HANDLOVÁ. Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici a mesto Handlová odštartovali novú spoluprácu.
Ich spoločným zámerom je zviditeľniť handlovskú expozíciu múzea a taktiež chcú nadviazať väčší kontakt so školami, aby už aj menšie deti z regiónu poznali banícku históriu. Záleží im na tom, aby mali ľudia o nej poznatky a preto plánujú zintenzívniť regionálnu výchovu a vzdelávať ich v tejto téme.
Handlovská expozícia je ich najnovšou expozíciou, spolu ich majú sedem. Vedenie múzea ju chce udržiavať v takom stave, aby fungovala v meste aj ďalšie roky a vylepšovať ju.
Zameriavajú sa hlavne na deti
Táto spolupráca môže do budúcnosti priniesť aj vytvorenie aktivít pre ľudí, ktorí tu budú môcť tráviť svoj voľný čas.
O spolupráci sa hovorilo počas pracovného stretnutia riaditeľa Slovenského banského múzea (SBM) v Banskej Štiavnici, Petra Zorvana a jeho tímu a primátorky Handlovej Silvie Grúberovej. Okrem toho sa riešila aj práca múzejnej pedagogičky, ktorá pribudla do tímu múzea v júni tohto roku.
Má na starosti tvorbu hier, vzdelávacích programov, interaktívnych a didaktických pomôcok ako sú pracovné listy, zošity a podobne.

Múzeum chce, aby o histórii baníctva mali viac poznatkov deti a tiež mládež. Zážitkové vzdelávanie chystá nielen pre menšie deti, základné školy, ale aj tie stredné. Majú v pláne posunúť tieto informácie do celého Trenčianskeho kraja.
„Takáto vízia sa bude napĺňať postupne a bude mu prechádzať diskusia so zriaďovateľmi škôl, školských zariadení a združení miest a obcí v našom regióne i mimo neho,“ uviedla vedúca kancelárie primátorky mesta Handlová, Jana Paulínyová.
Múzeum sa podieľa na mestských akciách
Vedenie múzea sa podľa riaditeľa zaoberalo podujatiami mesta ako sú Deň bielych ruží, ktorý sa v Handlovej konal 10. augusta, taktiež 80. výročím SNP, ktoré sa uskutoční 28. augusta i Regionálnymi oslavami dňa baníkov, ktoré budú 30. a 31. augusta.
Počas akcií bude nižšie vstupné do handlovského múzea, kde namiesto štyroch eur, zaplatíte dve eurá na osobu.
V tejto expozícii je možné absolvovať aj mnohé aktivity. Patria k nim tvorivé dielne či súťaž Lovci pokladov. Novinkou boli tvorivé dielne venované pamätnému dňu SR – Dňu obetí banských nešťastí – Dňu bielych ruží.
Ten má pre handlovskú samosprávu mimoriadny význam. Vzdávajú ním úctu tým, ktorí zahynuli pri tragédii pred 15 rokmi v Bani Handlová, ale aj všetkým baníkom, ktorí skonali pri výkone svojho povolania. V Ekodielničke handlovskej expozície si bolo možné v deň jeho konania ručne vyrobiť bielu ružu.