Centrum špeciálnej diagnostiky Unikliniky kardinála Korca tvorí niekoľko špecializovaných ambulancií, v ktorých pracujú špičkoví odborníci, ktorých vyhľadávajú nielen pacienti zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Súčasťou tohto centra je aj ORL ambulancia. MUDr. Katarína Mlčáková vysvetľuje, čím sa jej ambulancia zaoberá, čím je jedinečná a aké benefity ponúka pacientom.
1.Prečo máte tak zložitý názov- otorinolaryngológia?
Názov odboru pochádza z gréckych slov pre ucho /otos / -nos /rhinos/- hrtan /larynx/ a veda /logos/.
V súčasnosti je v odbornej spoločnosti zaužívaný skôr názov otorinolaryngológia a chirurgia hlavy a krku, viac ozrejmuje celú šírku problematiky.
2. Je ešte niečo iné čomu sa ORL lekár môže venovať?
Áno, okrem základnej ORL sa venujeme aj foniatrii a otoneurológii.
Foniatria sa hlbšie zaoberá poruchami sluchu, hlasu a reči ako aj možnosťami kompenzácie týchto porúch rehabilitáciou, chirurgickou liečbou alebo naslúchacími aparátmi.
Otoneurológia sa zase venuje na pochopenie asi najzložitejšiemu orgánu v ľudskom tele – vnútornému uchu – labyrintu, kde sa nachádza centrum rovnováhy. Pomocou rôznych skúšok a prístrojov je možné pomerne presne diagnostikovať príčinu poruchy rovnováhy.
3. Máte takéto prístroje aj na Vašej ambulancii?
Na našej ORL ambulancii máme len obmedzené množstvo prístrojov- audiometer, tympanometer, ECHO screen na vyšetrenie funkcie kochley – slimáka . Na určenie poruchy labyrintu používame skôr rôzne polohové skúšky, špeciálne dioptrické okuliare a dôkladný rozbor ťažkostí pacienta, ktoré nám vo vysokom percente pomôžu stanoviť diagnózu. Nenadarmo sme sa na medicíne učili, že anamnéza a klinické vyšetrenie je až 90 % diagnózy. Keď sa nevieme k diagnóze dopátrať, odosielame pacientov na špecializované pracoviská vybavené množstvom pomocnej ale veľmi drahej techniky.
4. Všeobecne sa medzi ľuďmi zaužívalo, že ORL vyberá nosné a krčné mandle, niekedy aj polypy. Sú aj iné typy operácií ktoré ORL lekári vykonávajú?
Ano okrem týchto základných a do počtu najčastejších operácií sa v súčasnosti ORL chirurgia prudko rozmáha. Niekoľko desiatok rokov sa už operuje pomocou endoskopov v nose, v prínosových dutinách aj v ušiach. Na zložitejšie operácie sú k dispozícií rôzne napr CT navigačné prístroje , neuromonitory – pomocou ktorých na naších vyšších pracoviskách operujú nádory a zápaly v mozgu, očnici, dokážu implantovať elektródy na zlepšenie sluchu do slimáka alebo dokonca do mozgového kmeňa.
5. Operujete aj Vy?
Nie, aj keď som operovala veľmi rada. Na ambulancii vykonávame len drobné chirurgické zákroky ako je odstránenie papilómu, polypu, uvoľnenie hnisového ložiska v oblasti hrdla alebo ucha, repozíciu zlomeného nosa a podobne.
6. Čo sa Vám na Vašej práci najviac páči ?
Najviac sa mi páči, keď príde pacient s nejakým problémom a my sme schopní ho v krátkom čase vyriešiť. Niekedy dokonca aj počas ošetrenia. Aj niektorí pacienti k nám chodia vyslovene s touto požiadavkou-
" Veď tej a tej známej / známemu ste veľmi pomohli".
Áno- ale každý prípad je iný a nie vždy sa dá pomôcť hneď. To ma učí trpezlivosti a pokore.