V zbierkach JURAJA KRASULU (67) z Partizánskeho nájdete množstvo zaujímavých kúskov, ktoré pre neho majú veľký význam. Drží sa zásady – svoje rokmi zozbierané veci nepredávať. K tejto záľube pričuchol už aj počas detstva, no vrátil sa k nej až po mnohých rokoch.
Má zbierku známok, bankoviek, mincí, vyznamenaní, odznakov a pohľadníc. Vlastní okrem iného aj tehly od Bojníc po Lefantovce, zakúpil si i Baťov bicykel. Čo všetko musí robiť, aby mal najpočetnejšie zbierky a ktorá je rozsahovo najväčšia? Aj to sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.
Kedy ste začali so zberateľstvom?
Väčšina detí sa zaujíma o zberateľstvo. Rovnaký prípad som bol aj ja. Zbieral som známky. Žil som počas socializmu a v novinových stánkoch sa predávali známky. Vymieňal som si ich s ostatnými. Išlo o rané detské obdobie, keď dievčatá zbierali rôzne servítky, obaly zo všeličoho a podobne.
K zberateľstvu som sa opäť vrátil, keď som mal asi štyridsať rokov. Viedlo ma k nemu niekoľko vecí, zaujímal som sa o geografiu a politiku.
Čo obsahujú vaše zbierky?
Najdôležitejšie je vybrať si tému a ja som sa rozhodol, že ako prvé budem zbierať portréty prezidentov všetkých štátov sveta. Začal som si taktiež tvoriť zbierku známok prvej Československej republiky, chcel som jednoducho zbierať územia, kde žijem, kde som sa narodil.
Keď som to dokončil, tak si vravím, že však k tomu celému patrí aj nejaká minca, tak som sa aj do toho pustil. Išiel som od prvej Československej republiky a pokračoval až do súčasnosti. Počas toho som sa venoval papierovým bankovkám a snažil som sa ich vyzbierať.
Pre mňa, keď som bol malý chlapec, boli najcennejšie známky anglických kolónií, kde sú panovníci zobrazení v krúžku a na známke. Začal som ich zbierať počas dospelosti. Vďaka zbieraniu známok ma očarilo viacero tém, a tou ďalšou sú aj známkové zeme. Hovoríme o Rakúsko-Uhorsku, pretlačových známkach prvej Československej republiky, rôznych kráľovstvách, protektorátoch, obsadených územiach. Všetci spomínaní mali známky. Chcel som mať z každej jednej krajiny jednu známku. Najprv som si myslel, že ich je asi 600, neskôr som prišiel na to, že je ich asi 3 200. Moju zbierku tvorí 2 800 známok, sú v dvadsiatich albumoch.
Mám aj bankovky sveta. Z každej krajiny na svete mám minimálne jednu bankovku. Volávajú ma aj do školy na geografiu, ktorá sa dá podľa nich učiť. Vravím im, pozrite sa, akú majú bankovku v Egypte, na Novom Zélande, na Fidži, v Karibiku. Snažím sa získať aj bankovky krajín, ktoré už neexistujú, ako je napríklad Belgické Kongo.
I keď mnohé veci nie sú cenné, ale sú pekné, dobre vyzerajú. Zbieram to preto, že sa mi to páči. Je to pre mňa taká zábavka, ukazujem ich vnúčatám.
Orientoval som sa aj na bankovky, ktoré boli platné na území Československej republiky počas druhej svetovej vojny. Mám aj terezínské bankovky, ktoré sa používali v Terezíne v koncentračnom tábore. Židia mali na nej Mojžiša.
Taktiež disponujem zbierkou nulových, ktorú si stále dopĺňam, či tuzexových bankoviek. Mám aj pamätné dvojeurovky, ale to je nekončený príbeh, pretože je ich veľa a stále pribúdajú.
Keďže ma zaujímala aj tretia ríša, mám preto doma mince od obdobia 1933 – 1945, ale nie medenáky, ale strieborné markové mince.
V mojej zbierke nájdete aj obálky prvého dňa, taktiež odznaky. Mám aj štátne vyznamenania Československa, a to od prvej Československej republiky. Tých je približne 130, ja ich mám len 80. Nevenujem sa tomu nejako extra, ale mám ich, lebo ma to oslovilo v určitom čase.
Zbieram i športové odznaky. Je to téma, ktorá nie je uzavretá, keďže futbal sa hrá stále a odznaky sa vydávajú. V katalógu je ich asi 3 500, ja mám 2 800.
Vyzbierané mám aj všetky odznaky, ktoré boli vydané v meste Partizánske. Mám i hrady, zámky, jaskyne, chránené turistické oblasti, turistické odznaky a podobne.
Ďalej sa v mojej zbierke nachádzajú aj medaily podnikov v Partizánskom či pohľadnice, na ktorých je toto mesto. Taktiež mám aj Brodzany, Bošany, Krásno, Skačany, Veľké Chynorany, Žabokreky nad Nitrou.
Zaujal ma i pivovar Topvar, ktorý už zanikol, mám zbierku jeho etikiet. No a taktiež zbieram i tehly od Bojníc až po Lefantovce a mám aj niekoľko autogramov.

Ktorú zbierku považujete za najzaujímavejšiu?
Sú to odznaky partizánskych brigád na Slovensku. Pri príležitosti 80. výročia SNP ideme robiť výstavu vo Vodnom hrade v Šimonovanoch, mestskej časti Partizánskeho, kde ich nájdete. Sú to vyznamenania, ktoré dostávali hrdinovia partizánskych brigád, účastníci po vojne.
Srdcovou záležitosťou sú pre mňa odznaky Slovenského zväzu mládeže, Českého zväzu mládeže, Československého zväzu mládeže, pionierskej organizácie Slovenského zväzu mládeže, Jednotnej detskej mládežníckej organizácie, Socialistického zväzu mládeže a jeho pionierskej organizácie. Dopĺňam si ju a chcem ju mať uzatvorenú.
Pred rokom ste sa zaoberali aj odznakmi, na ktorých sú erby miest. Máte ich všetky?
Mám ich zoradené podľa počtu obyvateľov. Pochodil som fyzicky všetky samosprávy. Písal som aj do miest, kde ho nemali. Hovoril som im, aby si ho dali vyhotoviť, a keď ho budú mať, nech myslia na mňa. Je 141 miest a mne chýbajú tri, a to Gbely, Spišské Podhradie, Veľké Kapušany. Už som rozmýšľal aj nad tým, že by som to ja dal vyrobiť.