Už dlhšie ma bolí koleno, chcela by som si ho dať vyšetriť, viete mi poradiť aké vyšetrenie by bolo vhodné?
Samotné vyšetrenie indikuje špecialista, najčastejšie to je ortopéd. Ak bolestiam predchádzal úraz, vyšetrenie žiada traumatológ, ak by bolo podozrenie na reumatologické ochorenie, na vyšetrenie vás pošle reumatológ. Prípadne, vyšetrenie môže požadovať i rehabilitačný lekár.
Špecialisti na základe odborného vyšetrenia zvolia najvhodnejšiu metódu. V prípade, že pacient z rôznych dôvodov, či už časových, alebo z dôvodu, že nemá poistenie na Slovensku, nenavštívi takéhoto špecialistu, môže vyšetrenie podstúpiť ako samoplatca.
Základným a zároveň najčastejším vyšetrením, ktoré volia špecialisti na zobrazenie kolena, je röntgenologické vyšetrenie. Bez odporučenia špecialistu röntgen kolena pacient nemôže podstúpiť, pretože toto vyšetrenie je zaťažené malou dávkou radiačného žiarenia.
Inou možnou zobrazovacou metódou prístupnou i pre samoplatcov je vyšetrenie ultrazvukom. Metóda je predovšetkým vhodná na zobrazenie mäkkých tkanív kolena, hlavne väzov, šliach a okolitých svalov. Hodnotiť sa môžu úrazové zmeny, ale eventuálne i rôzne zdurenia, ktoré môžu, ale nemusia nutne predstavovať onkologické ochorenie.
CT vyšetrenie je predovšetkým vhodné hlavne na zhodnotenie úrazových zmien kostí, disponujú nim hlavne nemocnice. Je zaťažené radiačným žiarením.
Na vrchole zobrazenia kolena stojí magnetická rezonancia, je perfektná na zobrazenie mäkkých častí kĺbu, a to i pre ultrazvuk neprístupným úsekom, dokáže si však veľmi dobre poradiť i so zobrazením kostí. Nie je zaťažená radiačným žiarením, a preto je prístupná i pre samoplatcov.
Ak už sa rozhodnete navštíviť špecialistu, ktorý vás na vyšetrenie pošle, alebo zvolíte cestu samoplatcu, všetko je možne absolvovať pod jednou strechou v Uniklinke kardinála Korca v Prievidzi. Pacienti sa môžu objednať k vyšetreniu zobrazovacími metódami telefonicky na tel. čísle 046/5113110 alebo osobne na recepcii Centra zobrazovacích metód (CZM) .