PRIEVIDZA. Centrum voľného času v Prievidzi tento rok oslavuje výročie svojho vzniku. Postupne vám predstavíme ľudí, ktorí vedú jednotlivé záujmové útvary. Tentokrát sme sa rozprávali s modelárom Jánom Mečiarom.
Modelársky krúžok funguje v CVČ už dlhé roky. Napriek tomu mnohí nevedia, o aké modelárstvo ide. Môžete nám to priblížiť?
Modelársky krúžok má dlhodobú tradíciu. Vznikol v roku 1972 a zameriavame sa na stavbu lietajúcich raketových modelov. Raketové modelárstvo je technický šport zaradený pod Slovenský národný aeroklub a medzinárodnú leteckú federáciu CIAM FAI. Najlepší modelári reprezentujú Slovensko na medzinárodných súťažiach, majstrovstvách Európa a sveta. Naši modlári stavajú modeli v klasických kategóriách S1 raketa výška, S3 raketa padák, S4 raketoplán, S6 raketa streamer, S9 vírnik a v technicky náročných kategóriách S5 maketa výška, S7 maketa a S8 RC raketoplán . Modelár musí mať aj dobrú športovú prípravu, lebo v klasických kategóriách sa súťaží s dvomi modelmi v troch kolách a napríklad v kategórii S3 padák pri silnejšom vetre musí nabehať aj niekoľko km, lebo jeden model musí doniesť.
Funguje len jeden univerzálny modelársky krúžok alebo idete podľa druhu modelov?
Od roku 2016 sme rozšírili našu modelársku činnosť aj o stavbu plastikových modelov začiatočníci stavajú aj jednoduché papierové modely.
Ako takýto krúžok prebieha?
Modelári sa stretávajú na krúžku dvakrát do týždňa v čase od 14.00 do 18.00. Na prvých stretnutiach sú oboznámený s teóriou stavby modelov, s bezpečnosťou pri práci a vyberú si model ktorý budú stavať. Každému modelárovi sa venujeme individuálne. Rozostavané modely si dávajú do krabíc označených svojím menom a na ďalšom krúžku pokračujú v stavbe. Okrem praktickej stavby, ktorá rozvíja manuálnu zručnosť sa venujeme aj teórii aerodynamiky a histórii stavaných modelov.
Z akých materiálov modely vyrábate?
Začiatočníci vyrábajú modely z papierových vystrihovániek, pokročilejší raketoví modelári využívajú na stavbu modelov balzu laminát a profesionálne vyrobené raketové motory. Plastikoví modelári stavebnice leteckej alebo bojovej techniky.
Podľa čoho ich vyrábate? Máte nejaké návody alebo idete podľa seba?
Raketoví modelári začiatočníci si po teoretickom oboznámení s aerodynamikou a teóriou reaktívnych motorov model rakety navrhnú sami. Navrhnú návratové zariadenie a postavený model dovážia a absolvujú let. Po elektrickom zapálení motora model vyletí do výšky cca 250 m a zhruba po 5 sekundách po štarte sa otvorí padák alebo streamer a model bezpečne zosadne na zem. Pokročilí modelári vyrábajú súťažné modely rakiet z laminátu, aby boli pevné a ľahké. Vyrábajú ich podľa osvedčených plánov a do každého súťažného modelu vkladajú aj svoje osvedčené finty aby boli konkurecie schopné na medzinárodných súťažiach, majstrovstvách Európy a sveta. Prievidskí raketoví modelári patria medzi Slovenskú špičku.
Od roku 1995 sme mali vždy modelárov v reprezentačnom družstve Slovenska. Plastikoví modelári vyrábajú svoje modeli zo stavebníc. Pred stavbou si naštudujú históriu konkrétneho modelu. Našou špecialitou je že model zabudujeme do diorámy konkrétnej historickej udalosti. Naša prvá dioráma bol deň D – vylodenie v Normandii a na medzinárodnej výstave v Myjave sme s ňou získali ocenenie v kategórii žiaci. V súčasnosti plastikových modelárov vedie náš modelár Peter Suchoň .
