Idete do fitness centra prvýkrát a neviete, čo sa tam smie a čo nie, alebo chodíte pravidelne? Niekto chce schudnúť, iný nabrať svaly, vybudovať silu, socializovať sa, odstrániť bolesť. Všetkých nás ale spájajú písané či nepísané pravidlá, ktoré stojí za to dodržiavať, keď sa chceme v posilňovni všetci spolu cítiť dobre.
Radi vám poradíme, ako sa vo fitness centre správať, alebo čomu sa naopak vyvarovať, aby sme si umožnili vzájomné ústretové nažívanie:
1. Dobrá nálada a empatia: Do fitka prídite usmiatí, pozdravte sa na recepcii aj v šatni. Vo fitku býva spravidla komunita ľudí, ktorí sa tam stretávajú v rovnaké dni a rovnakú hodinu. Dobrou náladou, úsmevom a kamarátskym gestom upevníte vzťahy, zlepšíte atmosféru a možno tak povzbudíte vystrašeného nováčika, aby sa cítil komfortnejšie. Chodiť po fitku s nosom hore a hrať sa na tvrďasa človeku nezväčší svaly, nezvýši silu, ani nepridá na atmosfére.
2. Svoje ego nechajte pred fitkom: Dávajte si pozor na zdravie, buďte opatrní s váhami, ktoré dvíhate. Preceňovať svoju silu, búchať ťažkými váhami o zem a ničiť si zdravie môže byť negatívny dôsledok. Ďalej, možno niekto nemá také vedomosti ako práve vy, preto je pekné ľudom vo fitku pomáhať, poradiť si navzájom. Vidíte niekoho, kto cvičí zle, alebo si nevie nastaviť stroj? Opýtajte sa ho slušne, či mu môžete poradiť. A možno práve takto nájdete nového sparinga :)
3. Hygiena: Pri zvýšenej fyzickej aktivite sa všetci viac zadýchame a potrebujeme dýchať čerstvý vzduch. I keď sa sami často „necítime“, uistite sa, že prídete do fitness centra osprchovaní, v čistom oblečení s deodorantom.
4. Uterák na stroje: Noste so sebou uterák a pokladajte si ho na stroje, aby na strojoch a lavičkách neostávala mokrá kaluž. Cvičenec, ktorý ide na stroj po vás to iste ocení.
5. Čisté prezuvky: Vhodná obuv vám vo fitku dokáže spevniť nohu a zároveň môžete predísť zraneniu pri prípadnom zakopnutí o stroj, alebo padnutí závažia na nohu.
6. Mobil pri cvičení: Neobsadzujte stroje zbytočne tým, že na nich sedíte a scrolujete sociálne siete. Veľa strojov vo fitku je len po jednom kuse. Ak zbytočne obsadzujete stroj, môžete brať čas niekomu inému, kto si chce tréning odmakať a ísť ďalej.
7. Upratujte po sebe: Keď ste docvičili, upracte všetko náradie tam, kam patrí. Kotúče a činky uložte podľa poradia. Skladajte kotúče z nakladacích strojov, to čo je pre vás rozcvička môže byť pre druhého váha, ktorú ani len nedokáže po vás odložiť a nemôže tak na danom stroji cvičiť.