PRIEVIDZA. Pivnice dnešného Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi počas druhej svetovej vojny slúžili ako gestapácke väzenie pre podporovateľov partizánov. V stiesnených priestoroch sa odohrávali ľudské tragédie, dnes je v nich možné vidieť autentickú výstavu s názvom Suterén zla.
Jej cieľom je priviesť návštevníka na miesto činu, kde gestapo väznilo a mučilo ľudí z hornonitrianskeho regiónu. V malej pivnici s jedným zamrežovaným oknom sa už po pätnástich minútach začína ťažko dýchať a po chrbáte tečie pot. Ťažko si predstaviť, že tu v neľudských podmienkach držali naraz desiatky ľudí.
V článku sa dočítate:
- Prečo gestapo obsadilo novostavbu na okraji mesta,
- čo zažívali obyvatelia neďalekej obce počas čiernej soboty,
- čomu boli vystavení väzni v gestapáckom väzení v Prievidzi,
- čo možno vidieť na výstave v priestoroch bývalej mučiarne.
Zabrali budovu mimo zvedavých pohľadov
Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa pozornosť nacistickej Tretej ríše sústredila na územie Slovenska. V Prievidzi sa ho podarilo potlačiť 14. septembra 1944 a začalo sa obdobie okupácie. Nemci počas nej vyhľadávali pomocníkov partizánov a odboja a tiež nepriateľov Tretej ríše.
Týmito úlohami bolo poverené gestapo, nemecká tajná polícia neslávne známa svojimi krutými metódami a praktikami. Podozrivých odvliekli do väzenia a vypočúvali, ľudia pri tom zažívali mučenie, ktoré často neprežili.

„V Prievidzi bolo takéto väzenie v suteréne dnešného Hornonitrianskeho múzea. Nemci obsadili 3. januára 1945 novostavbu na Košovskej ceste, ktorú postavili majitelia neďalekej fabriky Carpathia, bratia Heumanovci, ako súkromné obydlie pre svoje rodiny. Boli židovského pôvodu a preto sa do domu nikdy nenasťahovali, z Prievidze ušli do Argentíny a viac sa na Slovensko nevrátili,“ vysvetlil Ján Vingárik z múzea.
Gestapo sa do budovy presťahovalo z námestia, aby nebolo príliš na očiach. Väzenie zriadili v suteréne, malých pivniciach s jedným zamrežovaným oknom. Končili v ňom ľudia z hornej Nitry podozriví zo spolupráce s partizánmi.
Čierna sobota v Cigli
Najväčšia represívna akcia proti podporovateľom partizánov sa udiala v sobotu 13. januára 1945 v neďalekej podhorskej obci Cigeľ, kde ľudia pomáhali predovšetkým oddielu Major. Cieľom bolo odstaviť partizánov od zásobovania a vypátrať ich úkryt.
Gestapo spolu s jednotkami SS a prisluhovačmi z Hlinkovej gardy po prvotnom vypočúvaní v miestnej krčme z dediny odvliekli 132 obyvateľov. V tom čase už bolo vo väzení ďalších pätnásť ľudí z regiónu. Príčina bola u všetkých rovnaká, pomoc partizánom.

To, čo ľudia vo väzení zažívali, si dnes len ťažko predstaviť. Samotné podmienky väzenia boli neľudské. V stiesnených pivniciach s jedným malým oknom bolo natlačených množstvo väzňov, väčšina z nich musela celý čas stáť. Ak nemohli dýchať, zabúchali na dozorcov, čím vždy riskovali bitku, len aby sa im dostalo viac vzduchu cez otvorené dvere.
Väzni prežívali neustály strach z toho, kto pôjde na výsluch, lebo jeho súčasťou vždy bolo mučenie.
Niektorí neprežili bitky, iných popravili
Výstava v Prievidzi sa nesústreďuje na počty obetí Tretej ríše, ale približuje príbehy dvanástich mužov z Cigľa, ktorých tragický osud je zdokumentovaný.