PRIEVIDZA. Ortopéd a vyštudovaný tréner TOMÁŠ PRIEHODA z ortopedického regeneračno-pohybového centra Vigeo v Prievidzi hovorí, že človek by mal ísť k lekárovi ideálne, keď mu ešte nič nie je, alebo má len mierne ťažkosti. Včasnou diagnostikou možno podľa neho predchádzať alebo oddialiť rôzne ochorenia pohybového aparátu.
Je to aj jeden z princípov modernej alebo prevenčnej ortopédie, ktorej sa venuje. Napriek tomu, že stále využíva metódy a postupy aj z tradičnej medicíny, za najdôležitejší liek považuje správne zvolený pohyb.
Práve jeho nedostatok je hlavnou príčinou toho, že v súčasnosti je zo všetkých ochorení tela najčastejšou príčinou práceneschopnosti bolesť krčnej a driekovej chrbtice. Sú to civilizačné ochorenia našej doby, tvrdí lekár.

Tomáš Priehoda
Je lekár, ortopéd, vyštudoval aj trénerstvo. Pôsobil na ortopedickej klinike v Bratislave, neskôr na ortopedickom oddelení bojnickej nemocnice. V súčasnosti vedie vlastnú prax v Prievidzi a Trnave a ako operatér pôsobí na súkromnej klinike.
Aké sú najčastejšie ortopedické ochorenia súčasnosti? Sú iné ako kedysi?
Ochorenia pohybového aparátu sa líšia, pretože aj spôsob života, práce a zaťaženia ľudí sa mení. Ľudia sa v minulosti viac hýbali, dnes sú vystavení dlhodobému statickému zaťaženiu, oveľa viac sedia a majú viac ortopedických ťažkostí ako kedysi.
Ochorenia krčnej chrbtice sú dnes najčastejším dôvodom práceneschopnosti. Sú na prvom mieste zo všetkých ochorení tela. Na druhom mieste sú ťažkosti s driekovou chrbticou.
Sú úzko spojené so psychosomatikou. U ľudí, ktorí trpia depresiami či psychickými poruchami, sa ťažkosti prenášajú aj na chrbticu. Problematické je napríklad aj nesprávne dýchanie.
V rozhovore sa ďalej dočítate:
- Na akých princípoch funguje prevenčná ortopédia,
- aký je rozdiel v diagnostike oproti klasickej medicíne,
- s akými problémami najčastejšie pacienti prichádzajú k ortopédovi.
Ako dýchanie ovplyvňuje ochorenia pohybového aparátu?
Chybný stereotyp dýchania ovplyvňuje vznik ťažkostí s krčnou chrbticou, hrudnou kosťou či medzilopatkových spazmov, čo sú prakticky civilizačné ochorenia. Správne dýchanie nesmie byť vidieť ani počuť, dýchať sa má nosom a pri nádychu nezdvíhať ramená, ale dýchať do brucha, zapájať bránicu a medzirebrové svalstvo. Pri nádychu do brucha človek stabilizuje driekovú chrbticu.
Novým ochoreniam sa prispôsobuje aj diagnostika a liečba, skloňuje sa pojem moderná ortopédia. O čo ide?
Hlavným znakom modernej medicíny je, že nie je skostnatelá a nevenuje sa len dogmatickým zásadám, ktoré kedysi platili. Moderná ortopédia má rozšírený obzor o ďalšie oblasti, ako napríklad fyzioterapia, rehabilitácia či trénerstvo a všetky ostatné odbory, ktoré sa venujú pohybovému systému.
Tento typ ortopédie možno nazývať aj prevenčná a vychádzame v rámci nej z predpokladu, že pacient príde za odborníkom ešte keď mu nič nie je. Samozrejme môže ho niečo pobolievať, ale nemá vážne ťažkosti.
Včasné vyšetrenie a diagnostika mu môžu pomôcť vyhnúť sa alebo oddialiť rôzne ochorenia pohybového aparátu. Ešte som nemal pacienta, ktorému by nebolo v čom pomôcť.

Je na Slovensku možné prísť k lekárovi so žiadnymi alebo len miernymi ťažkosťami? Preniká moderná ortopédia do klasických štruktúr?
Ide skôr o záležitosť súkromnej praxe, pretože si to vyžaduje viac času a komplexnosť. To v slovenskom zdravotníctve v dnešnej dobe nie je úplne možné. Klasická a moderná ortopédia by sa mali dopĺňať, obe majú svoje výhody.
Samozrejme, niektoré ochorenia nie je možné liečiť len konzervatívnou modernou terapiou. Napríklad roztrhnutý meniskus treba operovať, veľmi dôležitý je však aj pooperačný manažment pohybu, vďaka ktorému je rýchlejšia a lepšia regenerácia.