Miestni poslanci v Prievidzi sa chystajú výrazne obmedziť hazard. Podľa všeobecnozáväzného nariadenia, ktoré prerokujú na najbližšom zastupiteľstve, by kamenné herne nesmeli byť umiestnené vo vzdialenosti menej ako 500 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb či ubytovne mládeže.
Počet herní klesá, nie však v Prievidzi
Zatiaľ čo v roku 2019 bolo na území Slovenskej republiky prevádzkovaných viac než 21 tisíc kusov prístrojov, v roku 2024 už ide len o 12 tisíc kusov. „Príčinou je výnimočne prísna legislatíva v tejto oblasti a tiež presun hráčov do online prostredia. Vďaka týmto faktorom bude pokles počtu kamenných prevádzok nepochybne pokračovať i naďalej,“ komentuje situáciu Dominika Hlobenová z Asociácie zábavy a hier. V Prievidzi však k prevádzkam, ktoré v meste podnikajú dlhé roky pribudli nové, ktoré sa tam sťahujú pre VZN s úplným zákazom hazardu v okolitých mestách a preraziť na stabilnom trhu na seba pútajú pozornosť prehnaným vonkajším vzhľadom. Zrejme boli poslednou kvapkou v rozhodnutí mesta, obmedziť kamenný hazard v maximálnej možnej miere. „ Mrzí nás, že zrejme pre nové výrazné prevádzky pretiekol vedeniu mesta pohár trpezlivosti a doplatia na to všetci, ktorí roky rokúce odvádzali mestu nemalé peniaze a nenarúšali verejný poriadok. Mesto vie pritom regulovať vznik herní aj prijatím VZN, ktoré neumožní otvoriť herňu vo vzdialenosti 200 metrov od už tej existujúcej.“ konštatuje Hlobenová.
Herňu už tak ľahko nenájdete
Vzhľad herní po novom upravuje nové nariadenie Úradu pre reguláciu hazardných hier, ktoré zakazuje všetkým kamenným herniam akýmkoľvek spôsobom upozorňovať na svoju existenciu. Nevýrazne polepy vonkajšej fasády, bez akýchkoľvek symbolov, nápisov, obrázkov či názvov prevádzky, ktoré by evokovali dojem, že za neurčitými oknami a dverami sa nachádza prevádzka s hazardnými hrami. Zároveň stále platí zákaz akejkoľvek reklamy vzdialenej menej ako 200 metrov od samotnej herne.“ Toto nariadenie musia všetci zrealizovať do 30.6. tohto roka, to znamená že všetky herne tak ako ich hráči zvonku poznajú dnes už nebudú viac identifikovateľné. Bude to veľký problém najmä pre nové prevádzky, ktorá hráči nebudú vedieť nájsť.“ upresňuje Hlobenová.
Chýbajúce peniaze v mestskej pokladnici
S rušením herných prevádzok však ide ruka v ruke aj diera v mestskom rozpočte po chýbajúcich odvodoch, ktoré do neho od kamenných herní každoročne pritečú. Ak by vláda navyše uviedla do praxe prísľub vyšších odvodov týchto prevádzok, ktoré ukotvila vo svojom programovom vyhlásení, išlo by o nezanedbateľnú čiastku. „Uvedomujeme si samozrejme aj možný výpadok v príjmoch rozpočtu, ktorý regulácia hazardu v našom meste prinesie. No z dôvodu čoraz viac šíriacej sa siete online hazardu chceme aspoň eliminovať miesta podporujúce vznik patologického hráčstva,“ vyjadrila sa pre TASR primátorka Prievidze Katarína Macháčková. „Je paradoxné, že mesto chce zakázať kamenné herne, ktoré sú najmenej obľúbenou formou hazardu, a v prospech tohto návrhu argumentuje nárastom počtu hráčov v online priestore,“ pozastavuje sa nad vyjadrením Dominika Hlobenová.
Najmenej obľúbená forma hazardu
Slová Dominiky Hlobenovej potvrdzuje aj nedávny prieskum pre účely Úradu pre reguláciu hazardných hier. Ten jednoznačne ukázal, že kamenné herne sú najmenej vyhľadávanou formou hazardu vôbec. Naopak, množstvo hráčov oslovujú stávkové kancelárie, ktoré navštívi aspoň raz za mesiac 30% opýtaných, a stávkovanie je teda vôbec najvyhľadávanejším druhom „offline hazardu“ v kamenných prevádzkach. Okrem toho sa mnohí hráči spoliehajú na neobmedzenú dostupnosť hazardu v podobe online kasín, stávok či lotérií a podiel internetových hazardných hier na celom trhu v súčasnosti tvorí viac ako 50%. „Keďže prístup k online hraniu má každý vo svojom smartfóne, je tou najdostupnejšou formou hazardu. Navyše nikdy neviete, či na druhej strane počítača alebo mobilného zariadenia sedí skutočne tá osoba, ktorá poskytla občiansky preukaz,“ hovorí Dominika Hlobenová.
Účinný nástroj na ochranu zraniteľných
Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier pripomína Register vylúčených osôb, ktorý je tou najefektívnejšou ochranou zraniteľných osôb práve v kamenných prevádzkach. „Register vylúčených osôb je absolútnym ochranným nástrojom, ktorý zabezpečuje filtráciu všetkých zraniteľných osôb. Momentálne je v ňom zapísaných viac než 100 000 ľudí a v praxi to znamená, že do priestorov prevádzok herní nemôžu v žiadnom prípade vstúpiť neplnoleté osoby, poberatelia dávok v hmotnej núdzi, sociálnych štipendií, neplatiči výživného, patologickí hráči či ľudia, ktorí sami požiadali o vylúčenie z hrania alebo trestne stíhané osoby či ľudia so súdnym zákazom,“ uvádza Dominika Hlobenová.
Sľubujú pomoc mestu
V prípade, že navrhované obmedzenie nebude prijaté, prevádzkovatelia herní sľubujú aj ďalšiu formu spolupráce, nad rámec povinných poplatkov mestu. Prostredníctvom občianskeho združenia Rozvíjame naše mestá, ktoré v rámci spoločenskej zodpovednosti poskytlo viacerým slovenským mestám finančné prostriedky na rekonštrukciu detských ihrísk, verejného osvetlenia, organizáciu športových podujatí či podporu práce s patologickými hráčmi. „Naša Asociácia je v prípade záujmu vždy ochotná diskutovať o prípadných potrebách mesta,“ uzatvára Dominika Hlobenová tému výzvou na spoluprácu.