PODHRADIE. Na hrade Sivý Kameň v Podhradí pri Prievidzi v týchto dňoch odhaľujú jedno z jeho najväčších tajomstiev. Archeológovia a dobrovoľníci sa pustili do výskumu podzemného miesta, v ktorom mala byť stredoveká pivnica.
„Nad úroveň terénu vyčnieva kúsok klenby, tušili sme preto, že tam nejaký priestor pod zemou je. Mohol by byť hlboký tri metre,“ vysvetlila archeologička Dominika Andreanská.
Ide o tajomné miesto ovenčené legendami. Hovorí sa o ňom aj, že odtiaľ vedie tajná podzemná chodba až do Bojnického zámku.
S pivnicou majú plány
Presný účel tohto objektu nie je známy, predpokladá sa, že išlo o pivnicu, kuchyňu alebo sklad z prelomu 15. a 16. storočia.
„Priestor je zaujímavý najmä mierou svojho zachovania, okrem valenej klenby, ktorá tvorila prízemie, sa zachovali aj obvodové murivá. Má to pre nás potenciál aj z hľadiska budúcej obnovy a možnosti konania podujatí a akcií. Bol by to jediný priestor pod strechou na hrade,“ povedala archeologička.
Na prieskume sa okrem archeológov podieľajú aj dobrovoľníci, ktorí tam trávia množstvo svojho voľného času.
„Tento rok nás dokonca oslovili sami, či môžu pomôcť. Sú tu celé rodiny, vytvára sa tu pekná komunita a možno aj generácia, ktorá to po nás prevezme,“ verí Andreanská.

Práce v rámci pamiatkovej obnovy prebiehajú vďaka finančnej podpore kraja a pod dohľadom pamiatkarov. Využívajú pri nich pôvodné postupy a techniky, okrem vody, piesku a vápna iné materiály nepoužívajú.
Archeologický výskum doteraz priniesol obvyklé nálezy, ide najmä o črepy z keramických nádob, kachľových pecí a množstvo klincov, ale aj mincu zo začiatku 15. storočia.
Dôležitý ako hrad v Bojniciach
Sivý Kameň je jeden z najmenej zachovaných hradov na Slovensku. Je to aj prírodná pamiatka, ktorá ponúka krásne výhľady a nenáročnú turistiku.
Je to dôležité sídlo niekdajšieho panstva, odkiaľ bolo kontrolované rozľahlé územie.
„Chceme mu prinavrátiť pôvodný status, aj keď dnes je už na periférii. V stredoveku mal rovnaké postavenie ak Bojnický hrad. Boli akýmisi náprotivkami. Bojnický hrad spravoval územie na pravom brehu rieky Nitry, Sivý Kameň na ľavom,“ prezradila archeologička.

Výskum hradnej brány priniesol aj vzácny denár
Pred dvoma rokmi sa na Sivom Kameni venovali výskumu niekdajšej hradnej brány. Spolu s ďalšími nálezmi objavili aj vzácny denár Leopolda I. Habsburského zo 17. storočia. Vyrazený bol v Kremnickej mincovni v roku 1679. V tom období hrad fungoval už len ako príležitostné väzenie.
Hradnú bránu po výskume tento rok zakonzervovali. Dobrovoľníci sa starajú aj o údržbu areálu a sprístupňujú ho návštevníkom. „Snažíme sa, aby táto ruina bola živá,“ vysvetlila archeologička.
Poklady z hradu skončili v múzeu
Sivý Kameň bol kráľovským hradom postaveným v polovici 14. storočia, v stredoveku aj novoveku ho vlastnil šľachtický rod Majténi. Postihol ho osud ako mnohé iné hrady.
V súvislosti so zmenami štýlu bývania sa Majténiovci postupne presťahovali do novovybudovaných kúrií v Novákoch. Hrad v tom čase slúžil ako pevnosť a mali v ňom aj svoj rodový archív. Mnohé hradné nálezy sú uložené v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.
Zo Sivého Kameňa nevyčnieva veľa architektúry nad povrch terénu. Archeológovia aj dobrovoľníci veria, že mnohé sa ešte skrývajú pod zemou a spolu s nimi aj poklady a nálezy, ktoré čakajú na objavenie.
