HORNÁ NITRA. MILAN BEREŠÍK zhromažďuje tridsať rokov exotické mušle, lastúry, ulity a morské živočíchy.
Exponáty si prinášal z prírodovedeckých expedícií, niektoré získal i darom, výmenou medzi zberateľmi alebo kúpou od obchodníkov. Najrozsiahlejšiu zbierku morských živočíchov aktuálne vystavuje v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.
Vo vašej zbierke nájdeme stovky lastúr, ulít, morských živočíchov a niekoľko tisíc exotických mušlí. Fascinoval vás podmorský svet odmalička?
Odmalička ma zaujímala príroda. Na strednej škole v Prahe som študoval odbor chovateľ exotických zvierat. V Prahe som sa dostal do národného múzea. Zoznámil som sa tam s kurátorom, ktorý mal na starosti bezstavovcov. Zapáčilo sa mi to.
Ako dlho vám trvalo vytvoriť takú rozsiahlu zbierku?
Bolo to približne tridsať rokov intenzívneho zbierania.
K zberateľstvu vás priviedla i vášeň k cestovaniu. Odkiaľ ste priniesli prvé exponáty?
Prvé exponáty som dostal darom, keď som bol ešte chlapec. Sú z Kuby a Vietnamu. Môj prvý exponát, ktorý bol aj vzácnejší, som si priniesol z Tuniska. Potom som už navštevoval najmä juhovýchodnú Áziu, Afriku, Strednú Ameriku a Južnú Ameriku.

Zameriavali ste sa na konkrétne krajiny?
Nie, zbierka je z celého sveta.
Na zhromaždenie takejto zbierky ste museli často cestovať.
Chodili sme na prírodovedné expedície, ja ako herpetológ, teda odborník na plazy a obojživelníky, spolu s entomológom zaoberajúcim sa hmyzom a botanikom. Na tieto expedície sme si zohnali sponzorov v rámci družobných vzťahov, napríklad s Nikaraguou a ostatnými krajinami. Neskôr sme cestovali s potápačmi alebo priateľmi, ktorí zbierali mušle.
Podlieha zber mušlí nejakým zákonom alebo poplatkom?
Niektoré krajiny zakazujú vyvážať mušle, morské živočíchy a najmä koraly. Iné krajiny to povoľujú a rozvážajú ich po celom svete pre zberateľov a turistov. Všade, kde prídete, či už je to Chorvátsko, Taliansko, Španielsko, väčšinou nájdete mušle z Filipín, Indie, Thajska a Vietnamu. Tieto krajiny povoľujú vývoz a predaj mušlí.

Živočíchy chytáte a preparujete sám?
Samozrejme. Keď nájdete mŕtve ulity, tak sú už obrastené. Musia sa vyčistiť od vápnika a potom vypreparovať. Ale treba ich najmä vyčistiť, buď chemicky alebo mechanicky.
Máte exponát, ktorý ste získavali najťažšie? Dostali ste sa do nejakej nebezpečnej situácie?
Vo vode je to vždy nebezpečné, keďže tam je veľa jedovatých živočíchov. Napríklad také homôlky sú všetky jedovaté, takže musíte dávať veľký pozor, keď ich zbierate.
Čo najvzácnejšie máte v zbierke? Máte unikát, na ktorý ste hrdý a nedá sa inde vidieť?
V zbierke mám veľa unikátov. Z mušlí je to napríklad charónia tritonis, čo je jedna z najväčších mušlí, ktorú používali už rímski vojaci ako poľnú trúbu. V súčasnosti ju využívajú domorodci na trúbenie, alebo u nás poľovníci na vábenie jeleňov a aj mnísi v kláštoroch. Ďalším vzácnym exponátom je zárezovka. Tie žijú veľmi hlboko pod hladinou.
Je táto záľuba nákladná?
Keď chcete cestovať ďaleko, tak to, samozrejme, stojí peniaze. Taktiež, keď kupujete alebo vymieňate vzácne exponáty. Niektoré som si ako človek s nízkym platom, ktorý pracoval v zoologickej záhrade, ani nemohol dovoliť.

Plánujete v blízkom období ďalšie cesty?
Cestujem stále. Keď mám možnosť a dostatok peňazí, tak chodím do sveta aspoň šnorchlovať, keďže potápanie mi už zdravotný stav nedovoľuje.
Aktuálne vystavujete v Regionálnom kultúrnom centre Prievidza. Čo tam ľudia môžu uvidieť?
Na výstave Svet mušlí a podmorských živočíchov vystavujem morské živočíchy z mojej zbierky. Výstava potrvá do 7. júna. Okrem morských živočíchov mám ešte hmyz, motýle a iné živočíchy. Tie môžu ľudia uvidieť na iných expozíciách.
Plánujete aj ďalšie výstavy?
Zatiaľ nemám žiadne konkrétne plány, ale výstavu chcú rôzne mestá i múzeá. Uvidím, čo bude v mojich možnostiach, keďže práce je stále veľa.

Rozsiahla zbierka si vyžaduje aj veľa úložného priestoru. Kde všetky predmety skladujete?
Väčšinou niekde v múzeu, ako napríklad doteraz bolo niekoľko exponátov v múzeu Andreja Kmeťa v Martine. Taktiež mám doma vyhradenú jednu miestnosť, kde preparujem exponáty alebo ich skladujem. Mal som už aj ponuky na predaj zbierky.
Dosiahli ste svojou zbierkou nejaký úspech alebo rekord?
Keď som bol aktívny člen Českého klubu zberateľov lastúr, tak moje mušle boli v zozname najväčších mušlí v Československu. Na Slovensku je to najrozsiahlejšia zbierka morských živočíchov. Ani národné múzeum asi nedisponuje takou zbierkou.