BOJNICE. Pestovanie kvalitného šafranu bolo od pradávna neoddeliteľnou súčasťou života na hornej Nitre, Bojnice ním boli preslávené. Dnes sa k tejto tradícii vracajú. Do zeme v rôznych častiach mesta postupne zasadia desaťtisíc hľúz, obľúbená turistická lokalita by sa tak na jeseň mala zafarbiť do fialova.
V článku sa dočítate:
- Prečo bol bojnický šafran vyhľadávaný aj v zahraničí,
- kde všade bude šafran zdobiť mesto,
- ako budú vzácne rastliny chrániť pre vandalmi.
Korenie pánov aj poddaných
„Prvá nám známa zmienka o bojnickom šafrane pochádza z roku 1430. Šafranové záhrady, takzvané šafranice, boli v tom čase na niekoľkých miestach na bojnickom panstve,“ vysvetlil riaditeľ miestneho kultúrneho centra Vojtech Bartko.
Historické dokumenty hovoria o záhradách nad dnešnou mestskou časťou Dubnica, kde má dodnes na jeseň kvitnúť divý šafran. Doložená je aj šafranová záhrada dlhá aj široká 76 krokov na 24 hriadkach pod bojnickou časťou Čampurka.
Bojničania pestovali šafran nielen pre svojho pána, ale aj vo svojich záhradkách a políčkach. Je známe, že z Bojníc sa vo veľkom nakupovalo korenie, ale chodili tam aj významní uhorskí panskí záhradkári a nakupovali šafranové hľuzy aj od obyčajného ľudu.
Všestranné využitie, výnimočná kvalita
Dochucovalo sa ním jedlo, farbili látky, ľudia ho využívali v parfumérskom umení, dokonca v okultizme. V rámci stredovekej kuchyne bol využívaný veľmi často, ľudia vtedy nemali k dispozícii toľko druhov korenia ako dnes. Šafranom v tom období dochucovali obilninové kaše, mäso, robili šafranové pivo, medovinu, dochucovali dokonca aj víno.

Posledná známa zmienka o pestovaní šafranu v Bojniciach vo veľkom je z roku 1752, odkedy boli šafranové záhrady v Bojniciach postupne likvidované.
„Napriek tomu, že sa pestoval aj v iných kútoch dnešného Slovenska, historické záznamy hovoria o výnimočnej kvalite bojnického šafranu. Nemeckí a anglickí cestovatelia o ňom písali, že je kvalitnejší ako ten prímorský, teda dopestovaný v Taliansku, Francúzsku či Španielsku,“ priblížil Bartko.
Chránená rastlina je späť
Vedenie mesta a kultúrneho centra spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región horná Nitra - Bojnice sa rozhodli šafran do Bojníc po takmer dvesto rokoch vrátiť.