Otázka čitateľa: Ako treba motivovať môjho nádejného 200 kilového zaťa, aby začal so sebou niečo robiť? A ako motivovať moju 30 ročnú dcéru, ktorá zo solidarity tiež priberá s ním?
Odpovedajú tréneri Mgr. Michala Šormanová a Peter Špaldoň:
Motivácia svojich blízkych k zdravému životného štýlu býva častokrát náročná. Je to proces, pri ktorom človek musí zmeniť aktivity vo voľnom čase, stravovacie návyky a skvalitniť spánok, neraz aj zmeniť sociálne prostredie, v ktorom sa pohybuje, pokiaľ ho okolie nezdravým životom ťahá dole.
Položme si otázku – čo nás a aj vás motivuje, keď chceme v živote zmenu? Aj my ako tréneri sme len obyčajní ľudia a máme obdobia, kedy idú tréningy ľahko a všetko „samo“, a potom obdobia, kedy musíme siahnuť na dno svojej disciplíny a síl a do tréningu alebo zdravej stravy sa doslova dokopať.
Konkrétne nám dvom ako trénerom nepomáha, keď nás chce druhý do niečoho dotlačiť. Sedí na to prirovnanie „tlačiť ako kapustu do vody“. Ľahšie to ide, keď si nás náš cieľ pritiahne ako magnet a my ideme s energiou a nadšením ďalej.
Čo je na hodnotovom rebríčku vášho nádejného zaťa tak vysoko, že nie je ochotný sa toho vzdať? Chce žiť dlhý a šťastný život s touto partnerkou? S 200kg je skutočne položený pred otázku, či si vybrať dlhý a šťastný život, alebo nie. Takáto nadváha môže aj to šťastie vo vzťahu ovplyvniť. Mať s partnerkou možnosti chodiť do prírody, zažívať zážitky znie skvelo. Na druhej strane, chodiť po kolonoskopiách, pichať si inzulín, s bolesťami kĺbov byť priviazaný k stoličke, aj toto môžu byť zlé scenáre, ktorým sa ale dá ešte vyhnúť.
Druhá otázka, chce mať váš zať deti? Byť pre svojho syna superhrdinom a vzorom, ku ktorému bude syn vzhliadať? Deti preberajú návyky svojich rodičov. Je pre vášho zaťa predstava života svojho syna s rovnakými mierami a spôsobom života v poriadku? Ľudia hovoria, že zdravie je prvoradé, keď ale príde na lámanie chleba a treba činy a reálnu zmenu životného štýlu, už sú vo svojich skutkoch nie až tak pevní. Zať musí nájsť svoj vlastný dôvod „prečo“. Prečo robím to, čo robím? Pokiaľ si človek dokáže každý deň dať túto otázku a zodpovedať si ju, tak ten zápal – disciplína vás povedie.
Dôležité je začať od seba, zmeniť svoj vlastný životný štýl a ísť príkladom. Vášmu zaťovi by sa istotne lepšie začínalo a bol by naklonený k zmene, ak by už od vás, poprípade vašej dcéry mal akési know-how a necítil by sa, že je v tom sám. Rovnako musí cítiť aj podporu z jeho blízkeho kruhu, tu sa uplatňuje „s vlkmi žijem, s vlkmi vyjem“. Najťažší krok je vždy ten prvý, každý ďalší je ľahší.
Mohla by byť na mieste aj spolupráca s psychológom a pozrieť sa na mechanizmy, ktoré nadmerné jedenie spúšťajú a riešiť vzťah s jedlom v súvislosti so závislosťou.
Prajeme vašej dcére a zaťovi veľa síl a trpezlivosti na ich ceste. A ak nevieme momentálne pomôcť inak, poďme my sami príkladom.
Otázky môžete posielať mailom na fit.michalasorman@gmail.com