Tento týždeň na vaše otázky odpovedá dermatovenerologička Stanislava Urbanová, ktorá pôsobí v novootvorenej kožnej ambulancii na UNIKLINIKE KARDINÁLA KORCA V PRIEVIDZI. Do jej ambulancie prichádzajú pacienti v každom veku s rôznymi problémami. Prijímajú aj nových pacientov. Ambulanciu nájdete na prvom poschodí, číslo dverí 108, objednávať sa môžete na tel. čísle 046/5113108.
Akné je choroba dospievajúcich, netreba ju riešiť, zmizne s prechodom do dospelosti.
Mýtus: Toto tvrdenie považujem zo všetkých za najviac škodlivé. Pravdou je, že akné sa najčastejšie vyskytuje u dospievajúcich a je v tomto veku do určitého stupňa normálne. Prejavy akné sú však morfologicky rôzne, od menej závažných foriem, ktoré sú dobre manažovateľné dermatokozmetikou, po ťažké, bolestivé uzly a cysty. Neliečené alebo neskoro liečené akné môže viesť k tvorbe hlbokých jaziev s negatívnym dopadom na psychiku človeka.
V súvislosti s vekom však poznáme aj novorodenecké, detské akné, „akné s neskorým nástupom“ po 20. – 30. roku.
Príčinou akné je nedostatočná hygiena.
Mýtus: Aj keď to u malej časti pacientov môže byť pravda, výrazná väčšina sa o pleť stará až príliš. Časté umývanie pleti a dráždivá kozmetika môže prejavy akné zhoršiť.
Čo robiť?
Pleť umývať 2x denne v teplej, nie horúcej vode. Nepoužívať mydlá, ale jemné čistiace gély. Nepoužívať mechanický peeling. Kozmetiku voliť nekomedogénnu, vyhýbať sa produktom na olejovej báze.
Slnko lieči akné.
Mýtus: UV žiarenie navodzuje tvorbu keratínových zátok a tým môže zhoršiť prejavy akné. Preto by pacienti trpiaci na akné (a nielen tí) mali používať pravidelne krém s SPF 30+ alebo sa chrániť pokrývkou hlavy.
Pacienti s akné by si nemali krémovať tvár, pretože už majú aj tak mastnú pleť.
Mýtus: Toto tvrdenie je nepravdivé v dvoch rovinách. 1. nie všetci pacienti s akné majú mastnú pleť. 2. hydratačný krém by mali používať aj pacienti s mastnou pleťou.
Hnisavé vyrážky treba vytláčať.
Mýtus: Svojpomocné vytláčanie vyrážok vedie k zhoršovaniu a šíreniu zápalu, k nadmernému jazveniu a pigmentáciám. Ako súčasť komplexnej starostlivosti pod odborným dohľadom má u vhodných pacientov aj mechanické čistenie svoje miesto.
Pre zlepšenie akné pomôže dostatok tekutín.
Mýtus: Aj keď je adekvátny príjem tekutín dôležitý pre celkové zdravie človeka, na akné má zanedbateľný vplyv.
Akné zhoršujú mastné potraviny alebo čokoláda.
Mýtus: Nie konkrétne potraviny, ale nadmerný energetický príjem, najmä jednoduchých sacharidov, môže zhoršiť prejavy akné. U časti pacientov sa v štúdiách pozorovala súvislosť akné s vysokým príjmom mliečnych výrobkov, ale výsledky nie sú jednoznačné a ani univerzálne a vylučovať potraviny bez vyšetrenia sa neodporúča.
Na záver jedno moje osobné pozorovanie. Veľmi veľa pacientov navštívi ambulanciu s tým, že sa im „začali robiť vyrážky a doteraz akné nikdy nemali, ani v puberte.“ A nemajú ho ani teraz. Zápalové papulky sa tvoria aj u pacientov s rosaceou/ru-žovkou a ich príčina, a najmä liečba je veľmi odlišná od liečby akné.
Ak si nie ste istý diagnózou alebo vám používaná kozmetika prejavy zhoršuje, je dobré sa poradiť s dermatológom ešte kým ochorenie netrvá dlho a odpoveď na liečbu je rýchlejšia.
Svoje otázky môžete posielať poštou na adresu redakcie MY noviny, Falešníka 6, 97101 Prievidza a taktiež mailom na igor.rosko@petitpress.sk.