Tento týždeň na vaše otázky odpovedá oftalmologička Bibiána Vranková, ktorá pôsobí v očnej ambulancii na UNIKLINIKE KARDINÁLA KORCA V PRIEVIDZI. Ambulanciu nájdete na prvom poschodí, číslo dverí 137. Prijímajú aj nových pacientov z poisťovne UNION, z kapacitných dôvodov, aktuálne nie je možné prijať pacientov, ktorí už navštevujú iného očného lekára. Objednávať sa môžete osobne alebo telefonicky na tel. čísle 046/5113127.
Od akého veku prijímate pacientov?
Keďže naša ambulancia nie je vybavená špecializovane pre najmenších pacientov, prijímame deti od 5. – 6. roku z dôvodu zaručenia aspoň minimálnej spolupráce na prístrojoch pre dospelých a na čítanie E hákov z tabule.
S akou najčastejšou diagnózou prichádzajú mladší pacienti?
Suverénne ide o krátkozrakosť, teda rozmazané videnie do diaľky, ktoré prudko narastá najmä v období detstva a adolescencie a úzko súvisí s nadmernou prácou očí na krátku vzdialenosť. V tomto období vývoja absolútne nie sú vhodné digitálne zariadenia – smartfóny, laptopy, tablety, ani nadmerné čítanie kníh, obzvlášť pri nedostatočnom umelom osvetlení. Nie je výnimkou že krátkozrakosť môže narásť o viac ako dioptriu ročne.
Preventívne opatrenia z toho priamo vyplývajú – obmedziť činnosť na krátku vzdialenosť, ak to nie je nevyhnutné, čím väčšia pracovná vzdialenosť od oka tým lepšie, využívať čo najlepšie osvetlenie, najvhodnejšieje však pracovať pri dennom svetle. Odporúčame dostatočný pobyt vonku, denné svetlo vedie k uvoľneniu dopamínu a spomaleniu rastu očí, tiež pri preostrení do diaľky sa uvoľňujú okohybné svaly, ktoré by inak vytvárali neprimeraný tlak na vyvíjajúcu sa očnú guľu, čo by napomáhalo rastu oka v predozadnom rozmere.
Je častou otázkou rodičov, či sa môže táto refrakčná chyba časom zoperovať. Hoci laserový zákrok vo väčšine prípadov je možný, na krátkozrakosť musíme nahliadať ako na komplexné postihnutie samotného orgánu, nie iba kozmetickú chybu. Laserová operácia iba zmení uhol, pod ktorým sa lámu lúče svetla tak, aby sa stretli na sietnici. Ale predovšetkým pri vysokých stupňoch krátkozrakosti nastávajú zmeny v samotnom orgáne a jeho štruktúre. Oko nadmerne rastie do dĺžky , stena oka sa stenčuje, je náchylnejšia na poranenie pri úraze, sietnica sa rastom stenčuje do takej miery, že v jej strede vznikajú trhliny, jazvy, patologické cievy, takáto zmena označovaná ako Fuchsova škvrna môže vo vyššom veku spôsobiť stratu centrálneho videnia, ktorá sa nedá vyriešiť okuliarmi ani operáciou.
Zvyšuje sa aj riziko odchlípenia sietnice, preto môžu byť ľudia limitovaní pri možnosti vykonávať niektoré športy alebo zamestnania. Aj karanténne opatrenia počas epidémie covidu s nadmerným využívaním digitálnych zariadení pri výuke a nedostatok pobytu vonku boli sprevádzané väčšou progresiou krátkozrakosti v tomto období. V tejto súvislosti je bezpečnejšie sledovanie televízie z väčšej vzdialenosti, ako používanie digitálnych zariadení v rukách.
S akým najčastejším akútnym problémom prichádzajú pacienti v zrelom veku?
Veľmi často sa obávajú rôznych mušiek a pavučín plávajúcich pred okom. Videnie bodiek, krúžkov, nitiek, pavučín alebo chumáčov je prirodzená zmena, ktorá súvisí so skvapalňovaním sklovca. Okrem subjektívne nepríjemného pocitu zrakové funkcie neohrozuje a nie je potrebné urgentné vyšetrenie. Počas života sa budú objavovať s kolísajúcou intenzitou. Často dochádza k spontánnemu rozptýleniu zákalčekov, možno využiť aj voľnopredajné lieky jodid draselný, Vitrocap na urýchlenie metabolizmu v sklovci.
Pri silnom obťažovaní je možné objednať sa na riadny termín. Druhou častou obavou je spojovkové krvácanie, s ktorým pacienti prichádzajú akútne, napriek hrozivému obrazu nejde o nič vážne. Je to obdoba modriny pod kožou, vstrebáva sa samo, cieva môže prasknúť pri vyššom krvnom tlaku, kýchaní, dvíhaní ťažších predmetov aj spontánne pri únave, nedostatku spánku, niekedy sa objaví pri užívaní antikoagulancií. Aj v tomto prípade možno doplniť liečbu voľnopredajným Ascorutinom, jodidom draselným, pri dráždení v oku očnými gélmi alebo umelými slzami. V prípade častého opakovania stavu je vhodné upozorniť všeobecného lekára alebo oftalmológa.
Kedy treba vyhľadať lekára okamžite?
Predovšetkým pri náhlej zmene alebo strate zraku, ak je prítomná hneď po zobudení, objavuje sa náhle a „z ničoho nič“, je prítomná rozmazaná machuľa v strede zorného pola, pri pocite zaťahujúcej sa opony, hustých padajúcich sadzí v smere gravitácie, tieto príznaky môžu svedčiť o odtrhnutí sietnice, upchatí sietnicových ciev, neokysličení zrakového nervu. Videnie pokrivených línií a pokrivenie alebo preskakovanie písmen, môže byť príznakom degenerácie makuly. K akútnemu vyšetreniu sú indikované aj bolestivé stavy, silná bolesť oka, rovnostrannej časti hlavy, sčervenanie oka, rozmazanie videnia, pocit na zvracanie a svetloplachosť, zmena tvaru zrenice môže značiť glaukómový záchvat, teda extrémny vzostup očného tlaku alebo zápal dúhovky, bez rýchlej liečby hrozí trvalé poškodenie zraku. Akútne môžu prísť aj pacienti s náhle vzniknutým dvoji-tým videním alebo výpadkom v zornom poli. Samozrejme, zápaly predného segmentu ako zápaly spojoviek, mihalníc, jačmene, opuchy, zdurenia a hnisanie v oblasti očí.
Svoje otázky môžete posielať poštou na adresu redakcie MY noviny, Falešníka 6, 97101 Prievidza a taktiež mailom na igor.rosko@petitpress.sk.