BOJNICE. Rozsiahle zemné práce pri výstavbe ciest a chodníkov vedúcich k turistickým atrakciám nad Bojnicami uvoľnili na viacerých miestach podložie, z ktorého sa doslova sypú dukáty.
Skameneliny v podobe plochých diskov, známe ako numulity, pripomínajú turistom drobné mince. Na chodníkoch a cestičkách sú ich stovky a po každom daždi vypadávajú z odhalených svahov ďalšie. Ich vek odhadujú odborníci na desiatky miliónov rokov.
Katarína Keratová z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi potvrdila, že práve tieto miesta boli kedysi dnom plytkého tropického treťohorného mora. Numulity, ktoré sa v oblasti vyskytujú v hojných počtoch, patria medzi vyhynuté jednobunkové organizmy, ktoré obývali morské dná pred 40 až 50 miliónmi rokov.

Ich schránky, dnes skamenené vo vápencových vrstvách, pripomínajú svojím tvarom malé mince.
Staršie než pyramídy
Kým egyptské pyramídy v Gíze, na ktorých stavbu sa použili aj opracované kvádre numulitových vápencov, sú staré približne 4500 rokov, numulity nachádzajúce sa na chodníkoch nad Bojnicami, pochádzajú z paleogenného obdobia odohrávajúceho sa pred 50 miliónmi rokov.
V tomto období naše územie pokrývalo more, v ktorom sa usadzovali sedimentárne vrstvy, časom a tlakom pretvorené na vápencové skaly. V nich sa zachovali skamenené schránky numulitov, ktoré sú dnes cennými paleontologickými nálezmi.

„Numulity nie sú len turistickou zaujímavosťou, ale aj dôležitým vedeckým materiálom. Pre geológov a paleontológov sú mnohé z nich významnými takzvanými indexovými fosíliami, pomocou ktorých môžu datovať vrstvy hornín a lepšie pochopiť vývoj územia i ekosystémov danej geologickej epochy vzdialenej často milióny rokov. Hoci sú zástupcovia dierkavcov – numulitov rozšírení na mnohých miestach, Bojnice patria medzi lokality, kde je ich výskyt mimoriadne hojný,“ dopĺňa paleontologička.
Turistická atrakcia s príbehom
Tajomstvo pôvodu skamenelín si vysvetľovali naši predkovia pred stáročiami po svojom. V povesti o Pókyho dukátoch boli trestom pre skúpeho kastelána, ktorý bohatol z vyberania poplatkov za kúpanie v liečivých bojnických prameňoch.
Po kliatbe žobráka pramene zmizli a zlaté dukáty sa v truhliciach premenili na okrúhle kamienky. Až smrť Pókyho prinavrátila Bojniciam pramene, ale zlato zostalo podľa povesti ukryté navždy v plochých kamienkoch.