BOJNICE. Zámok v Bojniciach sa ocitol v plameňoch, ktoré ho takmer zničili. Oheň sa šíril nekontrolovateľnou rýchlosťou a postupne pohltil všetky zámocké veže, povaly aj stropy najvyšších podlaží.
Bolo to 9. mája 1950 a ničivý požiar sa pokúšalo uhasiť 21 hasičských oddielov, ale na takúto spúšť neboli pripravení. Striekačku museli doviezť dokonca až zo vzdialených Oslian.
Lokalizovať sa im ho podarilo až po štyroch hodinách, úplne ho však zlikvidovali až o dva dni neskôr.

Uhasili požiar, zachránili deti
V súčasnosti už hasiči majú iné možnosti, napriek tomu požiare v Banskej Štiavnici či Krásnej hôrke dokazujú, že oheň je nevyspytateľný a môže napáchať rozsiahle škody. Práve preto prievidzskí hasiči absolvujú taktické cvičenia zamerané na zvládanie takýchto situácií.
Z okien zámku sa dymilo aj v pondelok 21. októbra. Išlo o simuláciu požiaru, počas ktorej v jednej z najvyšších veží stredného hradu uviazli tri deti so svojou učiteľkou.
Na miesto dorazili profesionálni hasiči z Prievidze a Handlovej a dobrovoľní hasiči z Bojníc a Nedožier-Brezian. V minulosti pri cvičení využili výsuvnú plošinu, tentoraz zasahovali cez schodisko.
„Použili dve vetvy hasenia, využili podzemné zásobníky vody a nástenné hydranty. Nasimulovali najťažšiu situáciu, pri ktorej horelo v jednej z najvyšších veží stredného hradu. Hasili zvonku aj zvnútra. Nacvičili si aj záchranu detí, ktoré vyviedli zo zámku v evakuačných maskách,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Anton Bittner.
Vysvetlil, že podobné cvičenia sa už tento rok konali v Dolnej Krúpej, na Spišskom hrade či Červenom kameni a ďalšie pripravujú v múzeu v Martine.

Bojnický zámok patrí medzi najnavštevovanejšie kultúrne pamiatky na Slovensku, aj z toho dôvodu je potrebné organizovať pravidelné taktické cvičenia. „Je dôležité, aby sme sa naučili, ako hasiť prípadný požiar a ako správne evakuovať návštevníkov,“ vysvetlila PR manažérka zámku Petra Gordíková.
Oheň môže napáchať nevyčísliteľné škody
Pamiatky spadajúce pod Slovenské národné múzeum sú podľa Bittnera proti požiarom chránené relatívne dobre. Ide o osemnásť špecializovaných múzeí, čo predstavuje približne 250 objektov. Zbierkové predmety v nich sú mimoriadne vzácne, preto je ich ochrana nevyhnutná.
„Keď zhorí stolička, poisťovňa preplatí náklady a človek si kúpi novú. Ak zhorí umelecké dielo alebo historický predmet, jeho hodnota je nevyčísliteľná a peniaze z poisťovne ju nenahradia. Preto prevencia a ochrana je mimoriadne dôležitá,“ povedal Bittner.
Bojnický zámok je plný dreva, má drevené stĺpy, obklady aj podlahy, preto na požiarnu bezpečnosť kladú zásadný dôraz. V jeho priestoroch je zakázané fajčiť a používať otvorený oheň. V miestnostiach sú detektory dymu napojené na požiarne hlásiče, ktoré lokalizované zadymenie signalizujú priamo na vrátnici.