PRIEVIDZA. Incident spred mesiaca, keď medveď nad obcou Kanianka napadol 67-ročného hubára Jána Kubicu z Prievidze a spôsobil mu mnohopočetné tržné poranenia, opäť otvoril otázku bezpečnosti ľudí pohybujúcich sa v horách.
Zásahový tím pre medveďa hnedého dorazil na miesto mimoriadne rýchlo aj preto, že jedna zo zásahových skupín,sídli práve na Ponitrí. I napriek snahe členov skupiny, dohľadať nebezpečné zviera tesne po útoku a vypátrať ho v rozľahlom lesnom teréne, nakoniec nebolo možné.
Lesné chodníky v bezprostrednom okolí miesta stretu človeka so šelmou boli i napriek upozorneniam a výstrahám už na druhý deň opäť plné turistov a hubárov. Nič sa nezmenilo ani po mesiaci. Oblasť navštevujú ľudia rovnako, ako predtým.
Hibernácia medveďa hnedého sa začína zvyčajne niekedy v novembri a trvá až do marca alebo apríla v závislosti od podmienok prostredia.
Podľa informácií Andreja Šveca, vedúceho odboru komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR v Banskej Bystrici, na Slovensku funguje päť zásahových tímov, ktoré sú určené výhradne na riešenie situácií súvisiacich s medveďmi hnedými. Tieto skupiny sú v neustálej pohotovosti a fungujú 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Viac Andrej Švec povedal v rozhovore.
Koľko kusov medveďov a v ktorých lokalitách bolo zastrelených?
V kompetenčnom území Ponitria došlo zatiaľ k eliminácii šiestich medveďov. Išlo o jedince, ktoré opakovane ignorovali odstrašovacie opatrenia a nebezpečne sa približovali k ľudským sídlam. V takýchto prípadoch sa tím riadi prísnymi smernicami a každý zásah prebieha v súlade s platnou legislatívou. K eliminácii problémových jedincov došlo v Kľačne, Nitrianskom Pravne, na Remate v Handlovej a v Novákoch.

Kde skončili zastrelené medvede?
Všetko stanovuje zákon. Ulovená, alebo inak usmrtená zver, alebo uhynutá zver, alebo jej časti, nachádzajúce sa v poľovnom revíri, patria užívateľovi revíru. Na nepoľovných revíroch patrí táto zver užívateľovi najbližšieho poľovného revíru. Užívateľovi poľovného revíru alebo najbližšieho poľovného revíru, za rovnakých podmienok, patria aj vedľajšie produkty zo zveri.
Akým spôsobom ste riešili medveďa, ktorý útočil na hubára nad Kaniankou?
V týchto oblastiach Zásahový tím pre medveďa hnedého zvýšil monitorovaciu činnosť na zabezpečenie ochrany života, zdravia a majetku miestnych obyvateľov a návštevníkov týchto území.
Ako pracujú vaše zásahové tímy?
Každý zásahový tím má dvojicu s motorovým vozidlom, ktorá je v teréne pripravená zasiahnuť na základe hlásení od verejnosti, alebo pri zistení nebezpečných situácií. Pohyblivá pracovná doba je pre nás nevyhnutnosťou. Niekedy vyrazíme do terénu už na svitaní, inokedy ešte za tmy.
Ako predísť stretom s medveďom
Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže aj schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa. Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu. Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.
(Zdroj: Zásahový tím pre medveďa hnedého)
Kto môže byť členom tímu?
Každý uchádzač musí prejsť riadnym výberovým konaním a pohovorom pred odbornou komisiou zloženou z našich zamestnancov v Štátnej ochrane prírody SR. Pri výbere dbáme na odborné znalosti, praktické skúsenosti, fyzickú a psychickú zdatnosť a v neposlednom rade na flexibilitu, ktorá je pre našu prácu kľúčová.