Folklórny súbor Vtáčnik pôsobí v Prievidzi. Jeho vznik sa datuje do roku 1969, keď skupinka mladých nadšencov pre folklór spolu s cimbalovou hudbou Zábojnikovcov položila základy pre vznik folklórneho súboru. Až neskôr dostal meno Vtáčnik. Počas jeho existencie sa vo vedení súboru vystriedalo mnoho vedúcich, ako Milan Chvastek, Štefan Sekula, Alena Meszárošová, Ľubomír Macek alebo Tomáš Bakyta.
V súčasnosti je vedúcim súboru Ján Antol, ktorý sa venuje celkovému chodu súboru.
Folklórny súbor Vtáčnik sa podieľa aj na uchovávaní tradičných zvykov, ako sú napríklad fašiangy, stavanie mája či každoročná veľkonočná oblievačka dievčat zo súboru.
V rámci mesta Prievidza pôsobí aj Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik a Folklórny súbor Senior Vtáčnik. Tieto tri telesá navzájom spolupracujú aj v rámci spoločných programov.
Folklórny súbor Vtáčnik prezentuje prevažne tanečno-spevácky repertoár z oblasti hornej Nitry, ale v rámci svojho účinkovania na rôznych podujatiach má aj tance z iných oblastí Slovenska. V jeho repertoári môžete nájsť napríklad tance z oblastí Zemplína, Terchovej, Horehronia či Trenčína.
Choreografie sa odvíjajú aj od ročných období, ako napríklad zamerané na sejbu a žatvu, ukončenie prác na jeseň spojené so zábavou na dožinkoch, či v rámci zimného obdobia napríklad priadky.
Súbor pôsobí v rámci Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi, kde sa nadšenci pre folklór stretávajú a spoločne nacvičujú programy. Súboristi sa venujú aj tradícii čepčenia nevesty. Ide o symbolický akt, keď sa neveste o polnoci sníma parta a nasadzuje sa na hlavu čepiec, ženíchovi sa mládenecké pierko nahradí klobúkom. Všetko sa to deje za sprievodu hudby a spevu.
Folklórny súbor Vtáčnik šíri povedomie o slovenskom folklóre nielen doma, ale aj v zahraničí. Reprezentuje slovenský folklór, ako aj mesto Prievidza. V poslednom období účinkoval v rámci partnerských miest a to v Nemecku – Ibbenbüren či na festivale CIOFF v českej Plzni. V minulosti bol aj v Taliansku, Maďarsku či Rusku.
Účinkuje v rámci Slovenska aj na folklórnych podujatiach, festivaloch či rôznych jarmokoch a výročiach. Svoju energiu a radosť rozdáva aj na domácom folklórnom festivale Hornonitrianske folklórne slávnosti.