NITRIANSKE PRAVNO / HORNÁ NITRA. Hasiči z Nitrianskeho Pravna v Prievidzskom okrese majú toto leto nezvyčajne vysoký počet výjazdov k likvidácii hniezd bodavého hmyzu. Sršne a osy im ľudia hlásia z domov, verejných priestranstiev, úradov či školy.
Rovnako veľa práce majú aj prievidzskí dezinsektori, ktorí za deň zasahujú aj päťkrát, často aj mimo regiónu. Zhodujú sa, že sršňov aj ôs je tento rok viac ako v minulosti a pripisujú to teplému počasiu.
Zoológ Tekovského múzea a odborník na bodavý hmyz Vladimír Smetana im sčasti dáva za pravdu, vysvetľuje však, že populačná dynamika nie je nič nezvyčajné. Čo sa s určitosťou zmenilo, je ale dĺžka výskytu hmyzu, ktorá súvisí s otepľovaním klímy. Životný cyklus niektorých druhov sa začína aj o mesiac skôr ako kedysi a trvá dlhšie pre teplé jesene.
V článku sa ďalej dočítate:
- V akých prípadoch zasiahnu hasiči a kedy si musia ľudia pomôcť sami,
- čo môže spôsobiť neodborná likvidácia hniezda,
- ako sa mení populačná dynamika hmyzu a čo ju ovplyvňuje,
- či je útočnejší sršeň alebo osa.
Pomáhali rodine uväznenej v chate
„Toto leto evidujeme viac výjazdov, za posledné týždne sú to aj tri denne,“ vysvetlil hasič Martin Chyla. Na facebooku od júna informujú o tridsiatich zásahoch len v Pravnianskej doline. Ľudia im väčšinou hlásia sršne a osy.
Obecní hasiči zasahujú najmä na verejných priestranstvách, vo verejných budovách, alebo v prípadoch, keď dochádza k ohrozeniu zdravia alebo života ľudí. Takým bol aj zásah v Tužine, kde ostala celá rodina uväznená vo svojej chate po tom, ako v snahe zapnúť elektrinu vyrušili roj sršňov v rozvodovej skrini pri vchodových dverách. Museli sa ukryť v chate a nevedeli sa z nej dostať.
Ak ide o súkromný pozemok, majitelia sú povinní likvidáciu hniezda zabezpečiť inak. „Odporúčame im v takom prípade zavolať odborníkov na likvidáciu bodavého hmyzu,“ povedal Chyla. A doplnil, že výnimkou sú prípady, ak sú ohrozené deti, seniori či zdravie ľudí.

Sami sa do likvidácie nepúšťajte
Množstvo výjazdov má aj dlhoročný prievidzský dezinsektor František Ďurina. „Počasie osám aj sršňom praje, rýchlo dozrieva ovocie, ktoré ich láka. Toto bývalo väčšinou na jeseň, tento rok je to posunuté a množstvo hmyzu je už aj cez leto. Teraz je veľa hlavne sršňov,“ vysvetlil.
Hniezda likviduje najmä vo vetracích šachtách a diletačných dierach na bytovkách, ale aj v zemi, v dierach po hlodavcoch. Používa na to chemické prostriedky a pokiaľ je možné, hniezdo vždy aj odstráni.
„Výjazdy si plánujem vždy naráno, keď je roj v hniezde, poobede riešim len súrne prípady,“ objasnil.
Snahy o neodbornú likvidáciu hniezd svojpomocne neodporúča, najviac bodnutí je práve v takýchto prípadoch. „Niekomu sa to môže podariť, ale iný nemusí mať to šťastie a skončí v nemocnici,“ povedal. Preto by sa ľudia podľa neho nemali k hniezdam vôbec približovať.
Čakať príliš dlho sa neoplatí
Ďurina tiež varuje, že sa neoplatí otáľať s riešením problému, aj keď sa hniezdo zdá byť malé. „Mali sme prípad, kedy za dva týždne, počas ktorých bola rodina na dovolenke, hniezdo sršňov na povale dosiahlo hmotnosť cez desať kilogramov.“ Likvidácia menšieho hniezda je rýchlejšia a aj lacnejšia.