Aby ľudia nemali mylnú predstavu, deti asi po prvom krúžku nepôjdu domov s prvým modelom?
Máte pravdu stavba kvalitného modelu trvá aj celý školský rok. Žiaci si na to zvykajú a vedia, že rýchla práca neznamená kvalitný model. Stavba kvalitnej makety rakety trvá aj niekoľko rokov, lebo modelár stále dotvára detaily a skvalitňuje štart modelu, aby bol čo najviac podobný štartu skutočnej rakety.
Je krúžok modelárstva vhodný pre každého alebo treba mať aspoň základnú manuálnu zručnosť?
Do krúžku prijímame každého záujemcu. Spočiatku stavajú jednoduché modely aby si otestovali svoju manuálnu zručnosť. Tí ktorých to prestane baviť sa odhlásia. A tých najzručnejších v prípade záujmu pripravujeme na súťaže aby sa mohli nominovať do reprezentačného družstva a vzorne reprezentovali nielen Prievidzu ale aj Slovensko.
Aké úspechy majú za sebou prievidzskí modelári?
Naši raketoví modelári sa zúčastňujú domácich aj zahraničných súťaží. Prvého majstra Európy v kat. S1A sme mali už v roku 1995. Bol ním Radovan Mečiar a v roku 1996 sa stal majster sveta v kat. S4A.
Ďalším reprezentantom bol Miloš Vida, ktorý bol neskôr aj trénerom modelárov CVČ Prievidza. Potom reprezentoval Slovensko na majstrovstvá sveta na Bajkonure Marek Bleha a Ján Mečiar tam bol ako medzinárodný rozhodca FAI. V roku 2012 sa stal Majstrom sveta v kat. S4A Roman Švec. Majstrovstvá sveta boli v Liptovskom Mikuláši a mali sme tam tú česť odfotiť sa s našimi kozmonautami Vladimírom Remekom a Ivanom Bellom. Na majstrovstvách Európy v Rumunsku nás reprezentovali Roman Švec, Patrik Ivaška a Patrik Šimanský. V kat. S8D družstvá získali titul Majster Európy. Bol s nimi aj team manažér Dušan Mečiar. Na Majstrovstvách sveta v roku 2016 na Ukrajine Simon Bolfa sa stal trojnásobný majster sveta. Zvíťazil v kat. S1A,S6A a S8E. Súťažilo tam 276 pretekárov z 19 štátov. Simon neskôr viedol aj krúžok raketových modelárov v CVČ. V roku 2023 boli majstrovstvá sveta v USA v Texase. Slovensko reprezentovali aj Ema Čižnárová a Roman Čížnár. Ema sa stala trojnásobnou Majsterkov sveta v kat. S5C ženy a družstvá a v kat S6A ženy. Roman získal titul Majster sveta v kat. S5C družstvá a druhé miesto v kat.S4A družstvá. V súčasnosti je vedúcim krúžku raketových modelárov v CVČ a pripravuje nových nádejných rakeťákov do reprezentácie Slovenska.
Náš klub od roku 1993 organizoval aj nominačné súťaže raketových modelárov a majstrovstvá Slovenska. V roku 2015,2016 a 2017 sme organizovali svetový pohár raketových modelárov. Do organizácii uvedených súťaží boli zapojený všetci pracovníci CVČ.
Naši členovia sa podieľali aj na rozvoji raketového modelárstva v rámci Slovenska a sme aj súčasťou medzinárodnej organizácie FAI. Ján Mečiar bol v rokoch 1995 – 2000 štátny tréner raketových modelárov Slovenska a v rokoch 2005- 2008 predsedom Klubu raketových modelárov Slovenska. V súčasnosti je spolu z Romanom Čižnárom a Matejom Hagarom medzinárodný rozhodca FAI. Náš bývalí člen Zoran Pelagič je predsedom medzinárodnej organizácie FAI Spacemodelling.