Čo robiť s exspirovanými, resp. nepoužitými liekmi? Vezme ich vaša lekáreň späť?
Nedávno sme zaznamenali závažný celoplošný problém s možnosťou vrátenia nepoužitých alebo exspirovaných liekov. Problém vznikol na strane štátu, ale nateraz je situácia vyriešená a štát uzavrel zmluvu s novou spoločnosťou.
Niektoré lekárne možnosť preberania exspirovaných a nepoužitých liekov naďalej neponúkajú, ale v Lekárni Uniklinika je možné túto službu opätovne využívať.
Rada by som apelovala na pacientov, že je veľmi dôležité nevyhadzovať lieky do odpadu alebo kanalizácie, pretože môžu kontaminovať vodu a pôdu.

Je bezpečné objednávanie doplnkov výživy cez e-shop?
Chápem, že v dnešnej uponáhľanej dobe značná časť populácie vyhľadáva túto formu nákupu doplnkov výživy. Tu však musím poukázať na množstvo interakcií doplnkov výživy či už so stravou, alebo inými liekmi, ktoré môžu poškodiť vaše zdravie, a to hlavne u pacientov, ktorí chronicky užívajú viacero druhov liekov.
To, že sú niektoré lieky dostupné bez lekárskeho predpisu, neznamená, že sú aj bez rizika. Nesprávne používanie liekov proti bolesti, ako je ibuprofén alebo paracetamol, ale aj iných liekov, môže viesť k závažným zdravotným problémom, vrátane poškodenia pečene, obličiek, ako aj iných vnútorných orgánov.

Takisto rôzne liečivé rastliny, čiže čajoviny, neodporúčame používať v niektorých ročných obdobiach, či pri kombinácií s niektorými liekmi (ako napríklad ľubovník bodkovaný).
Takýchto kombinácií je obrovské množstvo, preto jednoznačne odporúčam prísť do lekárne, kde vám odborník – lekárnik rád správne užívanie liekov vysvetlí a odporučí, či je výživový doplnok alebo liek pre vás vhodný.
Lekáreň je miestom, kde vám náš odborný personál poskytne komplexné informácie o správnom dávkovaní, interakcii lieku s potravou a inými liekmi, ako aj kontraindikácie, pri ktorých sa daný liek, hoci dostupný bez lekárskeho predpisu, nemôže používať, nakoľko by mohol ohroziť vaše zdravie.
