BOJNICE. Na pozadí aktuálnej situácie v bojnickej nemocnici, kedy 91 lekárov zo 160 podalo výpovede, prebiehajú rokovania medzi jej zriaďovateľom Trenčianskym samosprávnym krajom a spoločnosťou Agel, ktorá má záujem o prevzatie nemocnice do svojej správy.
Po tom, ako kraj oznámil, že už naďalej nezvláda svoje nemocnice v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave financovať, ich ponúkol do správy za jedno euro mestám a obciam.
Mestá a obce ju nechcú
„O prevzatie bojnickej nemocnice neprejavila záujem do stanoveného termínu žiadna z oslovených samospráv v spádovej oblasti bojnickej nemocnice,“ informovala hovorkyňa kraja Lenka Kukučková.

Vedenie župy rokuje so súkromnou spoločnosťou Agel. „Cieľom týchto konzultácií je výlučne spoznať stanovisko relevantných subjektov na trhu k možnostiam zabezpečenia zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov kraja do budúcnosti,“ vysvetlila Kukučková.
Vzájomnú komunikáciu potvrdila aj hovorkyňa Agelu Eva Peterová, podľa ktorej spoločnosť zareagovala na výzvu kraja na zapojenie sa do vzájomných rokovaní.
Proti odovzdaniu nemocnice do súkromných rúk sa ohradila časť primátorov a starostov z hornej Nitry a vznikla aj občianska petícia na udržanie nemocnice pod krajom, prípadne jej prevzatie štátom. Zatiaľ ju podpísalo viac ako 2600 ľudí.
S petíciou sa chystajú na kraj
Jeden z organizátorov petície Miroslav Paľun vysvetlil, že petícia bojuje proti vstupu súkromného investora do nemocnice.
"Odborníci odídu, mnohé výkony sa prestanú robiť, mladí lekári sa nebudú mať kde školiť k atestácii. Tak sa postupne zrušia oddelenia a pacienti budú musieť dochádzať do iných miest a regiónov," povedal.
Doplnil, že podpisy budú zbierať do najbližšieho zasadnutia krajského zastupiteľstva, na ktoré s petíciou plánujú prísť.

Aj verejnosť či niektorí primátori sa obávajú, že súkromník bude v nemocnici rušiť oddelenia alebo pracoviská.
„Z historickej skúsenosti z nemocnice v Handlovej, kedy zanikli dôležité oddelenia, je to významná hrozba. Kam budú obyvatelia hornej Nitry cestovať, aby dostali neodkladnú zdravotnú starostlivosť? Dostupnosť lekárov a lôžkových oddelení je zásadná,“ myslí si primátorka Handlovej Silvia Grúberová.
Kraj predaj odmieta
Petíciu podpísal aj primátor Bojníc Ladislav Smatana. Prevzatie nemocnice súkromníkom by podľa neho malo na pacientov vážny dopad.
„Na rozdiel od iných regiónov nemáme diaľnicu ani blízku alternatívu zdravotnej starostlivosti. Naša nemocnica je strategická pre veľké územie,“ povedal a doplnil, že mnohí mladí lekári mieria na Moravu, keďže súkromné nemocnice im často neposkytujú priestor na atestácie.
Obavy pred vstupom súkromného investora do krajských nemocníc má aj časť župných poslancov. Myjavský poslanec Pavel Halabrín dokonca hovoril o plánovanej privatizácii.
„Už viac ako rok je jasné, že sa to posúva k privatizácii, odkedy sa začala pripravovať analýza stavu zdravotníctva,“ povedal po septembrovom zasadnutí krajského zastupiteľstva.

Kraj však oponuje, že s Agelom jedná výhradne o možnosti prenájmu nemocníc, nie ich predaji. „Predseda kraja Jaroslav Baška opakovane verejne deklaroval, že je proti odpredaju troch krajských nemocníc do súkromných rúk a tento postoj zostáva nemenný,“ povedala hovorkyňa Lenka Kukučková.
Či dôjde k rušeniu oddelení alebo pracovísk v nemocnici v prípade, že ju prevezme Agel, nepovedala. Kraj podľa nej hľadá také riešenie pre nemocnice, aby bola garantovaná ich trvalá udržateľnosť a dostupnosť v potrebnom rozsahu, pri zabezpečení ich ekonomickej efektívnosti.
"Naša spoločnosť už takmer dvadsať rokov investuje do modernizácie zdravotníckych zariadení s cieľom zvyšovať kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov, zabezpečiť chod oddelení každej našej nemocnice s dôrazom na bezpečnosť pacientov," povedala hovorkyňa Agelu.
Doplnila, že ich cieľom je tiež zabezpečiť ekonomickú efektívnosť v podmienkach optimalizácie siete nemocníc, ktorá sa dotýka a postupne dotkne všetkých nemocníc na Slovensku.
Vzhľadom na počiatočnú fázu rokovaní nechcela situáciu detailnejšie komentovať.