Urologická ambulancia Unikliniky je súčasťou Centra špeciálnej diagnostiky od jej otvorenia v septembri 2008 a v súčasnosti sa nachádza na 4. poschodí budovy.
Je vybavená sonografom špecializovaným pre urologické vyšetrenia s možnosťou sonograficky kontrolovanej biopsie prostaty, prístrojom na vyhodnocovanie priebehu močenia, videoendoskopom na diagnostiku ochorení močovej rúry a močového mechúra s monitorom, na ktorom i pacient môže sledovať priebeh vyšetrenia a dostať vysvetlenie k nálezu a poučenie o navrhovanom postupe.
Urológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou a liečbou ochorení močového traktu žien a močovopohlavného systému mužov, vrátane základných andrologických vyšetrení a vyšetrení plodnosti a dispenzarizáciou vybraných urologických ochorení.
Keďže v okrese Prievidza nemáme detského urológa, potrebnú starostlivosť poskytujeme i detským pacientom a pacientkam.
Kedy je potrebné navštíviť urológa?
Urologické vyšetrenie je potrebné v prípade objavenia sa krvi v moči či ejakuláte, ťažkostiach pri močení, niekedy spojených s bolesťami v podbrušku a drieku, pri nekontrolovaných únikoch moču, abnormálnom náleze na semenníkoch. Mladí muži by si mali aspoň raz za tri – štyri mesiace prehmatať jemne semenníky a pri náleze zatvrdnutia, hrčky v nich, vyhľadať urológa.
Rodičia malých chlapcov by mali pamätať, že v prípade náhle vzniknutých bolestí v miešku, bez predchádzajúcej príčiny, môže ísť o tzv. akútne skrótum – torziu semenníka, teda otočenie semenného povrazca okolo svojej osi, čím sa zaškrtí prívod krvi k nemu a bez riešenia dôjde rýchlo k odumretiu semenníka. Ak sa príhoda vyskytne vo večerných hodinách, rozhodne neodkladať návštevu lekára na ráno.
Urologické vyšetrenie vo svojej podstate zasahuje do intímnej oblasti, čo je príčinou jeho odkladania nielen u mužskej populácie. I ženy prichádzajú napr. pre úniky moču na vyšetrenie až po rôzne dlhej dobe trvania ťažkostí, keď im to už príliš komplikuje sociálnu a ekonomickú situáciu. Je potrebné prekonať ostych u oboch pohlaví a uvedomiť si, že zdravotné problémy nie sú hanbou a majú riešenie, len si ich treba priznať a odhodlať sa k návšteve lekára.
Vďaka väčšej informovanosti mužskej časti populácie o dôležitosti preventívnych urologických prehliadok stúpol o ne záujem i v našej ambulancii. Vyšetrenie je v prípade VšZP a Unionu hradené už po štyridsiatke, u Dôvery po päťdesiatke a nie je k nim potrebný výmenný lístok. Páni po dovŕšení päťdesiatky by ich mali absolvovať každé tri roky a v prípade výskytu zhubného nádoru prostaty u starého otca, otca či súrodenca je takáto prehliadka odôvodnená už po štyridsiatke.
Zhubné nádory prostaty majú v posledných rokoch vzostupnú frekvenciu výskytu, sú druhým najčastejším zhubným nádorom u mužov po karcinóme pľúc. Na Slovensku sa zisťuje každoročne okolo 2000 nových prípadov a asi 500 pacientov na zhubný nádor prostaty ročne zomiera. Ešte stále je značné percento nových prípadov zistených už v pokročilejšom štádiu, keď už nie je možná lokalizovaná liečba.
Zmyslom preventívnej prehliadky je včasné zachytenie ochorenia, kedy je možná liečba vedúca k ideálnemu výsledku - vyliečeniu. Po úvodnom rozhovore s pacientom vyšetrí urológ pohmatom brucho, semenníky a prostatu cez konečník. Vyšetrenie nie je bolestivé.
Nasleduje sonografické vyšetrenie obličiek, močového mechúra, s odhadom veľkosti prostaty a súčasťou je i odber krvi na vyšetrenie kreatinínu a prostatického špecifického antigénu.
Hladina kreatinínu poskytne základnú informáciu o funkčnom stave obličiek a prostatický špecifický antigén je kamienkom do mozaiky zdravia prostaty. Je to bielkovina, ktorá sa tvorí v prostate a čiastočne sa dostáva i do krvného obehu. Nie každé zvýšenie jeho hodnoty znamená prítomnosť zhubného nádoru. Zvýšená hladina môže byť i pri nezhubnom ochorení prostaty.
Prostata je žľaza obklopujúca močovú rúru pod mechúrom a jej sekrét zlepšuje pohyblivosť spermií, tvorí asi 30% objemu ejakulátu. V strednom veku sa začína zväčšovať a stlačením močovej rúry spôsobuje poruchy močenia – častejšie močenie, zoslabnutie prúdu moču, prerušované močenie, predĺženie času močenia a močenie môže byť naliehavejšie.
Ide o príznaky, ktoré môžu byť spôsobené benígnym – nezhubným zväčšením, hypertrofiou prostaty, ale príčinou môže byť i zhubné ochorenie. Preto je dôležité pri objavení sa takýchto príznakov, obrátiť sa na urológa.
Preventívne prehliadky sa však majú realizovať pri splnení vekového kritéria aj v prípade, že muž nemá žiadne ťažkosti s močením. Zhubné ochorenie už môže byť prítomné a nemusí mať ešte príznaky.
Je dôležité sa starať o svoje zdravie nielen racionálnou životosprávou a športovými aktivitami, ale aj využívaním možností preventívnych prehliadok, ktoré ponúkajú všeobecní lekári a špecialisti. Vyhneme sa tak riziku neskorého rozpoznania ochorenia a neskoršej ľútosti.