KAMENEC POD VTÁČNIKOM. Najlepšie výrobky z ovčieho syra tento rok nepochádzajú z Liptova ani Oravy. Najvyššie ocenenia na celoslovenskej syrárskej súťaži počas Agrokomplexu v Nitre získala ovčia farma učupená pod pohorím Vtáčnik neďaleko Prievidze.
Farma, ktorá je aj obľúbenou turistickou aktrakciou, patrí k slovenskej špičke už niekoľko rokov napriek tomu, že horná Nitra nie je typickou ovčiarskou baštou. Úspech ako tento rok sa jej ale doteraz dosiahnuť nepodarilo. Získala až šesť cien.
Nevídaný úspech
Memoriál Egona Gyarmathyho, ktorý bol významným nestorom ovčiarstva a koziarstva na Slovensku, je etablovaná celonárodná syrárska súťaž. Prvý raz na nej Farma pod Vtáčnikom zabodovala v roku 2017 a odvtedy si vždy domov priniesla nejaké ocenenie. V roku 2018 dokonca získala titul pre najlepšiu bryndzu na Slovensku.

Počas tohto ročníka farma prezentovala osem výrobkov v šiestich kategóriách a všetky uspeli. „Prvé miesto sme získali za ovčie aj kravské zrejúce syry a za čerstvý ovčí syr. Druhé miesto za kravské nite, stopercentnú ovčiu bryndzu a ovčí údený syr,“ vymenovala manažérka farmy Jana Kováčiková.
Doplnila, že ide o nečakaný a výnimočný úspech, na ktorý sú veľmi hrdí a stoja za ním všetci ľudia, ktorí na farme pracujú.
Receptúra inšpirovaná Talianskom
K najúspešnejším výrobkom patrí ovčí zrejúci syr vďaka svojej receptúre. „Priniesol nám ju syrár z okolia Banskej Bystrice, ktorý pätnásť rokov pracoval v Taliansku. Myslím, že práve v jeho recepte je tajomstvo úspechu,“ povedala Kováčiková.
Ďalšou zásadou je, že na farme všetky produkty prejdú ľudskými rukami, vyhýbajú sa konzervantom, chemickým prísadám a umelým zásahom pri výrobe produktov.
„Vo veľkovýrobe je všetko presne nalinajkované, nastavené. My stále robíme s tým, že sa niečo nemusí podariť. Napríklad naša bryndza môže niekedy mať žltšiu farbu, je to však tým, že nie je pasterizovaná ani bielená,“ vysvetlila.
Na farme je plno práce od rána do večera, začínajú ráno o piatej dojením oviec, mlieko sa hneď spracúva. Druhýkrát doja popoludní a nasleduje rovnaký proces ako ráno. V čase najvyššej laktácie spracujú denne štyristo litrov mlieka, po sezóne, teda v zime, asi polovicu.

Z rodinnej farmy turistická atrakcia
Farma pod Vtáčnikom vznikla pred deviatimi rokmi. Bývalý majiteľ chcel vyrábať zdravé potraviny pre svoju rodinu. Začínal so sto ovcami a starým areálom. Postupne ho zveľaďoval, vybudoval ubytovanie pre zamestnancov aj predajňu.
Dnes sa na farme starajú takmer o päťsto oviec, hovädzí dobytok a hydinu. S výrobkami postupne expandovali aj mimo región, odberateľov majú v rôznych kútoch Slovenska.
Areál sa rozhodli sprístupniť aj verejnosti, z farmy je obľúbená turistická atrakcia. Navštevujú ju turisti, cyklisti a rodiny s deťmi od jari do jesene. V regióne aj jeho okolí je jedinečná, podobnú návštevníci nemajú možnosť navštíviť.
„Chceli sme, aby ľudia a hlavne deti mali možnosť vidieť, ako vyzerá život na farme a ako sa vyrábajú obľúbené výrobky. Ľudia sem chodia relaxovať, ale sa aj naučiť niečo nové.
Robíme aj exkurzie pre skupiny, ich súčasťou je prezentácia a prehliadka farmy,“ vysvetlila farmárka.
