Ktoré cviky mi pomôžu rozhýbať stuhnuté svalstvo v oblasti krčnej chrbtice?
Na stuhnuté svalstvo vo všeobecnosti je extrémne dôležité používať na dennej báze masážny valec a masážnu loptičku. O to viac v dnešnej sedavej dobe, kde krčná chrbtica aj chrbát celkovo dostávajú zabrať. Stačí 3 minúty ráno a večer a už po prvých dňoch príde veľká úľava.
Zamerajte sa aj na oblasť okolo miesta bolesti a vymasírujte si aj trapézy, prsný sval, ramená. Je to celý prepojený komplex. Priamo na krčnú chrbticu je dobré ľahnúť si na chrbát podložiť si pod krk valec a pomaly otáčať hlavou doľava, doprava, dopredu a dozadu. Na tieto cviky nepomôže robiť ich hodinu 1x za týždeň, ale radšej 3 minúty ale 2x denne.
Seklo ma v krížoch a ešte tam miestami cítim slabú bolesť, aké cviky mi pomôžu dostať sa naspäť do prechádzajúceho stavu a eliminujú tento občasný nepríjemný stav? Kedy môžem začať zdvíhať opäť ťažšie váhy?
Odpoveď v tomto prípade bude veľmi podobná ako v predchádzajúcej otázke. Rozmasírujte si valcom na dennej báze stuhnuté svalstvo, použite aj loptičku, ktorá dokáže lepšie zacieliť na konkrétne miesto v porovnaní s valcom. Pri väčšej bolesti sa netreba rolovať vo veľkom rozsahu, na začiatok stačí si na loptičku ľahnúť a len chvíľu zotrvať.
Regulujte tlak a začínajte od menšieho tlaku, kým svaly povolia. Cviky s penovými masážnymi pomôckami sú veľmi dôležité aj ako prevencia, ale bohužiaľ veľmi podceňované.
Pravidelné rolovanie na valci a loptičke zvyšuje prietok krvi, dostáva do svalu živiny, zvyšuje rozsah pohybu, znižuje riziko zranenia a predchádza nepríjemným situáciám ako seknutie v chrbtici alebo aj bolesť kolena. Dvíhať váhy je vhodné až po uvoľnení svalu, keď bolesť pominie, aby nedošlo k opätovnému seknutiu.
Aké potraviny sú najvhodnejšie na konzumáciu, ak chcem zredukovať svoju hmotnosť?
Každá jedna potravina, ktorú zjeme, čo i len lístok šalátu je kalória, čiže energia. Pri chudnutí je ale podstatná bilancia príjmu a výdaju – koľko kalórií oproti tomu čo zjeme vydáme = spálime.
Zamerajme sa na 3 základné zložky. Jedzme v strave dostatok bielkovín a komplexných sacharidov plných vlákniny, tie majú sýtiaci efekt a znižujú chuť na sladké. Veľmi dôležité sú aj zdravé tuky.
Vždy keď pred seba položíme tanier preskenujme ho očami, či sú na ňom 1. bielkoviny (mäso, ryby, vajcia, tvaroh, syry, tofu, grécky jogurt, proteín), 2. sacharidy (zemiaky, ryža, cestoviny, pohánka, quinoa, kuskus, kváskový chlebík) 3. tuky (olivový olej, avokádo, orechy, semiačka).
Ďalej je dobré vyhýbať sa potravinám spracovaným potravinárskym priemyslom, ale vyberať si takzvané prvopotraviny – kde viem povedať 100% zloženia. Napríklad jablko verzus jablková výživa, alebo hydinové mäso verzus hydinová paštéta.