HORNÁ NITRA. Horná Nitra sa bude môcť uchádzať o ďalšie prostriedky v rámci Fondu spravodlivej transformácie. Informovali o tom zástupcovia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky počas návštevy regiónu. Okrem nich hornú Nitru navštívili aj zástupcovia Európskej komisie.
Juraj Hošták, generálny riaditeľ sekcie inovácií a strategických investícií Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, uviedol, že aktuálne sa pripravuje napríklad výzva na rekonverziu industriálnych parkov, takzvaných brownfieldov.

„Tu sme veľmi uvítali diskusiu a spätnú väzbu z publika. Máme veľa poznámok, veľa podnetov. Je tam ešte veľa otvorených otázok. Jednak čo sa týka definícií, ktoré budeme uplatňovať v rámci výziev, ale aj aktivít, ktoré ešte môžeme urobiť dodatočne,“ načrtol Hošták.
Okrem iného by malo ísť o národný projekt Štátny park Handlová. Vyhlásenie výzvy je plánované na prvý kvartál tohto roka a indikatívna alokácia je 10 až 15 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva by okrem toho malo podporiť finančný nástroj pre malé a stredné podniky. Vyhlásenie je plánované rovnako v prvom kvartáli tohto roka a malo by ísť o čiastku takmer 40 miliónov eur. V tomto prípade sa okrem hornej Nitry budú môcť o peniaze uchádzať aj Košický a Banskobystrický kraj.
Niekoľko výziev
V gescii ministerstva životného prostredia bude výzva na podporu obehového hospodárstva na hornej Nitre, kde je indikatívna alokácia 10,5 milióna eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zase plánuje výzvu na podporu rekvalifikácie, celoživotného vzdelávania a kariérového poradenstva. Aj tu sa budú môcť o peniaze okrem regiónu hornej Nitry uchádzať spomínané dva kraje.
Slovenská inovačná a energetická agentúra plánuje vyhlásiť výzvu na podporu opatrení zameraných na energetickú efektívnosť verejnej infraštruktúry.
Zástupcovia Európskej komisie a MIRRI počas dňa navštívili časť nového centrálneho zdroja vykurovania v Laskári, bojnickú nemocnicu, spoločnosť Brose, detašované pracovisko TSK či strednú zdravotnícku školu. Tam im ukázali buď už uskutočnené projekty, alebo zámery, na ktoré by chceli získať peniaze.
Vzdelávanie aj energetická efektívnosť
Samosprávy, spoločnosti i organizácie na hornej Nitre pripravujú viacero projektov. Výnimkou nie je ani trenčianska župa. „Prvým balíčkom sú projekty modernizácie odborného vzdelávania. Máme sedem oprávnených škôl. Sú to všetky školy, ktoré máme v okrese Prievidza a Partizánske. Pre každý projekt pripravujeme aktivity, ktoré školy potrebujú a budeme to cieliť na modernizáciu odborného vzdelávania,“ uviedla vedúca odboru regionálneho rozvoja Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Martina Lamačková.
Župa chce znížiť aj energetickú náročnosť budov v bojnickej nemocnici. Tento projekt už má pripravený. Ak by získala dotáciu, môžu začať hľadať dodávateľa prác. Ďalším zámerom je komplexná rekonštrukcia Centra sociálnych služieb Bôrik. „Musíme ešte rokovať o tom, aby mohol byť tento projekt podporený. Je to projekt, ktorý je rovnako zameraný na energetickú efektívnosť,“ ozrejmila Lamačková.
TSK chce okrem iného znížiť aj emisie vo verejnej doprave. Preto pripravuje projekt na začlenenie desiatich vodíkových autobusov do flotily prímestskej autobusovej dopravy na hornej Nitre. V tomto prípade treba vyriešiť dodávky čistého vodíka. Problém by mohol vyriešiť zámer Slovenských elektrární, ktoré na odkalisku v Zemianskych Kostoľanoch plánujú takýto vodík vyrábať.

„Ďalšie projekty máme v oblasti neformálneho vzdelávania. Je to už veľakrát spomínané Hornonitrianske centrum vzdelania, ktoré sa pripravuje v areáli na Vinohradníckej ulici, kde máme momentálne strednú zdravotnícku školu. Pripravenú máme rekonštrukciu ďalších dvoch pavilónov pre potreby Hornonitrianskeho múzea a knižnice. Aktuálne sa spracováva projektová dokumentácia na výstavbu expozičného pavilónu pre múzeum,“ načrtla Lamačková.
Mesto Prievidza sa okrem iného venuje energetickej efektívnosti verejných budov. „Hľadáme cestu, ako zdroje na hornej Nitre čo najlepšie a najefektívnejšie využiť. Alokácia na grantovú časť je iba niečo vyše 15 miliónov eur. Máme neformálnu zhodu na tom, že približne tretina z tohto objemu by išla na opatrenia v bojnickej nemocnici ako v regionálnej nemocnici,“ uviedol prednosta prievidzského mestského úradu Alojz Vlčko.
Chcú sa dohodnúť
Ďalšie peniaze sa majú rozdeliť podľa počtu obyvateľov medzi Prievidzu a Partizánske. Obce sa v rámci Združenia miest a obcí hornej Nitry snažia dohodnúť, ktoré projekty by sa v rámci regiónu mali podporiť. Príprava projektovej dokumentácie, ktorá je pre žiadosti o dotácie nevyhnutná, je pomerne drahá. Preto sa obce chcú dohodnúť, aby im dokumentácie zbytočne neležali v šuplíkoch. „Aby sme sa v regióne skôr dohodli, ako medzi sebou súťažili,“ skonštatoval Vlčko.
Mesto Prievidza tiež pripravuje svoje zámery. „Vstupné informácie sa postupne vyvíjajú. Chceli sme ísť s energetickými opatreniami na športovej hale alebo zimnom štadióne. Ale ukázalo sa, že podmienky, čo sa týka hospodárskej činnosti, ktorá pri grantovom financovaní môže byť, sú pomerne prísne,“ načrtol Vlčko. So zámerom rekonštrukcie Základnej školy na Ulici Sama Chalupku sa mesto uchádzalo v inej výzve, ktorá vyšla skôr. „Pokračujeme ďalšími objektmi, ktoré máme v prioritách na budovách základných škôl,“ uviedol Vlčko.

Handlová sa podľa viceprimátora Radoslava Iždinského bude snažiť zapojiť do všetkých výziev. V rámci energetickej efektívnosti sa budú chcieť uchádzať o peniaze pre materskú školu. Prostriedky chcú získať aj na brownfield, ktorý sa nachádza v areáli bane.
Zástupcovia ministerstva veria, že uchádzači budú so svojimi projektmi úspešní. „Potenciál je enormný. Fascinujúce je nadšenie a odhodlanie najmä na strane ľudí, ktorí projekty pripravujú a ktorých zasiahnu. Či už v oblasti odborného vzdelávania, alebo v oblasti udržateľných zdrojov energie, tepla,“ dodal Juraj Hošták.