Tento týždeň na Vaše otázky odpovedá lekár MUDr. Ján Ižo, ktorý pôsobí v urologickej ambulancii Unikliniky kardinála Korca v Prievidzi.
1.Aké je riziko vzniku karcinómu prostaty?
Na Slovensku je ročne diagnostikovaných približne 2300 nových ochorení karcinómu prostaty a zomiera naň približne 700 mužov. Patríme medzi štáty so stredným výskytom tohto ochorenia.
Riziko vzniku ochorenia u muža, ktorého otec či brat mali karcinóm prostaty, je asi trikrát vyššie, ako u tých, ktorí takúto rodinnú anamnézu nemajú.
Je to ochorenie, ktoré postihuje mužov vo vyššom veku a s pribúdajúcimi krížikmi života jeho výskyt rastie rýchlejšie, ako u iných typov karcinómov.

2. Aké sú príčiny vzniku karcinómu prostaty?
Okrem spomínaných genetických faktorov sa ako o ďalších možných príčinách uvažuje o nezdravom spôsobe života, nesprávnych stravovacích zvyklostiach, najmä konzumácii nasýtených tukov, fajčení, promiskuite alebo výskytu škodlivín pri ľuďoch, ktorí pracujú v priemysle, napríklad v gumárenskom či v poľnohospodárstve.
Rizikové je i užívanie rôznych podporných prostriedkov ponúkaných v posilňovniach na urýchlenie budovania svalovej hmoty, ktoré môžu obsahovať hormóny.
3. Ako sa toto ochorenie diagnostikuje?
Každý muž vo veku nad 50 rokov, ktorý má ťažkosti s močením - častejšie močenie, nočné močenie, prerušované močenie, zoslabnutie prúdu – by mal navštíviť urológa.
Príčinou môže byť zväčšenie prostaty. To môže byť zapríčinené nezhubným zväčšením prostaty, ktoré spravidla po päťdesiatke prichádza, alebo zhubným ochorením prostaty.
Zhubné ochorenie je zákernejšie tým, že pacient nemusí pociťovať žiadne ťažkosti. O to významnejšie sú preto preventívne urologické prehliadky, ktoré sa majú vykonávať po päťdesiatom roku života a v prípade výskyte tohto ochorenia v rodine už po štyridsiatke.

U mužov, ktorí sú bez ťažkostí a rodinnú záťaž nemajú, nie sú preventívne prehliadky pred päťdesiatkou paušálne potrebné.
Ochorenie sa diagnostikuje na základe pohmatového vyšetrenia prostaty cez konečník a stanovenia hladiny prostatického špecifického antigénu. Ak tieto vyšetrenia vzbudia podozrenie na zhubné ochorenie, nasleduje zobrazenie prostaty a malej panvy magnetickou rezonanciou a bioptické vyšetrenie prostaty – odber vzoriek tkaniva prostaty na histologické vyšetrenie pod ultrazvukovou kontrolou.
4. Ako sa ochorenie lieči?
Na základe týchto vyšetrení, a ak je to potrebné po doplnení ďalších zobrazovacích vyšetrení (CT, rádioizotopové vyšetrenie kostí), navrhne urológ v spolupráci s onkológom liečebný postup.
Môže to byť radikálna operácia s odstránením prostaty a semenných váčkov a podľa potreby regionálnych lymfatických uzlín, môže to byť liečba ožiarením, ale paradoxne i odloženie liečby, ak sú splnené kritériá vypracované v schválených odporúčaniach.

5. Ako sa mu dá predchádzať?
Aktívne predísť ochoreniu nedokážeme. Môžeme ale ovplyvniť niektoré rizikové faktory vzniku ochorenia zdravým životným štýlom, znížením konzumácie nasýtených tukov a zvýšením konzumácie zeleniny. Priaznivý vplyv na prostatu sa pripisuje paradajkám, mrkve, tekvicovým semienkam a tekvicovému oleju, takže si nimi obohaťme jedálny lístok.
Ako som už spomínal vyššie, veľký význam zohráva prevencia. Absolvovanie nadštandardných preventívnych programov umožní odhalenie prípadného ochorenia v jeho počiatkoch.
Význam prevencie je nenahraditeľný. Rýchla a včasná liečba dokáže zachrániť a predĺžiť život. V Uniklinike kardinála Korca ponúkame rôzne typy nadštandardných preventívnych programov. Bližšie informácie o nich vám radi zodpovieme telefonicky alebo prostredníctvom emailu.
