Tento týždeň na Vaše otázky odpovedá ortopéd MUDr. Radoslav Strapko, MPH, ktorý pôsobí v novootvorenej ortopedickej ambulancii Unikliniky kardinála Korca. Vedenie Unikliniky v tomto roku otvorilo pre svojich pacientov už druhú ortopedickú ambulanciu.
Pán doktor MUDr. Radoslav Strapko, MPH ukončil štúdium na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine. Špecializáciu z ortopédie získal na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Odborne pôsobil v bojnickej nemocnici, ako primár ortopedicko-traumatologického oddelenia a na pracovisku jednodňovej chirurgie Cibamed Prievidza.
Od septembra tohto roka pôsobí v novootvorenej ortopedickej ambulancii v Uniklinike kardinála Korca. Ambulanciu nájdete na piatom poschodí, číslo dverí 516.
1. Akým činnostiam sa vaša ambulancia venuje?
Naša ortopedická ambulancia sa venuje širokej problematike diagnostiky, prevencia a liečbe ochorení a poranení pohybového aparátu. Centrom nášho záujmu je však predovšetkým problematika degeneratívneho a úrazového postihnutia kolenných a bedrových kĺbov a komplexná problematika ochorení a úrazov ramenných kĺbov.
Naša ambulancia má k dispozícii špičkový sonografický prístroj, ktorý významne skvalitňuje a skracuje diagnostický a liečebný proces. Taktiež by som chcel vyzdvihnúť veľmi úzku spoluprácu s našim Centrom zobrazovacích metód a s Centrom fyziatrie a liečebnej rehabilitácie, kde naši spoloční pacienti majú k dispozícii možnosť prednostného vyšetrenia v rámci Unikliniky. Snažíme sa týmto prispieť k ich komfortu a skrátiť čas diagnostiky, liečby a návratu k pracovným a voľno časovým aktivitám.
2. S akými problémami za vami pacienti najčastejšie prichádzajú?
Táto škála je veľmi široká. Od skorého detského veku zahŕňa problematiku vrodených a získaných vád nohy, chybné držanie tela, skoliózy. V neskoršom veku sú to predovšetkým bolesti váhonosných kĺbov, ramien a chrbtice. V postmenopauzálnom a stareckom veku je častým problémom osteoporóza s jej následkami. A samozrejme sú to úrazy pohybového aparátu v každom veku.
3. Kedy je potrebné, aby sme pre bolesť pohybového aparátu vyhľadali pomoc lekára?
Krátkotrvajúca bolesť pohybového aparátu, napríklad po preťažení hlavne u netrénovaného človeka, je normálny jav a po prechodnom odpočinku a zotavení zvyčajne spontánne ustúpi. Ak je však bolesť trvalá, neustupujúca, častokrát spojená s obmedzením pohybu, blokádami, nočnými bolesťami, opuchom alebo steplením kĺbu, je potrebné navštíviť lekára.
4. Čo považujete za dôležité, aby pacienti v oblasti ortopédie vedeli?
Je dôležité pre každého z nás pochopiť, že bolesť kĺbu či chrbtice je varovný signál nášho tela, ktorý nám signalizuje, že niečo nerobíme dobre a mali by sme to zmeniť. Typický príklad je napríklad bolesť chrbtice u človeka so sedavým zamestnaním.
Je nutné si uvedomiť, ako naša chrbtica týmto trpí, ochabujú dôležité stabilizačné svaly, iné svaly sú preťažované, z nedostatku kompenzačnej pohybovej aktivity priberáme na hmotnosti a celý problém sa prehlbuje. Pritom pravidelným správnym cvičením cvikov na chrbticu, prechádzkou či primeranou športovou aktivitou, môžeme tento stav zmeniť.
A niekedy dokonca pomôže už len kritický pohľad na usporiadanie nášho pracoviska, úprava osvetlenia, polohy a výšky monitora, prípadne náhrada klasickej stoličky fit loptou alebo nestabilným vankúšom a urobíme pre svoje telo viac ako nezmyselným užívaním liekov od bolesti.
5. Ako sa môžu pacienti objednať do vašej ambulancie, prijímate nových pacientov?
Áno, do našej ambulancie prijímame nových pacientov. Pacienti sa môžu objednať telefonicky na tel. č. 0945 451 437 alebo mailom na nklimant@uniklinika.sk