Vedúca fyzioterapeutka na Uniklinike Kardinála Korca v Prievidzi Mgr. Denisa Košová sa venuje najmä detským pacientom.
Najčastejšie ju navštevujú deti s guľatými chrbtami, skoliotickým držaním tela, vpadnutými členkami a plochými nohami.
Aký je najčastejší dôvod návštevy detského fyzioterapeuta?
Najčastejšie nás navštevujú väčšie deti a adolescenti, ktorých trápia ploché nohy, špičkovanie, zlý stereotyp chôdze, skolióza, akákoľvek bolesť, hypermobilita, varozita a valgozita kolien (teda nohy do O alebo do X), a tak isto poúrazové alebo pooperačné stavy a samozrejme nesprávne držanie tela.
To znamená, že si rodič všimne, že sa jeho dieťa hrbí alebo vypúča bruško.

Mala by sa návšteva detského fyzioterapeuta v určitom veku dieťaťa vykonávať aj preventívne, alebo len v prípade, keď už vieme o existujúcom probléme?
Ak má rodič podozrenie, že jeho dieťatko sa nevyvíja tak ako má, je vhodné, aby sa poradil so všeobecným lekárom alebo navštívil fyzioterapeuta.
Samozrejme, najlepšie predchádzame problémom prevenciou. Pri preventívnej návšteve fyzioterapeuta u nás na Uniklinike vieme v prípade potreby pacienta odoslať na ďalšie špecializované pracovisko.
V rámci Unikliniky spolupracujeme s ortopédom, neurológom aj centrom zobrazovacích metód. Preto zabezpečujeme nie len detským pacientom včasnú diagnostiku. Platí, že čím skôr vieme o probléme, tým skôr ho vieme riešiť a jednoduchšie vyriešiť.

Je na Slovensku detská fyzioterapia hradená zdravotným poistením, alebo si každú návštevu rodič, resp. pacient platí sám?
Väčší problém, nie len v našom okrese, je, že nie každé pracovisko na Slovensku má detského fyzioterapeuta. Zdravotným poistením je hradená fyzioterapia na základe odporúčania všeobecného lekára, alebo iného špecialistu v určitom obmedzenom množstve.
Ďalej môžu pacienti pokračovať v individuálnych alebo skupinových cvičeniach ako samoplatci. Uniklinika ponúka široké možnosti diagnostiky aj terapie.
Pacientom sa snažíme čo najviac vyhovieť s termínmi. Je u nás možné sa prihlásiť na individuálnu aj detskú skupinovú fyzioterapiu či už v skorých ranných hodinách – pred školou alebo aj v neskorších poobedných hodinách po vyučovaní.
Ako prebieha detská fyzioterapia?
Väčšinou nás vyhľadávajú rodičia, ktorých dieťa už má diagnostikovanú skoliózu prípadne inú diagnózu. V tom prípade u mňa nasleduje vstupná konzultácia, kde si naštudujem zdravotný záznam dieťaťa, dieťa opätovne vyšetrím aj ja a zhodnotíme, ako sú rodičia a dieťa nastavení na cvičenia a možné riešenia skoliózy.

Rodičom sa snažím vysvetliť daný problém a povedať im, ako ho vieme ovplyvniť. Konkrétne pri skolióze ide o každodenné cvičenie aj doma. Poviem im, ako si predstavujem ja ideálnu terapiu.
Zo začiatku je fyzioterapia intenzívna. Dieťa cvičí so mnou viac, aby sa do toho dostalo a aby si osvojilo cviky. Neskôr už dieťa cvičí viac samé doma, prípadne s rodičom a ku mne chodia obvykle na jednu individuálnu hodinu týždenne.
Pokiaľ chcú, majú možnosť sa zapojiť aj do skupinového cvičenia. Skupinové cvičenia majú deti radšej ako individuálne, pretože sa ich snažím viesť viac hravou formou a v skupine máme trošku viac zábavy.
Aký je rozdiel medzi dospelým a detským pacientom?
Práca s deťmi je úplne iná ako s dospelým človekom. Deti je potrebné zaujať a vymyslieť cvičenia, ktoré pripomínajú zábavu a hru. Práca aj komunikácia s deťmi je určite ľahšia na individuálnych hodinách.
Detský svet je zaujímavejší, hravejší, zábavnejší a počas cvičenia s deťmi sa sústredím iba na tento ich svet a neriešim „dospelácke“ problémy.
Je to pre mňa aj určitá forma relaxu. Žiadna hodina s deťmi nie je rovnaká, ale v každej je úsmev, šťastie, láska, objatia a samozrejme občas aj neplecha. No nie je lepší pocit ako keď vidíte, že sa dieťa už teší, že ide cvičiť a nechodí tam len preto, že musí, alebo keď hodina skončí a dieťa ani nechce odísť domov.

Máte rady a tipy, ktoré by bolo vhodné zaradiť do každodenného života detí?
Tým, že spolupracujem so staršími deťmi sa stretávam skôr s problémom, že rodičia nútia deti doma cvičiť a deti postupom času odmietajú cvičenie celkovo.
Nebaví ich klasické cvičenie typu ľahni si na zem a cvič, týmto u nich nevedia upútať pozornosť a ešte od nich častokrát chcú 100-percentné prevedenie cviku.
Preto odporúčam rodičom vždy nejakú vhodnú pohybovú aktivitu.
Pri špičkovaní dieťa zobrať namiesto výťahu po schodoch, alebo s ním každý deň vybehnúť na nejaký kopček, prípadne sa začať venovať turistike.
Skolióza a plávanie je zas ideálna kombinácia pre deti, ktoré milujú vodu.
Pri problémoch s plochou nohou zakúpiť, prípadne doma vyrobiť stimulačný chodník, veľa behať na boso – hlavne v lete a po rôznych povrchoch, alebo zobrať dieťa na klasické preliezky pred panelák.