Máte aj vy otázku na trénerov, pošlite ich mailom - fit.michalasorman@gmail.com.
Otázka čitateľa:
Ako môže človek s problémami chrbtice posilňovať tak, aby si neublížil - myslím tým, že ide do fitka. Sú tam nejaké stroje, nejaké náradie, ktoré je prioritne určené na "boľavý" chrbát"? Na aké cviky si treba dať pozor, keď má človek vysunuté platničky. Dajú sa cvičením "napraviť"? Ak áno, aké cviky sú na cvičenie najlepšie?
Odpovedajú tréneri Mgr. Michala Šormanová a Peter Špaldoň:
Pri bolestiach chrbtice je dôležité identifikovať zdroj problému. Pokiaľ ide o silnú a pretrvávajúcu bolesť, je nevyhnutné v prvom rade navštíviť lekára, alebo kvalitného fyzioterapeuta, ktorý vie vďaka diagnostickým nástrojom určiť pôvod bolesti a aj cestu, ako ju zmierniť, alebo odstrániť.
Ak pôvod bolesti nevyžaduje chirurgické riešenie, je možné zmierniť až odstrániť bolesť aj za pomoci fyzioterapeuta a následne fitness trénera.

Pred tréningom je rozhodne dôležitá rozcvička, ktorá zahŕňa dynamický strečing s len krátkymi výdržami, použitie tenších expandérov a roller. Po precvičení a zahriatí svalov môže prísť na rad samotné cvičenie, ktoré je ale veľmi individuálne a závisí od konkrétneho problému s chrbticou.
Je treba osvojiť si správnu techniku zdvíhania ťažkých predmetov v bežnom živote, ale aj závažia vo fitness centre, využívať ohýbanie kolenami a používanie sily nôh namiesto chrbta.

Neexistuje konkrétny stroj, ktorého používanie by od bolesti oslobodilo, ale správne navrhnutý pestrý tréning a kombinácia cvikov na strojoch a s vlastnou váhou vedia efektívne pomôcť. Treba si určite dať pozor a prudké predklony cez driekovú chrbticu a dvíhanie váh v tejto polohe, ideálne sa tomu vyvarovať.
Podľa konkrétneho problému a bolesti chrbtice sú vhodné cvičenia, ktoré posilňujú jadro a stabilizujú chrbticu. Vo väčšine prípadov treba posilniť svaly chrbta, zlepšiť flexibilitu a tak pomôcť zmierniť príznaky.
V prípade bolesti chrbta uprednostňujeme s klientami cvičenia s vlastnou váhou na podložke, využívame kladkové stroje s nízkymi váhami a správne dýchanie pri cvičení. Dôležité je udržiavať silné a funkčné chrbtové svaly, ale vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu, aby sa minimalizovalo riziko opakovaných vysunutí platničky.

Pozitívne je, že v niektorých prípadoch sa môže vysunutá platnička vrátiť a ustúpiť aj bolesti chrbta. Z praxe vidíme, že už po 2 týždňoch pravidelného cvičenia je možné zmierniť alebo úplne odstrániť bolesti chrbtice. Naopak, keď sa nám vráti klient po 1-2 mesiacoch necvičenia, bolesti sa môžu vrátiť.
Pri nadmernej aktivite a preťažení svalov chrbta môže byť naopak dôležitý odpočinok a obmedzenie fyzickej aktivity. Pri akomkoľvek type pretrvávajúcej bolesti je vhodná osobná konzultácia u odborníka.