Centrum zobrazovacích metód na Uniklinike kardinála Korca v Prievidzi sa radí k špičkovým zariadeniam svojho druhu.
Dôkazom toho je množstvo pacientov z celého Slovenska, ktorí vyhľadávajú toto moderné pracovisko. Primár centra, MUDr. MARCEL FILO vysvetľuje, čím sa jeho pracovisko zaoberá.
1. Akým prístrojovým vybavením disponuje Centrum zobrazovacích metód? Na vyšetrenie čoho sa používa? Aké je personálne vybavenie pracoviska.
CZM je plne digitálne pracovisko, máme röntgen Siemens Multix Fusion,ktorý je vhodný najmä na vyšetre-nie hrudníka, kostí a kĺbov. Ďalej používame ultrasonograf Hitachi Aloka Arietta V70, ten je vhodný na vyšetrenie orgánov brušnej dutiny, malej panvy, svalov, mäkkých tkanív a ciev. Magnetickú rezonanciu Siemens Essenza 1,5T používame na vyšetrenie centrálneho nervového systému, orgánov brušnej dutiny a malej panvy, chrbtice, kostí, kĺbov, svalov, ciev a periférnych nervov. Momentálne na pracovisku pracujú traja rádiologickí asistenti, tri zdravotné sestry, dvaja lekári na plný a dvaja na čiastočný úväzok.
2. Je potrebná nejaká špeciálna príprava pred vyšetreniami?
Pred RTG vyšetrením nie je. Pred USG vyšetrením orgánov brucha a malej panvy treba byť niekoľko hodín nalačno, piť vodu a užiť lieky je povolené. Ostatné USG vyšetrenia sú bez prípravy. Pred MR vyšetrením, kde by sa mala podávať kontrastná látka, by mal byť pacient nalačno minimálne 3 hodiny, piť vodu a užiť lieky môže. Ide najmä o vyšetrenia hlavy a krku, orgánov brušnej dutiny a malej panvy, ciev a rôznych nádorov svalov a kostí. V prípade pozitívnej anamnézy, alergie alebo bronchiálnej astmy je nutná príprava pred podaním kontrastnej látky, ktorú pacien-tovi zabezpečí jeho obvodný lekár.
3. Existujú kontraindikácie k jednotlivým vyšetrovacím metódam?
K USG vyšetreniu nie. Pri RTG vyšetrení sa používa škodlivé röntgenové žiarenie, preto na toto vyšetrenie je potrebná prísna indikácia od lekára špecialistu. Tehotné ženy je možné vyšetriť len v prípade vitálnej indikácie. V prípade magnetickej rezonancie sa neodporúča vyšetrovať tehotné v prvom trimestri gravidity, následne je vyšetrenie možné realizovať. Absolútnou kontrain-dikáciou MR vyšetrenia je implantovaný kardiostimulátor, kochleárny implantát, inzulínová pumpa, prípadne cudzie teleso z feromagnetického kovu, relatívnou kontraindikáciou je klaustrofóbia, ktorá sa v niektorých prípadoch dá zvládnuť medikamentózne.
4. Treba sa na vyšetrenia objednať? Aké sú čakacie doby?
RTG vyšetrenia sa robia priebežne, netreba sa objedávať. Na USG vyšetrenie sa objednáva, termíny bývajú štandardne do jedného mesiaca. Na MR vyšetrenie sa tiež objednáva. Termíny sú variabilné od jedného týždňa až do troch mesiacov, závisí to od poisťovne pacienta, typu a dĺžky vyšetrenia a, paradoxne, aj od ročného obdobia – štandardne na jar a na jeseň bývajú termíny dlhšie pre vyšší záujem pacientov a v zime a v lete kratšie. Pacienta je možné vyšetriť aj ako samoplatcu, okrem RTG vyšetrenia aj bez žiadanky od špecialistu. Samoplatcov vybavujeme prednostne.
Pacienti sa môžu objednávať telefonicky na tel. č. 046/5113110
Svoje otázky môžete posielať poštou na adresu redakcie MY noviny, Falešníka 6, 97101 Prievidza a taktiež mailom na ingrid.balazkova@petitpress.sk