Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik z Prievidze píše svoju históriu od roku 1977. Je prepojený s celým spektrom slovenských i zahraničných detských súborov, od ktorých bral inšpiráciu tvorby a vytvoril si s nimi dlhotrvajúce krásne vzťahy. Vlastné korene ale hľadal vo folklórnych skupinách hornej Nitry.
Našiel si sebe príznačný rukopis prejavu a spracovania folklórneho materiálu. Pod vplyvom poznatkov zo školení a zbierania domáceho materiálu z terénu sa súbor prepracoval od jednoduchého prejavu k náročnejším choreografiám, ktoré vedia osloviť i dnešného diváka. Veľký podiel na výslednej práci majú aj tvorivé hudobné úpravy.
Okolo kolektívu sa zišli šikovní vedúci, ktorým sa podarilo náročnou súborovou aktivitou presvedčiť mestské deti, že ľudová kultúra svojimi piesňami, tancami a zvykmi môže byť pre nich veľkým pozitívom pre ich spevácky a tanečný vývoj. Nie je prežitkom, naopak, ak mu dáme ten správny náboj, dostatok lásky, náročnosti a radosti, ukotvuje sa v deťoch ako orientačný bod hodnôt na celý život. Zo stoviek mien aspoň niekoľko úspešných malých vtáčničiarov: Milan Tomášik, Tonko Ľahký, Miško Dudáš, Tomáš Bakyta, Lucka Bakaiová, Martin Ruman, Peter Hrbík...
Pestrosť repertoáru láka u nás v súbore malých prípravkárov dostať sa čo najskôr do staršej skupiny a reprezentovať kolektív aj samých seba na domácom javisku, na Slovensku i v zahraničí. Šírku tém prezradia samotné názvy tanečných kreácií: Fašiangové ohlášky, Prievický jarmark, Na konope, Keď už Ďuro na svet prišieu, Čaruvanie na Ondreja, Ťurci idú!, Zbojníci, Morena, budeš moja dobrá žena?, Škobrdajky, Oliva, Bubáča, Nabíjanie kapusty, Sochy, Práčky na potoku, Kubo velí, Kosci, Vo mlyne na kline, Ako Adam májku staväl, Jurko Jánošík, Amerikán... Mnohé z týchto choreografií si vytancovali doma i v zahraničí najvyššie ocenenia vo forme laureátov a Grand Prix.
Čo určite stojí za pozornosť, sú pravidelné samostatné celovečerné vianočné predstavenia pre školy a verejnosť. Programy sú vždy zamerané na určitú tému alebo významné výročia: Vianoce u grófa Pálfyho, Od Ondreja do Vianoc, Nativitas Domini in schola, Koník na dne duše, A zrodil sa nový svet...
Okrem Vianoc majú veľký ohlas aj výročné programy v 5-ročnom cykle, spracované ako rozprávkové detské ľudové spevohry: O statočnom Ďurkovi (2002), O troch princeznách (2007), Šípová Ruženka (2012), Sedem zhavranelých bratov (2017), O 12 mesiačikoch (2022).
Na záver treba spomenúť najvýraznejšie mená tých, ktorí sa za 46 rokov existencie súboru vo veľkej miere podieľali na jeho bohatej tvorbe:
Hudba: jej zakladateľ Danko Kubizna, terajší vedúci Janko Strmenský a hudobný aranžér Peter Hrbík.
Spev: Ivetka Pršová, Lenka Vaňová a terajšia Eliška Králiková.
Svetlo: Peter Švec.
Výtvarná spolupráca a logo: akad. arch. Rastislav Nemec.
Choreografie: Eliška Hrbíková.
Spomínané osobnosti, veľmi dobré pracovné podmienky v CVČ Prievidza, spolupráca so ZUŠ Bojnice, podpora mesta, spoľahliví rodičia a najmä talentované vytrvalé samotvorivé malovtáčničiarske deti sú zárukou, že sa netreba báť o budúcnosť Malého Vtáčnika. Len nestratiť cieľ a radosť z práce v detskom folklórnom súbore.