Tento týždeň na vaše otázky odpovedá MUDr. Elena Strapková Boydová, MPH, ktorá pôsobí v rehabilitačnej ambulancii Centra fyziatrie a liečebnej rehabilitácie v Uniklinike kardinála Korca Prievidza.
Dnes sa budeme venovať plynovým injekciám – ich výhodám, účinkom a využití v rehabilitačnej liečbe.
Pani doktorka, čo sú to plynové injekcie?
Plynové injekcie sú účinná procedúra, pri ktorej sa do podkožia do presne vybraných bodov aplikuje 15 až 20 ml medicínskeho oxidu uhličitého. CO2 sa z podkožia veľmi dobre vstrebáva do žilového a lymfatického obehu.
Aplikácia CO2 do podkožia je reflexná terapeutická metóda a mala by preto byť podávaná opakovane. Aplikácia sa odporúča zo začiatku 2 až 3 krát týždenne – celkom asi desaťkrát. Opakovaná aplikácia je základom pre pamäťové uloženie informácií.
Aká dlhá je história využitia plynových injekcií na liečebné účely?
Ide o dlhodobo známu, účinnú a bezpečnú rokmi overenú liečbu, ktorá sa využívala a využíva predovšetkým v kúpeľníctve. Aj naši pacienti, ktorí už absolvovali kúpeľnú liečbu, ju poznajú a veľmi radi ju využívajú aj v našom ambulantnom prostredí. Pritom veľmi milo túto liečbu nazývajú „včeličky“.
Liečba plynovými injekciami (karboxyterapia) a kúpeľná liečba boli odnepamäti prepojené. Plynová injekcia sa objavila už v roku 1932, keď sa na základe skúseností z balneoterapie (uhličité kúpele) po prvýkrát začala používať vo francúzskych kúpeľoch Royat.
V akých indikáciách sa plynové injekcie využívajú?
Odporúčame ich najmä pri pohybových ochoreniach, srdcovo-cievnych ochoreniach – u pacientov so systémovými cievnymi ochoreniami a ochoreniami srdca, v poslednej dobe sa prekvapivo účinky oxidu uhličitého využívajú v estetickej medicíne.
Pre našu dennú prax je prínosom ich využitie aj u pacientov – kardiakov, ktorí k nám prichádzajú na rehabilitačnú liečbu pre rôznorodé pohybové ťažkosti, avšak sú kontraindikovaní pre iné procedúry fyzikálnej liečby. Plynové injekcie sú pre nich bezpečné a vedia im pomôcť.
Pre ktorých pacientov je liečba plynovými injekciami vhodná?
Je vhodná u nasledovných skupín pacientov:
- degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, kĺbov a šliach
- ischemická choroba srdca, ischemická choroba dolných končatín, diabetická polyneuropathia (zlepšenie prietoku krvi a prekrvenia)
- chronické bolestivé stavy vyvolané poruchou vnútorných orgánov
- sklerodermia (chronické systémové, autoimunitné ochorenie, tvrdnutie kože)
- akrocyanóza, Raynaudov syndróm (fenomén studených rúk a nôh
- Druhú časť rozhovoru vám prinesieme v nasledujúcom vydaní.
Svoje otázky môžete posielať poštou na adresu redakcie MY noviny, Falešníka 6, 97101 Prievidza a taktiež mailom na marina.gocova@petitpress.sk