ĽUBOMÍR LENDEL sa narodil v Bojniciach, budúci rok oslávi 60-ku a od detstva chcel byť veterinár. Vyštudoval za zootechnika, odbor chovateľ. Niekoľko rokov pracoval v bojnickej zoologickej záhrade pri plazoch a nakoniec presedlal na šoférovanie. Sen z detstva sa rozhodol splniť inak. Už 45 rokov chová hady.
Jeho dvor stráži chlpatý obor, takmer 90-kilogramový novofundlandský pes. Po byte sa voľne prechádza papagáj Žako a v teráriu pod schodiskom sa vyhrievajú veľhady kráľovské.
Momentálne má dve samice, najstaršia má 18 rokov, viac ako tri metre a dvoch mladších samcov. O tom, ako sa žije s hadmi pod jednou strechou prezradil v rozhovore.
Čo vás priviedlo k chovu hadov?
Už ako malý chlapec som mal rád zvieratá. Chodil som do krúžku a začínal s užovkami. Terárium som mal v presklenej barovej vitríne nábytkovej steny a neraz sa stalo, že som ich hľadal po celom byte. Neskôr som na burzách objavil veľhada kráľovského a veľmi sa mi zapáčil.
Veľa ľudí hady nemusí, prečo sú vám sympatické?
Hady sú krásne. Nechápem prečo sa ich niekto bojí. Je to mimoriadne zaujímavý tvor. Keď sú hladné, sami si pýtajú žrádlo. Teraz mám štyroch a žerú presne stanoveným systémom. Prvá je najväčšia samica a potom podľa dominancie ostatné. Niekedy sú tie menšie pažravé a zahryznú sa do jednej koristi, alebo aj jeden do druhého.

Je starostlivosť o hady náročná?
Stačí, že majú vodu a teplo. Časť terária je vyhrievaná podlahovým kúrením pod pieskom a časť studená. Slnečné žiarenie a teplo zhora, zabezpečujú infra a ÚV lampy. Keďže tieto plazy pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky, majú aj obdobie dažďov, počas ktorého zalezú na chladnejšie miesto a neprijímajú dva mesiace potravu.
V článku sa ďalej dočítate:
- prečo stáli svokre vlasy dupkom,
- či sa dávajú hadom mená,
- kedy sú hady bezbranné.
Ako často ich treba kŕmiť a aké sú prírastky?
Raz za mesiac dospelé a mláďatá každý týždeň. Tých mávam ročne až štyridsať. Keď sa liahnu, vyzerajú ako špagety, sú len o niečo hrubšie a dlhšie, tak do pol metra. Keď sa prvý raz dokážu nažrať, už sú samostatné, vtedy ich zvyknem dávať preč, lebo ich kŕmenie je drahé. Mladé takto aspoň pokryjú časť nákladov na chov tých zostávajúcich.
Keďže už dnes nie sú tieto živočíchy chránené, tak ako voľakedy, záujemcov o chov veľhadov na Slovensku pribúda. Nie je to vôbec náročný koníček, stačí postaviť dobré terárium s automatikou na teplotu. Väčšina tých, ktorí to robia, majú k plazom vzťah. Takýto chov nie je o peniazoch.
Čo hovoria na hady susedia a rodina?
Nielen susedia, ale aj deti zo škôlky sem chodia na exkurzie. Moje deti, keď boli v plienkach a motali sa len štvornožky, tak najväčšou zábavou pre ne bolo vozenie sa na hadoch po obývačke. Chytili sa hada okolo krku a on ich vláčil po celom byte. Keď prišla svokra a videla to, vlasy je stáli dupkom.
Dávajú sa hadom mená?
Moje hady mená nemajú. Predchádzajúci majiteľ jedného zo samcov volal Gusto. Ale toho mi zožrala samica. Občas sa stane, že sa dva hady zahryznú do jednej koristi, každý z inej strany. Ten menší ale vždy nakoniec ustúpi. Gusto neustúpil a tak ho väčšia samica postupne nasúkala do seba celého. Keď som prišiel, bolo už neskoro.
Sú vaše hady nebezpečné?
Reagujú podľa situácie. Sú ale aj agresívne plazy. Veľhady kráľovské nie sú z tejto kategórie. Sú mierumilovné. Do obrannej polohy sa dajú len vtedy, keď cítia nebezpečenstvo. Maximálne však uhryznú, ale jed nemajú. Moje sú už zvyknuté na manipuláciu. Keď som býval v činžiaku a ešte nekúrili, zvykol som ich dávať zohriať do postele, pod paplón. Iba sa skrútili a hriali sa pri mne. Vo voľnej prírode sú to škrtiče. Zahryznú sa do koristi, nahodia slučku a stisnú.
Ublížili by človeku?
Keď som ešte dávnejšie dával mojim hadom sliepky, alebo zajace, či väčšie morčatá, nevšímali si ich, bolo to pre nich príliš veľké sústo. Nechali ich na pokoji, nič im neurobili, nezaútočili, hoci hady vedia roztiahnuť spodnú čelusť na maximum. Človek je pre nich ešte väčšia korisť, o ktorú sa nebudú zaujímať. Zareagujú len obranne. My si to už môžeme vykladať inak. A aj si vykladáme.
Môžu byť hady aj biznis?
Jedine veľkochov, alebo chov jedovatých plazov by mohol byť dobre zárobkový. Ja som však raz zarobil aj na škrtičoch, keď som bol doma z vojny a prišiel cirkus. Hľadali dobrovoľníka, ktorý by dokázal vydržať škrtenie veľhada kráľovského aspoň dve minúty. Prihlásil som sa. Hada vytiahli z chladiaceho boxu a ten sa okolo mňa omotal, aby sa zohrial a nie škrtil. Túto fintu som poznal a takéto hady som už vtedy choval. Dostal som stovku a potlesk k tomu.
Kedy sú hady bezbranné?
Keď sú podchladené. Vtedy na ne môže pokojne zaútočiť aj ich potrava. Potkan takému hadovi môže napríklad zožrať hlavu.