Svoje otázky nám posielajte mailom na adresu marina.gocova@petitpress.sk.
Môže cvičenie spomaliť starnutie?
Áno, cvičenie pomáha spomaliť starnutie a zlepšiť kvalitu života vo vyššom veku. Vplyv cvičenia na starnutie sa prejavuje vo fyzickej aj mentálnej rovine a je v spoločnosti hlboko podceňovaný.
Viete, že cvičenie výrazne vplýva na dlhovekosť? Niekoľko štúdií ukázalo, že ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu, majú tendenciu žiť dlhšie. Toto môže byť dôsledkom zlepšenia celkového zdravotného stavu a prevencie mnohých ochorení ako kardiovaskulárne choroby, cukrovka, rakovina, osteoporóza, obezita, stres, alzheimer, poruchy spánku a dokonca psychické problémy.
S vekom sa spomaľuje metabolizmus a dochádza k hromadeniu tuku. Cvičenie pomáha regulovať telesnú hmotnosť a zabraňuje vzniku chorôb spojených s nadváhou, ako je cukrovka typu 2.
Dokonca už po 30 roku života strácame svalovú hmotu a silu, čo môže časom viesť k slabosti a zníženiu pohyblivosti. Silový tréning a cvičenia zamerané na udržanie svalov môžu tento proces spomaliť a pomáhajú predchádzať pádom a zraneniam v seniorskom veku. Cvičenie, ktoré zahŕňa záťaž na kosti (napríklad chôdza, beh, tanec, silový tréning), pomáha udržiavať pevnosť kostí a znižuje riziko osteoporózy, čo je častý problém v starobe.
Aeróbne cvičenie (ako beh, plávanie či bicyklovanie) podporuje prekrvenie mozgu a tvorbu nových nervových spojení. Niektoré štúdie ukazujú, že fyzická aktivita môže znížiť riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba, a podporiť lepšiu pamäť a koncentráciu.
Je dokázané, že cvičenie zlepšuje aj psychické zdravie. Dobrý psychický stav je rovnako dôležitý pre dlhovekosť. Cvičenie pomáha znižovať stres, úzkosť a depresiu tým, že podporuje produkciu endorfínov, tzv. „hormónov šťastia“. Dobrý mentálny stav prispieva k zníženiu rizika chronických chorôb a zlepšuje celkovú kvalitu života. Začnite pravidelne cvičiť a nemusí to byť len prostredie fitnes centra. Akýkoľvek pohyb a krok navyše sa počíta.
Pravidelná fyzická aktivita, najmä v sociálnom prostredí, napríklad skupinové cvičenia, môže zlepšiť sociálne vzťahy a podporiť emocionálnu pohodu. Silné sociálne väzby a dobrá emocionálna pohoda sú spojené s dlhším a zdravším životom. Navyše vás dobrá partia dlhšie udrží pri športovej aktivite.