Tento text vznikol v rámci marketingovej spolupráce s Ľubicou Deďovou.
Klasické slovenské šarkany som poznala odmalička ako každé dieťa.
Inšpiráciou pre to, aby som sa k nim opäť vrátila, bola účasť na medzinárodnom festivale šarkanov v indickom štáte Gujarat, v meste Ahmedabad. Festival Uttarayan, jeden z najväčších festivalov Indie, označuje dni, keď sa zima začína meniť na leto, oznamuje začiatok žatvy.
Náš dvojčlenný tím, s pani Andreou Nociarovou, bol jedným z 56 krajín 33. ročníka festivalu, ktorého sme sa zúčastnili 8. januára 2024 na slávnostnom otváracom ceremoniáli.
Do 14. januára obyvatelia krajiny žili šarkaniarstvom – na oblohe sme videli stovky malých šarkanov nielen v Ahmedabade, ale i v ďalších mestách, Vadnagare a Nadabete, kde sme sa počas festivalu presúvali.
Magnetom boli, samozrejme, tímy zúčastnených krajín a ich šarkany v šarkaniarskom sektore – od najmenších po obrovské 3D nafukovacie šarkany-piloty vynášajúce na oblohu pestrofarebné chobotnice a ryby. Šarkany jednošnúrové i dvojšnúrové, rôznych tvarov a konštrukcií, denné i nočné – s LED svetielkami.
Šarkany národné s vlajkami krajín i umelecké diela, šarkany indoorové, navrhnuté tak, aby lietali i v bezvetrí.
Všetko to lietalo v krásnej zhode a často sa stávalo, že popri šarkanovi lietajúcom na oblohe som hovorila o našej krajine redaktorom z rozhlasu či televízie, odpovedala na zvedavé otázky školákov a fotila sa s usmiatymi rodinami.
Festival sme zakončili púšťaním šarkanov zo striech. Nadšenie, spolupatričnosť a priateľstvo pre všetkých bez rozdielu, to je pocit, ktorý som si z Indie odniesla, rovnako i priateľstvá so šarkaniarmi z mnohých krajín.
Svet šarkanov je obrovský, plný fantázie. Moja domáca zbierka začala vznikať v Indii – pilot v našich národných farbách, žltý ovál s chvostom a 200 m dlhá šnúra Kevlar. K nim postupne pribudli ďalšie, menšie či väčšie.
Typický komorový pilot, ktorý potiahne do vzduchu dvanásť metrov dlhú chobotnicu, kruhový šarkan pripomínajúci šišku i 3D medúza.
Delty rôznych farieb a veľkostí – z nich moje obľúbené sú delty Roberta Brasingtona s nezameniteľným dizajnom, úžasné lietavce a veľká inšpirácia pre moju budúcu tvorivú činnosť.
A tak k šnúram rôznych hrúbok, dĺžok a kvalít postupne pribúdajú karabínky a obratlíky, typické skôr pre horolezcov a rybárov, ripstop nylon či sklolaminátové tyče. Cestu do zbierky si našli šarkany zo Slovenska, Nemecka, čínskeho Weifangu (považovaného za hlavné mesto šarkanov) i Nového Zélandu. Pre každého z nich je charakteristický určitý spôsob lietania a sila vetra.
Šarkany postupne predstavujem rodine, deťom sa ich lietanie páči.
U nás je šarkaniarstvo spojené s jeseňou, letné radovánky vystriedal čerstvý vzduch a vietor. Určite priláka mnoho malých i veľkých šarkaniarov. I to je dôvod, prečo som sa rozhodla pozvať na Slovensko šarkaniarov z Poľska, Maďarska, Rumunska, Turecka, Indie – priateľov z Gujaratu a spojiť do jedného celku projekt o dôležitosti čistého ovzdušia, besedy o vplyve šarkaniarstva na zdravie človeka a šarkaniádu – púšťanie šarkanov.
Medzinárodné stretnutie šarkaniarov Slovensko 2024 sa začína už onedlho.
30. 9. – 3. 10. 2024 besedami o histórii a zdravotných benefitoch šarkaniarstva, ktoré povedie M. S. Manningal z Indie v Základnej škole Gašpara Drozda s materskou školou v Chrenovci-Brusne.
4. 10. 2024 tvorivými dielničkami v škole, v ktorých budú mať deti možnosť vyrobiť si vlastného šarkana, napísať naň svoje želanie/odkaz súvisiaci s ovzduším a šarkaním letom sa zapojiť do projektu dnesdycham.populair.sk – o dôležitosti čistého ovzdušia.
Projekt bude pokračovať Šarkaniádou na futbalovom ihrisku OFK Slávia Chrenovec-Brusno, kde sa k žiakom pridajú šarkaniarske tímy zo zahraničia a všetci fanúšikovia šarkanov.
5. 10. 2024 Šarkanšou na Letisku v Prievidzi – prehliadkou šarkanov detí spojenou so súťažami v lietaní vlastnoručne vyrobených šarkanov, s tombolou a sprievodným programom, ktorého súčasťou budú tento rok i tímy zo zahraničia. Predstavia spolu bohatosť šarkaniarskeho umenia, ale i fakt, že táto záľuba nie je len jesennou doménou detí. Prenikla dávno i k dospelým a stala sa pre mnohých celoročnou a celoživotnou záľubou, životným štýlom. Dni šarkanov nám dávajú možnosť vidieť denné lietanie rôznych veľkostí a typov šarkanov na Slovensku a v iných krajinách. Tento rok je prvým ročníkom takéhoto podujatia – prvou lastovičkou.
Verím, že spojí nielen všetkých priaznivcov šarkanov, ale pritiahne i nových. S každým novým priateľstvom a spoluprácou bude základom pre vznik nových tímov – malých i veľkých šarkaniarov.
Verím, že tento unikát nezanikne, bude pokračovať ďalšími ročníkmi, silnieť, stávať sa krajším a obohacovať viac ľudí.
Moje plány so šarkanmi do budúcnosti? Zavŕšiť spoluprácu s firmou Peter Lynn Kites (Nový Zéland) a dostať k nám krásneho bieleho pilota s vlajkou Slovenska – výsledok našej letnej spolupráce. Posilniť Tím šarkaniarov Slovenska o nových členov, ktorí rovnako ako ja chcú venovať svoj voľný čas tejto záľube.
Po jesennej a zimnej príprave nás čaká pozvánka na 34. ročník Medzinárodného festivalu šarkanov v indickom Gujarate.