NITRIANSKE PRAVNO. Nadšenci odkrývajú tajomstvá unikátnej lokality na hornej Nitre, ktorá bola v minulosti súčasťou jednej z najstarších a najvýznamnejších suchozemských obchodných ciest, známej ako Jantárová cesta.
Skalica nad Solkou, čo je časť Nitrianskeho Pravna pri Prievidzi, postupne vydáva vzácne dôkazy o strategickej úlohe tejto lokality od praveku až po osemnáste storočie.
Okrem množstva historických artefaktov život v tejto oblasti dokumentuje aj nález ruín Kostola Panny Márie z trinásteho storočia či staré banské dielo, ktoré potvrdzuje snahy obyvateľov o ťažbu nerastných surovín.
Vybudovali jedinečný chodník
Nadšenci sa rozhodli tieto významné objavy sprostredkovať aj verejnosti, vybudovali preto od Solky pod vrch Vyšehrad náučný chodník, ktorý kopíruje niekdajšiu Jantárovú cestu, známu tiež ako najstaršiu diaľnicu na Slovensku.
„Informácie o nových vzácnych objavoch v tejto lokalite zatiaľ nemožno nájsť v literatúre, preto sme ich chceli prostredníctvom náučného chodníka priblížiť ľuďom,“ vysvetlil Ivan Habrún z občianskeho združenia Naša Solka, ktoré chodník vybudovalo.

Vedie od Solky v nadmorskej výške 350 metrov až pod vrch Vyšehrad. Lemuje ho desať náučných tabúľ, trasa má dĺžku osem kilometrov a jej prechod trvá dve až tri hodiny. Ľudia, ktorí sú menej fyzicky zdatní, môžu využiť aj skratky.
Spracované informácie budú návštevníkom k dispozícii aj v online verzii a preložené do angličtiny a nemčiny. Záujemcovia si budú môcť na náučných tabuliach naskenovať QR kódy a vo svojom mobile sa dozvedieť v rozšírenej podobe všetko zaujímavé o tomto mieste.
Členovia združenia náučný chodník budovali osem mesiacov, celý projekt sa im podarilo dokončiť v priebehu jedného roka.
Bájny kostol hľadala aj popredná slovenská archeologička
„Táto cesta je slovenským unikátom. Je nielen súčasťou Jantárovej cesty, ale v súčasnosti tiež cesty SNP, ktorá vedie cez celé Slovensko. V lete je to obľúbená turistická destinácia,“ vysvetlil Habrún.
Že nejde o obyčajný chodník, potvrdil aj nadšenec histórie Jozef Majzlan z Pravenca, ktorý stojí za objavením románskeho kostola aj banského diela z osemnásteho storočia.
„Vďaka mnohým nálezom sme dokázali polykultúrne využitie tejto oblasti od Solky až po Vyšehrad. Najvýznamnejším objavom je Kostol Panny Márie. V tejto nadmorskej výške ide o unikát,“ vysvetlil.

Románsky kostol z trinásteho storočia našiel v roku 2015. Predtým sa o to pokúšala aj popredná slovenská archeologička Marta Remiášová v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.
„Vedela o sakrálnej stavbe, ale nikdy ju nelokalizovala, a to napriek viacerým výskumným sezónam,“ povedal Majzlan, ktorý stavbu hľadal na základe dostupných historických prameňov. Najskôr našiel iba zvyšok trčiacej ruiny nie väčšej ako meter štvorcový, potom niekoľko starých pálených tehál.