BOJNICE. V bojnickej nemocnici podalo k utorku (29. októbra) výpoveď 89 zo 160 lekárov. Najviac z nich je z nosných oddelení.
Ak výpovede nestiahnu, v ohrození je poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre celú hornú Nitru, teda približne 150-tisíc ľudí.
Lekár chirurgického oddelenia bojnickej nemocnice a šéf lekárskych odborov Ľubomír Petráš vysvetlil, že výpoveď podali lekári takmer zo všetkých oddelení.
"Najviac ich je z nosných oddelení ako je anesteziológia, interná medicína, chirurgia, geriatria, detské oddelenie či gynekológia. Bez nich by pracoviská nemohli ďalej fungovať, neviem si to predstaviť," vysvetlil.

Ak lekári výpovede nestiahnu, je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v celom regióne. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Peter Glatz.
"Výpovede podali lekári, na ktorých stoja služby. Bez nich môžeme od januára zavrieť nemocnicu," povedal.
Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná lehota a v januári už nemusia nastúpiť do práce.
Vedenie nemocnice s lekármi o situácii nehovorilo. "Nie je to nič osobné voči nemocnici ani jej vedeniu. Je to medzi odbormi a vládou," povedal Glatz s tým, že nemocnica aj pacienti sú v tejto situácii len pozorovateľmi.
Výpovede v bojnickej nemocnici podali iba lekári, iní zamestnanci sa nepripojili.
Bojnickí lekári v plnom rozsahu súhlasia s výhradami Lekárskeho odborového združenia na čele s Petrom Visolajským. Ide im najmä o dodržiavanie zákonníka práce a memoranda, ktoré v roku 2022 podpísali lekárski odborári s vládou.
Požiadavky lekárov
Prvou požiadavkou lekárov je, aby zdravotné poisťovne platili nemocniciam skutočné náklady za poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Keby tak robili, zdravotnícke zariadenia by sa nemuseli zadlžovať a Ficova vláda by nerozmýšľala o ich transformácii na akciové spoločnosti.
Zákaz tejto transformácie je ďalším kľúčovým bodom, ktorý chcú lekári výpoveďami dosiahnuť.
Okrem tejto požiadavky lekárski odborári chcú hromadnými výpoveďami dosiahnuť, aby sa v nemocniciach dodržiavali personálne normatívy a Zákonník práce týkajúci sa najmä nadčasov. Lekári chcú tiež, aby štát podporoval štúdium slovenských medikov na našich lekárskych fakultách a aby sa u nás uľahčilo atestačné štúdium.
V neposlednom rade žiadajú, aby štát vybudoval národnú nemocnicu na bratislavských Rázsochách, nie v Ružinove.
sme.sk
"Zdravotníctvo na Slovensku funguje len preto, že sa nedodržiava zákonník práce, hlavne v objeme nadčasov," povedal Petráš.

Platy lekárov podľa jeho slov nie sú hlavnou výhradou. "Lekári majú za svoj plat mesačne odrobených tristo hodín a 150 hodín nadčasov, čo je ročná norma, ktorú môže zamestnávateľ zamestnancovi nariadiť," vysvetlil.
Výpovede v Bojniciach môžu podľa neho ešte pribúdať.
"Nejakí lekári sa ešte ohlásili, že by sa chceli pridať, konečné číslo zatiaľ nie je známe. Podľa počtov to vyzerá na väčšie odhodlanie ako v roku 2022, kedy podalo výpoveď 2200 lekárov, teraz nás je už 2700. Dúfame, že zvíťazí zdravý rozum," uzavrel šéf bojnických lekárskych odborov.