HORNÁ NITRA. Mestá na hornej Nitre sa na rozdiel od niektorých iných samospráv nestretávajú s problémom nedostatku voľných hrobových miest na cintorínoch. V regióne však rastie záujem o kremáciu pozostalých. Urnové steny by mali pribudnúť v Handlovej či v Bojniciach.
Najväčší cintorín má osem pohrebísk
V Prievidzi sa nachádza päť cintorínov. Ten najväčší je na Mariánskom vŕšku, ide o mestský cintorín, ktorý sa skladá z ôsmich pohrebísk, a to starý cintorín, nový cintorín, rozšírený cintorín, detské hroby, urnový háj, rozptylová lúka, sektor „H“ a kolumbárium.
Cintoríny nájdete aj v mestských častiach Veľká Lehôtka, Malá Lehôtka, Hradec a Necpaly. V Necpaloch sa začalo opäť pochovávať pred desiatimi rokmi.
„Od januára 2014 prevzalo správu všetkých cintorínov mesto prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Technické služby mesta Prievidza (TSMPD),“ uviedla zástupkyňa vedúceho Strediska pietnych služieb, TSMPD, Helena Elza Dadíková. Dovtedy ju mala v správe súkromná spoločnosť.
„Správca cintorína zabezpečil vytvorenie nových pohrebísk na účel ukladania urien – sektor „H“ na 269 urnových miest a mesto zabezpečilo vybudovanie kolumbária s 985 schránkami, pričom do každej sa dajú dať štyri urny a mesto ho začalo prenajímať prostredníctvom správy cintorína v roku 2017,“ pokračovala Dadíková.

K záveru júla evidujú v Prievidzi na všetkých spravovaných pohrebiskách celkom 9 261 hrobových miest. Dadíková však upozorňuje na to, že počet hrobových miest sa nerovná počtu možných pochovaných.
Tých je vyše 16-tisíc, pričom evidencia je vedená približne od roku 1972 a teda nie sú tam generácie pochovaných na starom cintoríne okolo kostola.
„Za jedno hrobové miesto sa totiž považuje aj každý urnový hrob, respektíve schránka, kde je možné uložiť štyri urny,“ vysvetlila zástupkyňa vedúceho Strediska pietnych služieb, TSMPD.
V Prievidzi sa nachádza 2 849 dvojhrobov, 107 trojhrobov, 96 hrobiek, 380 detských hrobov, dokopy 2920 urnových schránok, 10 štvorhrobov, ale aj dva päťhroby a 151 nezaradených typov hrobov. V tomto prípade je potrebné podotknúť, že do každého hrobu je možné umiestniť neobmedzený počet urien, čo sa podľa slov Dadíkovej aj v realite deje.
Počet voľných hrobových miest je podľa nej náročné zistiť. Každý cintorín má vymedzenú tleciu dobu, čo znamená, že po určitom čase dôjde k rozkladu tela a aj rakvy. Z toho dôvodu je v praxi bežné, že po uplynutí tlecej doby je možné do toho istého hrobu niekoho pochovať. Množstvo Prievidžanov má viacgeneračné hroby.
Chceli vybudovať nový cintorín
„Nedávno sa práve riešil problém, čo s návrhom na budovanie nového cintorína v lokalite Pod banskou, kde boli vykúpené pozemky na výstavbu nového cintorína. Tento zámer bol na mestskom zastupiteľstve zrušený, pretože Prievidza má pri zodpovednom prístupe k používaniu hrobov, po vybudovaní kolumbária a znovuobnovení cintorína v Necpaloch dostatok kapacít na pochovávanie na ďalšie desiatky či stovky rokov,“ ozrejmila Dadíková.
O tom, že nie je potrebné budovať nový cintorín v Prievidzi, svedčí aj prevládajúci kremačný spôsob pochovávania. Využívať sa začína aj rozptýlenie popola. V Prievidzi je možné tento obradný akt uskutočniť na rozptylovej lúke, ktorá je na tento účel vybudovaná ako samostatné pohrebisko.
V meste je momentálne nezaplatených 975 hrobových miest. Sú však medzi nimi aj také, ktoré nemajú nájomcov. Správa cintorína sa dlhodobo snaží vyhľadávať jednak žijúcich nájomcov, ale aj potomkov zomrelých nájomcov. Je to však podľa jej slov veľmi náročné.
„Pochopiteľne, aj správa cintorína má možnosť uplatniť zmluvnú pokutu, ktorá predstavuje 0,05 percenta z dlžnej sumy za každý začatý deň omeškania. Treba však podotknúť, že každý správca cintorína má povinnosť minimálne tri mesiace pred skončením desaťročného cyklu platby poslať nájomcovi hrobového, resp. urnového miesta výzvu na úhradu nájmu,“ priblížila Dadíková. Viac tieto postupy rieši aj zákon o pohrebníctve.
Aj v Prievidzi jestvujú také hroby, ktoré nemajú svojho nájomcu. Je ich niekoľko stoviek. Tie však môžu do budúcnosti slúžiť ako miesto, kde bude možné pochovávať.
Na cintoríne na Mariánskej ulici je cena za jednohrob na desať rokov 40 eur, dvojhrob 80 eur, detský hrob 14 eur, hrobka za každý začínajúci meter štvorcový 24 eur. Nájom miesta na uloženie urny bez ohľadu na počet uložených urien stojí 47 eur, nájom urnovej schránky v kolumbáriu na 20 rokov 210 eur, na 40 rokov 380 eur a na každých ďalších desať rokov 20 eur.

Za rozptyl popola na rozptylovej lúke po kremácii alebo vykonanie vsypu na určené miesto vrátane zápisu do knihy rozptylov a vydania potvrdenie o rozptyle zaplatíte 10 eur.
Jednohrob v mestských častiach stojí 34 eur, dvojhrob 67 eur, detský 14 eur a hrobka za každý začínajúci meter štvorcový 24 eur. Nájom miesta na uloženie urny na desať rokov bez ohľadu na počet uložených urien stojí 47 eur.
Preferovaný spôsob pochovávania je aj v Prievidzi kremácia.
„Keď si porovnávame štatistiky pochovaných a spopolnených z rokov 2014 až 2023 ,je zrejmé, že sa výrazne zvýšilo percento obradov, ktoré končia spopolnením. Za posledných desať rokov zaznamenávame v Prievidzi ročne približne 350 pohrebných obradov. Z nich je už v súčasnosti viac ako 70 percent končiacich kremáciou zomrelého,“ píše Dadíková.