Občianskemu združeniu Hornonitrie chýbala na Slovensku kniha o tradičnom ľudovom odeve na hornej Nitre a preto sa rozhodli ju napísať. Chcú zachovať kultúrne dedičstvo regiónu. Veria, že ju využijú aj školy v tomto regióne a bude pomôckou pri odievaní sa miestnych folklórnych či speváckych skupín.
Pracovali na nej tri roky a vyjsť by mala už koncom tohto roka. Kam museli zájsť a čo všetko absolvovali a naštudovali si, aby mohla vzniknúť? Aj o tom porozprávala projektová manažérka Občianskeho združenia Hornonitrie a autorka knihy RADKA TARABČÍKOVÁ.
Kto stojí za nápadom vytvoriť ju?
Všetko sa to začalo pri katalogizácii zbierky Rastislava Haronika, ktorý je členom združenia Hornonitrie a dlhoročným zberateľom krojov a ľudového umenia. Môj manžel Milan Tarabčík fotografoval jeho zbierku odevov a pri debatách vo Vyšehradnom sme skonštatovali, že nejestvuje ucelená publikácia o tradičnom ľudovom odeve na hornej Nitre.
Na jej tvorbe sme začali pracovať v roku 2021. Paradoxne tomu pomohla pandémia koronavírusu. Brány kancelárie Hornonitria boli pre verejnosť zatvorené, ale do práce som chodiť musela. Mala som tak dosť času na štúdium dokumentov o ľudových krojoch a tradičných odevoch. Keď to situácia dovolila, začali sme v štvorčlennom tíme robiť výskum o histórii odievania v pravnianskej doline.
Kto všetko na nej spolupracoval?
Kniha vychádza z výskumu, ktorý trval od roku 2021 do roku 2023 a nadviazal na poznatky regionálnych etnológov či rozdrobené informácie z monografií jednotlivých obcí. Na základe poznatkov Rastislava Haronika sme sa spolu s fotografom Milanom Tarabčíkom a krajčírkou Magdalénou Vaňovou začali obracať na známych, o ktorých sme vedeli, že majú kroje, alebo nimi disponujú ich príbuzní či známi.
Postupne sme navštívili deväť obcí Hornonitria a fotografovali jednotlivé súčiastky, merali a zapisovali nové poznatky a konštatovania, rôzne informácie, napríklad z akého materiálu sú zhotovené a podobne. Zmapovali, popísali a odfotografovali sme vyše 1 480 zachovaných krojových kúskov od 24 majiteľov a osem muzeálnych inštitúcií v rámci Slovenska.
Krásne pravnianske výšivky z Lazian a z Poruby sme našli v banskobystrickom múzeu. Vzácne pravnianske a prievidzské čepce koke majú aj v jednom z bratislavských múzeí. Neobišli sme ani Ústredie ľudovej umeleckej výroby či iné inštitúcie. V najväčšom množstve bola zastúpená pravnianska výšivka.
Podľa poznatkov odborníkov a inštrukcií informátorov sa nám podarilo vyskladať sviatočné i každodenné komplety odevov mužov a žien, ktoré nosili spoločenské vrstvy na našom území približne od 18. storočia až do konca druhej svetovej vojny. Objektív fotoaparátu zachytil približne 13-tisíc kusov fotografií a obsah knihy unikátne dopĺňajú atraktívne celostranové fotografie.

Na webovej stránke združenia uvádzate, že kniha je unikátna a jedinečná. V čom?
Hornonitrie je región bohatý na kultúrne i historické dedičstvo. Tradičné ľudové odevy zdobené renesančnou pravnianskou výšivkou sú jedným z najvýraznejších prvkov tohto dedičstva, odrážajúcim nielen umelecké cítenie a zručnosť našich predkov, ale aj ich každodenný život a zvyky.
Krása tradičného kroja je skrytá v jeho zachovanej archaickosti. Neponúka modernú farebnosť, ale vykresľuje obraz starého sveta. Vo svojej rôznorodosti zdôrazňuje status mešťanov, remeselníkov i roľníkov v obciach Hornonitria.
Naša kniha ponúka na vyše dvesto stranách detailný pohľad na nádherné kroje, ich skladbu, výrobu a históriu. Obsahuje rozsiahle popisné texty a bohatý obrazový materiál pokladov, ktoré sa dodnes zachovali.
Publikácia zachytáva odievanie takmer nepopísanej etnologickej oblasti a doplnenie významnej slovenskej krojovej oblasti s unikátnou regionálnou pravnianskou výšivkou pre všetkých čitateľov.