PRIEVIDZA. V tomto roku zhorelo v okrese Prievidza už 15 áut a päť nákladných vozidiel alebo pracovných strojov, čo je oproti šiestim minuloročným osobným a dvom nákladným autám výrazný nárast.
Najčastejšou príčinou požiarov automobilov je podľa hasičov elektrický skrat a úmyselné zapálenie. Z troch požiarov, ktoré zavinil cudzí páchateľ v tomto roku, polícia objasnila jeden prípad.
Vedie elektrický skrat
Podľa štatistík hasičov je najčastejšou príčinou požiarov áut elektrický skrat. Práve ten vedie k nežiaducemu horeniu, najmä u starších vozidiel, kde sú elektroinštalácie už náchylnejšie na poškodenie.
„Úmyselné zapálenie neznámymi osobami je druhou najčastejšou príčinou, čo prináša nové výzvy pre hasičov, keďže tieto prípady sú častejšie u novších áut,“ informoval Marián Petrík, hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne.

Hasiči ďalej uvádzajú, že staršie vozidlá, prevažne tie nad desať rokov, sú najviac ohrozené technickými poruchami, ktoré môžu spôsobiť požiar.
Zároveň upozorňujú, že pri novších autách k požiarom dochádza len zriedka, ale keď sa tak stane, môže ísť o úmyselné zapálenie.
V článku sa ďalej dočítate:
- čo hrozí elektromobilom,
- ako sa správať, keď horí auto,
- prečo neotvárať kapotu.
Počet úmyselných požiarov áut stúpa
Krajská hovorkyňa polície Petra Klenková informovala, že v minulom roku evidovali na území okresu jedno úmyselne podpálené vozidlo, dosiaľ nezisteným páchateľom.
„V tomto roku boli už dokumentované tri úmyselne poškodené autá, ktoré niekto zapálil. V jednom prípade je už páchateľ známy,“ dodáva Klenková.
Pri elektromobiloch hrozí väčší oheň
Aj keď zatiaľ prievidzskí hasiči nemuseli zasahovať pri požiari elektromobilu, zdôrazňujú, že požiare elektromobilov predstavujú unikátne nebezpečenstvo.
„Pri týchto vozidlách je riziko zásahu elektrickým prúdom oveľa vyššie, zatiaľ čo pri autách so spaľovacím motorom sa najväčšie riziko spája s horením paliva,“ upozorňuje Petrík a pokračuje: