Tento týždeň na Vaše otázky odpovedá lekárka MUDr. Bibiána Vranková, ktorá pôsobí v oftalmologickej ambulancii Unikliniky kardinála Korca v Prievidzi.
Čo znamená diagnóza sivý zákal?
Je to strata priehľadnej štruktúry očnej šošovky, ktorej funkciou je zaostrovanie svetla na sietnicu. Vplyvom oxidačného stresu a glykácie bielkoviny v nej strácajú svoju štruktúru, čo vedie k zákalu.
Aké sú rizikové faktory rozvoja sivého zákalu?
Čiastočne je neovplyvniteľný, k zmenám štruktúry dochádza vekom. Z faktorov prostredia má vplyv UV B žiarenie, ktoré urýchľuje vznik zákalu v kôre šošovky alebo fajčenie. V kôre šošovky vznikajú klínovité zákaly, ktoré postupne vedú k zhoršeniu zrakovej ostrosti aj k zhoršeniu rozlišovania kontrastov, farby sú vyblednuté. Človek začína vidieť ako cez igelit alebo mliečne sklo.
Existujú iné typy zákalov?
Ďalším typom je zákal v jadre šošovky, tento od UV žiarenia nezávisí, často spôsobí markantný nárast mínus dioptrií, prejaví sa aj zlepšením videnia na blízko, kedy okuliare, ktoré ste mali, už nie sú potrebné. Ak vám v optike namerajú nezvyčajne vysoké mínus dioptrie, ktoré ste pred tým nenosili, môže sa u vás rozvíjať tento zákal.
Tretím najčastejším typom je zákal pod zadným púzdrom šošovky, ktorý pripomína plsť a výrazne znižuje zrakovú ostrosť. V tomto prípade sa v optike nepodarí vôbec vymerať dioptrie a odošlú vás na očné vyšetrenie.
Zvláštnosťou tohto zákalu je, že vzniká často ako komplikácia v súvislosti s inou príčinou, častý je u diabetikov, pri dlhodobom užívaní kortikosteroidov, vyskytuje sa pri očných syndrómoch ako Fuchsova heterochrómna iridocyklitída, známa tým, že každé oko má inú farbu. Existujú kuriózne prípady, kedy sa objaví po duševnom otrase, napríklad po úmrtí blízkej osoby. Ide o psychosomatické ochorenie a nastupuje často v priebehu niekoľkých mesiacov.
Kedy je potrebná operácia zákalu?
Nižšie stupne zákalu nie je potrebné operovať, ešte nemajú dopad na ostrosť videnia a dokonca vlastná šošovka pohlcovaním UV žiarenia chráni pred jeho účinkom sietnicu a zabraňuje vzniku degeneratívnych zmien. Štatisticky je častejší výskyt vlhkej formy VPDM na operovaných očiach ako neoperovaných.
Operácia býva indikovaná, ak so žiadnou skúšanou korekciou nemožno dosiahnuť dostatočne ostré videnie, čiže najnižšie riadky na optotype, a zároveň pacient sám udáva diskomfort pri pozeraní alebo pocit zahmlenia. V prípade súkromných centier treba byť opatrný pri podpisovaní záväzných zmlúv, ktoré hrozia vysokou pokutou pri odstúpení od operácie, zvlášť u ľudí, ktorí žiadajú iba nové okuliare a pred tým svojimi videli dostatočne.

Ako prebieha operácia?
Vykonáva sa jednodňovou chirurgiou, bez hospitalizácie, drobným rezom 1,8 mm, vlastná skalená šošovka sa drtí ultrazvukom a odstáva, nahradí sa umelou mäkkou foldovateľnou šošovkou, to znamená že je zvinutá do rolky a rozvíja sa až po vložení do oka, preto nie sú potrebné veľké rezy a šitie ako v minulosti. Predoperačná príprava a pooperačná liečba zahŕňa kvapkanie antibiotík a kortikoidov do oka aspoň štyri týždne po operácii.
Ako sa dá predchádzať tomuto ochoreniu?
- dôležitá je ochrana pred UV žiarením klobúkmi, šiltmi, slnečnými okuliarmi. Tu je potrebná opatrnosť, nie každé tmavé sklo má UV filter, optiky predávajú slnečné okuliare s UV filtrom, v iných prípadoch je potrebné overiť si to u predajcu, prípadne žiadať certifikát.
- ďalej je to nevystavovať oči najprudšiemu slnku na poludnie bez ochrany, a to hlavne v letných mesiacoch.
- nefajčiť
- užívať kortikoidy lokálne, iba v indikovaných prípadoch a iba na základe odporučenia lekára
- liečiť základné ochorenia ako diabetes.
Stav očnej šošovky nepriamo súvisí s metabolizmom pečene, ktorý udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, pri stukovatení pečene sa spomaľuje jej metabolizmus a znižuje citlivosť na inzulín , tým stúpa hladina krvného cukru, nastáva proces glykácie - na bielkoviny sa viažu molekuly cukru / na čo sú zvlášť citlivé bielkoviny v šošovke / a menia ich štruktúru a funkciu. Zdravá pečeň produkuje antioxidanty, ako glutation neutralizujúce voľné radikály, a tým znižuje oxidačný stres.
Pri zlej funkcii pečene voľné radikály poškodzujú očné bielkoviny podobne ako glykácia. Vážne ochorenia pečene ako fibróza, cirhóza, steatóza alebo prekonané vírusové hepatitídy sú nezávislým rizikovým faktorom rozvoja sivého zákalu. Úlohu môže zohrávať aj znížená hladina vitamínu D.
Sprievodná zápalová odpoveď prispieva prestupom zápalových buniek do šošovky. Udržiavať pečeň zdravú obmedzením alkoholu (s výnimkou menších dávok červeného vína), jednoduchého cukru, liekov proti bolesti. Liečba existujúceho ochorenia, príjem antioxidantov ( zvlášť karotenoidy a antokyany) v strave napomáha prevencii.

Špecializované vyšetrenie zraku môžete absolvovať v rámci nadštandardných preventívnych programov Unikliniky kardinála Korca. Zrak je jedným z našich najdôležitejších zmyslov a venujeme sa mu v rámci programu VISION+, ktorý obsahuje: komplexné očné vyšetrenie, vyšetrenie centrálnej zrakovej ostrosti, určenie objektívnej refrakcie automatickým refraktometrom, zmeranie používaných okuliarov, vyšetrenie predného segmentu oka štrbinovou lampou, zmeranie očného tlaku bezkontaktným tonometrom, Amslerov test, vyšetrenie produkcie sĺz – Schirmerov test, vyšetrenie očného pozadia oftalmoskopom, vyšetrenie zorného poľa počítačovým perimetrom.