PRIEVIDZA. Od 1. júla sa v Prievidzi dočasne zníži poplatok za opatrovateľskú službu poskytovanú v domácom prostredí. Doposiaľ klienti platili 4 eurá na hodinu, po novom to bude lacnejšie.
Novinkou bude aj možnosť pre vybrané skupiny obyvateľov, objednávať si obedy v prievidzskom zariadení pre seniorov. Na výber budú mať aj šetriacu či diabetickú stravu.
Mesto uspelo v národnom projekte Podpora opatrovateľskej služby z dielne ministerstva práce. Získané peniaze chce využiť v prospech prijímateľov opatrovateľskej služby.
Zníženie poplatku za sociálne služby poskytované mestom odklepli koncom apríla aj mestskí poslanci.
Z projektu bude samospráve vyplácaných 7,93 eura na reálne poskytnutú hodinu opatrovateľskej služby, a to až do záveru roka 2025.
„Zapojením sa do tohto projektu mesto získa vyššiu finančnú podporu, a teda môže pristúpiť k zníženiu poplatku pre prijímateľov opatrovateľskej služby na sumu 2,50 za hodinu poskytovanej opatrovateľskej služby,“ uviedla vedúca sociálneho oddelenia mestského úradu Jana Javorčeková.

Službu vždy dofinancuje mesto
Mesto má s klientmi podpísané zmluvy, na koľko hodín denne im má zabezpečiť opatrovateľskú službu. Na základe toho sa vypočíta, aký počet hodín sa bude mesačne opatrovať.
„Žiadali sme dotáciu na taký počet hodín, aký máme zazmluvený. Tie ale nikdy nie sú reálne poskytnuté v takej výške, pretože opatrovateľky napríklad čerpajú dovolenky, sú práceneschopné, klient môže odísť do nemocnice. Vtedy sa neopatruje a klient tak neplatí, všetky tieto náklady znáša mesto,“ ozrejmila Javorčeková.
Podľa jej slov však ale vždy bude musieť radnica túto službu istou čiastkou doplatiť, i keď im určite pomôže vrátenie peňazí z projektu.
„Každý mesiac budeme robiť vyúčtovanie, koľko hodín bolo v skutočnosti poskytnutých v teréne a vrátená nám bude len za to suma,“ vysvetlila vedúca sociálneho oddelenia.
Ak chcem byť opatrovaný, musím splniť podmienky
V prípade, že sa chce stať obyvateľ Prievidze prijímateľom spomínanej služby, musí si podať žiadosť na mestskom úrade.
Prvou podmienkou je posúdenie odkázanosti na sociálnu službu. Občan si podá oň žiadosť na spomínanom úrade, potom k takejto osobe príde posudkový zamestnanec.
„Ten zhodnotí, či je schopný sebaobsluhy a taktiež či zvláda úkony starostlivosti o domácnosť, či je schopný obliecť sa, umyť sa, či potrebuje inkontinenčné pomôcky a podobne,“ pokračovala Javorčeková.
Následne je z toho vyhotovený sociálny posudok. Ten smeruje do rúk posudkovej lekárky, ktorá aj podľa zdravotnej dokumentácie daného človeka vytvorí zdravotný posudok. Posudky sú podkladom pre vystavenie rozhodnutia o odkázanosti na sociálnu službu.
V súčasnosti mesto službu poskytuje 176 ľuďom a vykonáva ju 65 opatrovateliek. Momentálne mestský úrad neeviduje žiadosti o poskytovanie tejto služby, ktoré by boli zaradené do poradovníka, a teda boli by zatiaľ nevybavené.
Radnica však podľa slov vedúcej sociálneho oddelenia už teraz počíta s tým, že si ľudia začnú žiadať o zvýšenie hodín opatrovania, keď začne platiť nová suma.
Zníženie poplatku za opatrovanie privítala Prievidžanka Mariana Zaťková, ktorá si nevie túto službu vynachváliť a využíva ju dve hodiny denne.
„Budem veľmi šťastná, keď sa to zavedie. Človeku už veľa peňazí z dôchodku nezostane, keď zaplatí bežné poplatky ako inkaso, nájomné a podobne,“ ozrejmila. Hodiny opatrovania si navýšiť neplánuje.
Stravovanie v zariadení pre seniorov
Novinkou v Prievidzi je aj zavedenie novej sociálnej služby Jedáleň, ktorú budú môcť využívať obyvatelia mesta.

„Keďže už bolo schválené môže sa tak pristúpiť k zaregistrovaniu služby na Trenčianskom samosprávnom kraj,“ vysvetlila riaditeľka Zariadenia pre seniorov v Prievidzi Mária Znášiková.
Predpokladaný termín na podávanie žiadostí o túto službu je stanovený na 1. júl, od kedy bude VZN účinné, prípadne od 1. augusta. Všetko vraj podľa jej slov závisí od toho, ako rýchlo sa podaria vybaviť záležitosti na Trenčianskom samosprávnom kraji. O termíne budú ľudí informovať.
V Zariadení pre seniorov, ktoré sídli na Ulici J. Okáľa, bude ľuďom poskytovaná táto služba dvomi spôsobmi, a to ambulantne s kapacitou 30 ľudí. Tí si zjedia stravu v ich jedálni, v čase určenom zariadením. Využívať ju môžu aj terénne, čo znamená, že si ju prídu vziať do jedálne a odnesú a zjedia v pohodlí svojho domova.
O túto službu môže požiadať ten, kto je starobný dôchodca, prípadne invalidný dôchodca, ktorý má invaliditu nad 70 percent, prípadne človek, ktorý nemá prispôsobené podmienky na prípravu stravy.
„Znamená to, že býva niekde, kde nie je kuchyňa,“ upresnila. Každý z nich sa musí preukázať potvrdením.
Doposiaľ sa títo ľudia mohli stravovať v školských jedálňach alebo vývarovňách.
„Tie však neprihliadajú na šetriacu či diabetickú stravu. U nás budú mať možnosť poberať klasickú alebo šetriacu za 5 eur, diabetickú za 5,50,“ priblížila Znášiková.
V sume je zahrnutá polievka a hlavné jedlo.