PRIEVIDZA. Dvadsaťdvaročný Adrián sa v Prievidzi niekoľko hodín pokúšal zachrániť mačku uväznenú pod kapotou auta odstaveného počas horúčav na priamom slnku. Kontaktoval políciu, skúšal zviera vyslobodiť so zdvihákom aj nalákať na potravu, no neúspešne.
Mačka osemhodinový pobyt pod rozhorúčenou kapotou neprežila. Nešlo síce o zviera zavreté vo vnútri auta, ale dobrovoľníci z občianskeho združenia na pomoc mačkám v Prievidzi poukazujú na bezmocnosť aj v takýchto prípadoch.
V čase, kedy je plný internet informácií, aké nebezpečné sú rozpálené autá pre ľudí aj zvieratá, nemá človek podľa nich zákonnú možnosť, ako pomôcť zvieraťu v núdzi.
V článku sa ešte dočítate:
- Ako postupovať pri nájdení zvieraťa uväzneného v rozpálenom aute,
- prečo nemôžu ani policajti kedykoľvek vniknúť do auta,
- nálezca môže auto poškodiť len v niektorých prípadoch.
Záchranu skúšal sám
Adrián počul mňaukanie mačiatka z auta okolo pol desiatej ráno. Pokúšal sa ho vylákať, no nedarilo sa mu. Zavolal preto štátnu políciu. „Hliadka prišla na miesto rýchlo, no po preverení policajti skonštatovali, že môže ísť o mača, ktoré tam nechala matka a ako tam vošlo, tak aj vylezie von,“ spomína mladík.
Vysvetľoval, že mačkám rozumie a v tomto prípade ide o núdzu, na čo mu policajti mali povedať, aby ho skúšal z auta vylákať a ak sa im podarí nakontaktovať majiteľa, ozvú sa.
Nasledovalo päť hodín, počas ktorých Adrián skúšal mačku dostať von. „Doniesol som zdvihák, no mača bolo veľmi hlboko, nedočiahol som ho. Pokúšal som sa kapotu nenásilne otvoriť, doniesol som konzervu s krmivom, púšťal z mobilu mňaukanie mačacej mamy. Všetko neúspešne, bolo v aute zrejme zakliesnené,“ opisuje.

Popoludní na miesto prišla dobrovoľníčka z občianskeho združenia Prievidzská labka.
„Pochybujem, že policajti majiteľa skutočne hľadali. Doviedla som preto so sebou zámočníka a znova zavolala políciu s tým, že ak neprídu, auto otvoríme nasilu. Išlo o čas, mňaukanie bolo čoraz slabšie,“ vysvetlila Beáta Uríková.
Hovorkyňa trenčianskej krajskej polície Katarína Kuzmová informovala, že hliadka „po príchode na miesto okamžite zistila majiteľa vozidla, ktorého následne kontaktovala. Ten sa však na miesto dostavil až po pár hodinách.“
Majiteľka auta však tvrdí, že polícia ju prvýkrát kontaktovala až okolo pol piatej poobede, aj to nie telefonicky, ale osobnou návštevou. Žiadny hovor za celý deň nemala. „Prišli k nám domov a hneď sme utekali k autu. Z našej strany nešlo o žiadne zdržanie,“ vysvetlila.
Po hodinách bez šance
Majitelia auta na miesto dorazili podvečer. Po otvorení kapoty sa im naskytol smutný pohľad. Mača niekoľkohodinový pobyt v rozpálenom aute neprežilo.
„Mačiatko nám priviezli na veterinárnu kliniku bez známok života. Presnú príčinu úhynu by ukázala len pitva, ale pravdepodobne išlo o prehriatie organizmu. Ide o stav, kedy sa zvyšuje teplota a telesné orgány nie sú schopné ju kompenzovať,“ vysvetlil veterinár Adam Baran.
V takých prípadoch môže podľa neho dôjsť k poruche zrážanlivosti krvi, pri ktorej zlyhá obeh, alebo k opuchu mozgu. Oba spomenuté stavy sú priamym ohrozením života a u tak mladého organizmu sú šance na prežitie minimálne.
„Teplotu, ktorej bolo mačiatko vystavené, vieme len ťažko odhadnúť, ale platí že v takýchto horúčavách v uzavretých priestoroch predstavuje aj krátky pobyt vážne ohrozenie zdravia,“ doplnil veterinár.
Pomoc prišla neskoro
Dobrovoľníčka hovorí o zlyhaní polície. „Ak sa policajti nespojili s majiteľom, mali zviera vyslobodiť,“ myslí si Uríková a dodala: „Pre mňa je to veľké ponaučenie. Snažili sme sa situáciu riešiť v zmysle zákona a mača to stálo život. Nabudúce už nebudem váhať, v prípade núdze zasiahnem, aj keď tým poruším zákon.“