoluprácou súhlasil,“ priblížila Lomnická.
Seniorky pochválil za kreativitu
Učenie senioriek bola pre umelca výzva, ktorú sa bez váhania rozhodol prijať. Zvolil motívy a techniky, ktorými za dve hodiny dokázali vytvoriť dielo, ktoré si mohli zobrať domov. Ženy tak s pomocou sprejov a šablóny vytvorili farebné motýle, ale aj maľby Mariánskeho vŕška a starej Dlhej ulice v Prievidzi.
Jakušovský umelkyne pochválil za kreativitu a samostatnosť a nevylúčil ani ďalšiu spoluprácu. „Už sme o tom hovorili, že na budúci rok možno členky združenia zoberiem do terénu, kde spoločne vytvoríme nejaké dielo,“ povedal.

Dôchodkyne si techniku obľúbili napriek tomu, že je často spájaná najmä s vandalmi. „Obdivujem umelcov, ktorí v mestách tvoria sprejmi krásne diela, netešia ma ale nápisy a čmáranice vandalov, ktoré možno vidieť na každom kroku,“ vysvetlila Mária Sidorová.
Sama si sprejovanie užila, oproti iným technikám, ktoré vyžadovali presnosť a precíznosť, so sprejom mohla maľovať uvoľnene. „Je to doslova sloboda v maľovaní,“ doplnila.
Prievidzské babky sprejerky sú dôkazom toho, že spreje nepatria do rúk len vandalom, ale sú len iným štetcom a že ani moderné technológie nepoznajú vek.
