PRIEVIDZA. Hornonitrianske okresné mesto prichádza s nečakanou správou. Poplatok za komunálny odpad sa od nového roka zníži. V situácii, keď väčšina slovenských miest upozorňuje na nevyhnutnosť zvyšovania poplatkov kvôli rastúcim nákladom na odpadové hospodárstvo, je aj minimálne zníženie poplatkov v Prievidzi skutočne výnimočné.
„Naším cieľom je zodpovedné hospodárenie s peniazmi mesta a efektívne nakladanie s odpadmi. Sme radi, že vďaka týmto opatreniam môžeme našim občanom priniesť zľavu na poplatkoch,“ uviedla primátorka Katarína Macháčková.
V budúcom roku by tak mali fyzické osoby ušetriť 4,38 eura ročne, čo predstavuje zníženie poplatku na 68,62 eura ročne za osobu. Tento krok by mal byť schválený na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Očakáva sa, že bude prijatý.
Výhody aj pre záhradkárov a majiteľov garáží
Prievidzská samospráva myslela aj na obyvateľov, ktorí využívajú nehnuteľnosti, ako záhradné chatky či garáže, no nemajú v meste trvalý ani prechodný pobyt. Mali by mať nárok na zníženie poplatku až o 60 percent po predložení dokladu o zaplatení poplatku v obci, kde majú trvalý pobyt.
Mesto tak vychádza v ústrety nielen trvalým obyvateľom, ale aj ľuďom, ktorí Prievidzu navštevujú či vlastnia nehnuteľnosti.
Rozpočet na odpadové hospodárstvo a jeho využitie
Podľa legislatívy môžu byť poplatky za komunálny odpad použité iba na pokrytie výdavkov spojených s nakladaním s odpadmi.
„Poplatok, ktorý platíme za komunálny odpad, musí byť v plnej miere prenesený na poplatníka,“ podotkla Macháčková.

Očakáva sa, že výdavky na odpadové hospodárstvo v Prievidzi v roku 2025 dosiahnu 3 754 590 eur. Z tejto sumy pokryje zmesový komunálny odpad až 2 998 590 eur. Zvyšné náklady pokryjú biologicky rozložiteľný odpad, kuchynský odpad, prevádzku kompostárne a odstraňovanie nelegálnych skládok.
Efektívne verejné obstarávanie ako kľúčový faktor
Poplatky sa znížili vďaka úspešnému verejnému obstarávaniu, v ktorom mesto vysúťažilo nižšie ceny za služby, spojené s nakladaním s komunálnym odpadom.
„Minulý rok sme zvýšenie poplatkov považovali za nutné, pretože do novej zmluvy sa premietli nárasty cien a legislatívne zmeny. Tentokrát sme však mali šťastie a cena bola nižšia, ako sme pôvodne očakávali,“ ozrejmila Macháčková.
V článku sa ďalej dočítate:
- Ako reagovali čitatelia v ankete,
- čo hovoria odborníci,
- ako zareagujú ostatné mestá.
Mestský poslanec Branislav Gigac však vyjadril pochybnosti o transparentnosti tohto procesu. Upozornil na fakt, že minuloročné zvýšenie bolo najvyššie možné.
„Ako mohla primátorka predložiť a poslanci schváliť najvyšší možný zákonný poplatok, keď ešte nebol vysúťažený dodávateľ odpadu?“ pýta sa Gigac na sociálnych sieťach. Dodal, že mnohí občania si museli podať odvolania, aby neplatili zbytočne vysoké poplatky.

V ankete na sociálnej sieti sa vyjadrili aj obyvatelia mesta, ktorí zníženie poplatkov o necelých päť eur vnímajú rozporuplne, skôr negatívne. Viacerí by uvítali oveľa výraznejšie zníženie ceny, než je v návrhu.
"A to tých necelých päť eur ma má spasiť? Čo tak znížiť aspoň o dvadsať eur? To by sme aj pocítili v peňaženke," napísala Alena Píšová.
Michal Michalec doplnil, že "tridsať eur, to by bolo zníženie. Toto je len na smiech cez slzy."
Z pohľadu odborníka je to príjemné prekvapenie
Jakub Ulaher, právnik venujúci sa samospráve, hodnotí aj takéto relatívne malé zníženie poplatku pozitívne.
„V súčasnej dobe je to ojedinelý prípad. Tendenciou miest je dnes skôr poplatky zvyšovať. Aj preto je to príjemné prekvapenie. Treba to oceniť najmä v súvislosti s celoplošným rastom nákladov,“ povedal.