BOJNICE. Milovníci horskej cyklistiky postavili nad Bojnicami jedinečný skill park, ktorý na Slovensku nemá obdobu. V areáli vybudovanom z čisto prírodných materiálov sa aj úplní začiatočníci môžu naučiť jazdiť na horskom bicykli ako profesionáli.
Pozrite si video, kliknite SEM.
Športovisko s názvom Velosvet Turzov skill park je v bojnickej mestskej časti Dubnica pri futbalovom ihrisku. Je určené pre širokú verejnosť a otvorené nonstop. Ide o akýsi trenažér, kde sa deti, amatéri aj pokročilí naučia ovládať horský bicykel a zdolávať prekážky, na ktoré môžu naraziť v lese.
Náhrada za zrušený trail
Cesta k vybudovaniu parku nebola jednoduchá a trvala štyri roky. Za jej vznikom stojí občianske združenie Hornonitrianske stopy, ktorého cieľom je budovanie a legalizácia cyklotrás a trailov v Bojniciach a okolí.

„V roku 2018 sme začali budovať oficiálne trasy v lesoch nad Bojnicami, prvý bol Pálfyho trail. Veľkým projektom bol Turzov flow trail na pozemkoch bojnických kúpeľov. Fungoval však iba dva roky, potom ho majiteľ pozemkov zrušil,“ vysvetlil Filip Roháč z občianskeho združenia.
Skill park v Dubnici vybudovali ako náhradu zrušeného trailu, nesie preto aj jeho meno.
Pôvodne chceli postaviť pump track, ktoré sú na Slovensku veľmi rozšírené, ale asfaltová stavba by sa do lesa nehodila.
Dohodli sa s majiteľmi pozemkov, získali všetky potrebné povolenia a našli sponzorov a v priebehu troch mesiacov park svojpomocne postavili.
„Inšpirovali sme sa podmienkami v lese aj vo viacerých bike parkoch. Podarilo sa nám vybudovať areál, ktorý je na Slovensku jedinečný. Jednotlivé prvky je možné nájsť vo viacerých bike parkoch, ale takýto komplexný areál je ojedinelý,“ vysvetlil Roháč.
Pri výstavbe používali len prírodný materiál, projekt nepovoľoval žiadne základy ani stavebné materiály. Všetko je z hliny a dreva. Čakajú na vhodné počasie a na miestach, kde sa nejazdí, vysadia novú trávu.
Pre deti aj profesionálov
V skill parku sú nasimulované rôzne situácie, na ktoré jazdci v lese narazia. Je tam celkovo šesť trás, z toho dve najjednoduchšie vedú cez lesík a sú vhodné pre deti a začiatočníkov. Jedna trasa je stredne ťažká so skokom, klopenými zákrutami a drevenými lávkami. Jedna trasa je náročná s viacerými skokmi a dve najťažšie skokové trasy sú len pre skúsených jazdcov.
Cyklisti sa tu môžu posúvať od základov až po profesionálne skoky, dokonca saltá. Deti môžu cez ľahké dráhy jazdiť aj na odrážadlách.
„Ľudia začali jazdiť bicyklami v lese a nevedia ho ovládať. V skill parku si to môžu natrénovať a vyhnúť sa nepríjemným udalostiam a zbytočným zraneniam,“ vysvetlil Roháč.

Nonstop, no s podmienkami
Ide o voľne prístupný športový priestor bez otváracích hodín. Zdarma ho môže využívať hocikto a hocikedy, mal by sa ale riadiť pravidlami a inštrukciami na informačnej tabuli pri vstupe.
Najdôležitejšie je používanie chráničov a prilby, bez nich by do parku nemali vstupovať. Treba sa tiež pozerať okolo seba, nechávať si rozostupy, dávať pozor na seba aj ostatných. Vstup je na vlastnú zodpovednosť a deti do 12 rokov by mali byť v sprievode rodiča.
„Horská cyklistika nie je šach, hrozia pri nej úrazy, s čím jazdci počítajú, ale treba robiť maximum, aby sa im predchádzalo,“ upozornil.
Ľudia už síce park môžu využívať, ale oficiálne otvorenie je naplánované na 21. septembra v rámci série pretekov po Slovensku Hornonitrianska Enduro séria, ktorej finále býva práve v Bojniciach.
Názory na cyklistov lese sa rôznia
Členovia združenia Hornonitrianske stopy vybudovali a spravujú bojnicko-dubnické cyklotrasy. Sú medzi nimi štyri traily, ktoré majú spolu okolo tridsať kilometrov.
Stretávajú sa s námietkami, že cyklisti do lesa nepatria. Cyklistika je v posledných rokoch obrovský fenomén, ktorý láka čoraz viac ľudí. Vďaka elektrobicyklom sa do lesného terénu už dostanú aj malé deti či seniori.
„Tým, že v lese budujeme cyklotrasy, cyklistov dostaneme do koridoru a nejazdia kadekoľvek. Poľovníci, hubári aj turisti tak môžu byť pripravení na to, že na cyklotrase môžu stretnúť cyklistov. Nemusia sa báť, že ich zrazia alebo vyplašia. Vďaka cyklotrasám sú cyklisti oddelení a s ostatnými ľuďmi v lese si nezavadzajú,“ doplnil Roháč.
