Odpoveď môžem poskytnúť len veľmi všeobecnú. Začiatok cvičenia po úraze závisí od viacerých faktorov.
Pre konkrétnejšiu odpoveď by som potrebovala vedieť o aký úraz sa jedná, či je liečba u lekára ukončená, či boli absolvované rehabilitácie, alebo cvičenia s fyzioterapeutom, či sú po úraze trvalé následky, mobilnosť, bolesti.

Po vážnejších úrazoch stojí za zváženie, či vedie prvá cesta za fitness trénerom, alebo najprv začať rehabilitáciami a cvičením s fyzioterapeutom.
Predtým, než začnete s akýmkoľvek cvičením, je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom.
Ten vám poskytne individuálne odporúčania a určí, kedy je bezpečné začať cvičiť. Počas cvičenia sledujte, ako vaše telo reaguje. Keď sa cítite dobre s ľahkými cvičeniami a telo dobre reaguje, môžete postupne zvyšovať intenzitu a trvanie tréningu.
Ak cítite bolesť alebo nepohodlie, ihneď prestaňte a konzultujte to s odborníkom. Bolesti nie sú normálne a môžu byť znakom, že nie ste pripravený na určitú úroveň cvičenia. Každý úraz je jedinečný, preto je dôležité prispôsobiť cvičebný plán svojim individuálnym potrebám.

Lekár kázal 70-ročnej seniorke cvičiť a schudnúť zo zdravotných dôvodov. Čo jej odporúčate a na čo si má dávať pozor?
Pri cvičení s klientom vo vyššom veku je dôležité tréningový plán plne prispôsobiť konkrétnemu jedincovi, aby cvičenie prebiehalo bezpečne a efektívne, pričom sa zohľadní seniorkin zdravotný stav a fyzické schopnosti.
Z osobnej praxe fitness trénerky, mám 70 ročnú klientku, ktorá je mimoriadne silná, energická, vitálna a dvíha váhy vyššie ako 40 ročné ženy. Práve silové cviky pomáhajú spomaľovať svalovú atrofiu, ku ktorej vo vyššom veku dochádza.
Ak ale seniorka nie je zvyknutá na pohybovú aktivitu, je vhodné začať napríklad s nordic walking, rýchlejšími prechádzkami s palicami, kde sa pomaly telo dostane do pohybu a dochádza k žiadúcej rotácii v oblasti hrudnej chrbtice.
Čo sa týka znižovania hmotnosti, je dôležité zamerať sa na jedálniček, kde bude vysoký podiel bielkovín, ktorý je vo vyššom veku skutočne nevyhnutný.
Jedálniček by mal byť pestrý, len s jemným kalorickým deficitom a zostavený z jedál, ktoré seniorke chutia, obsahujú zároveň sacharidy, bielkoviny aj tuky.
Svoje otázky môžete posielať poštou na adresu redakcie MY noviny, Falešníka 6, 97101 Prievidza a taktiež mailom na ingrid.balazkova@petitpress.sk.
