Centrum voľného času v Prievidzi tento rok oslavuje výročie svojho vzniku. Postupne vám predstavíme ľudí, ktorí vedú jednotlivé záujmové útvary. Neodmysliteľnou súčasťou centra sú mažoretky, ktoré vedú sestry Sokolky, teda Anna Sokolová-Drážová a Katarína Sokolová.
Nedávno ste na stretnutí dvojičiek spomínali vašu spoločnú cestu životom. Aká bola?
Katka: Ako dvojičky sme sa celý život stretávali s kurióz-nymi situáciami, veselými príhodami, ale aj nedorozumeniami. Vždy to však dobre dopadlo, a tak na celé detstvo a študentské časy spomíname s radosťou. Určite to bolo aj tým, že sme mali krásne rodinné zázemie, senzačnú maminu a ocina, starých rodičov a fantastického bráška.
Hanka : Základnú a strednú školu sme vychodili ruka v ruke z jednej lavice. Hneď po ukončení Strednej ekonomickej školy sme sa opäť rozhodli rovnako. Spolu sme pokračovali v štúdiu na Pedagogickej fakulte v Nitre, absolvovali sme niekoľko tanečných kurzov v Čechách i na Slovensku a plánovali sme si nájsť aj spoločné zamestnanie.
Začínali ste hneď s vedením mažoretiek?
Katka : Áno, Dom pionierov – teraz Centrum voľného času v Prievidzi – nám umožnilo rozviť myšlienku založiť mažoretkový šport v Prievidzi, aj keď v tom období socializmu to bolo veľmi ťažké.
Hanka: Vtedajšie vedenie mesta to bralo ako propagovanie západu, čo bolo smiešne, ale našťastie sú vždy medzi nami ľudia, ktorí to brali profesionálne. Náš sen postaviť pred publikum rovnaké dievčence v pestrých kostýmoch, čižmičkách a s paličkou sa nám začal napĺňať už v roku 1985. V Prievidzi sme založili súbor mažoretiek tanečnej skupiny Trend pri okresnom Dome pionierov a mládeže.

Mažoretky sa aj po desiatkach rokov stále tešia veľkej obľube. Čím to je?
Hanka: Človek je spoločenský tvor, rád sa stretáva s priateľmi, rád sa zoznamuje s novými ľuďmi a veľmi rád sa chce podeliť o všetky krásne chvíle.
Katka: Mažoretky vznikli vo Francúzsku a ich evidencia smeruje okolo roku 1850, ktorých zmysel bol sústrediť verejnosť na udalosť, ktorá sa v meste, obci deje. Napríklad odhalenie pamätných miest, privítanie významných osobností, oslávenie výročí a podobne formou kultúry, ktorá prichádza medzi ľudí a ľudia nemusia ísť za ňou do kín, divadiel a podobne. Preto vlastne vznikli sprievody, ktoré trvajú aj cez tri hodiny, obídu všetky štvrte a dovedú záujemcov až k priestorom záujmu...
Hanka: Samozrejme, nejde to bez pochodovej hudby, ktorá mažoretky sprevádza. Presné zladenie tanečných kreácií mažoretiek za sprievodu dychového orchestra je pre náhodného diváka očarujúcim zážitkom.
Kde čerpáte inšpirácie na choreografie?
Katka: Dá sa povedať, že v prítomnosti, samozrejme, s rešpektom myšlienky zmyslu a teda významu vzniku tohto tanečného športu.
Hanka: Ja sa nechávam unášať fantáziou. Niekedy ma osloví samotná hudba, inokedy obraz, príroda alebo tanečné, športové či zábavné programy.
Sú choreografie, ktoré sa zrodia v hlave ako blesk. Ale nad niektorými premýšľam dlho. Pripravujem ich aj niekoľko mesiacov. Často je hudba prvá a k nej vymyslím kostým, tanečné prvky, kresbu choreografie a náčinie.
Okrem paličky totiž používame aj vejáre, pom-poms, zástavky... Ale stane sa, že ma osloví nápad na kostým a vtedy k nemu hľadám hudbu, predstavujem si choreografiu a, samozrejme, ktorým dievčencom ju priradím. Máme tri vekové kategórie. Kadetky, juniorky a seniorky. Ku každej kategórii sa hodí niečo iné. Keď robíme spoločnú choreografiu, musíme citlivo vyberať hudbu, tiež tanečné prvky, aby ich zvládli aj mladšie mažoretky, a správne doladiť kostýmy.
Ako prebiehajú vaše tréningy. Zrejme nejde len o krútenie paličiek?
Hanka: Na tréningy sa veľmi tešíme. Tanečnú hodinu začíname zábavnou rozcvičkou... pokračuje, hlavne u mladších mažoretiek, keď spomeniem Kocúr Jonatán alebo Hadíci, tak celá telocvičňa sa rozžiari... Kadetky majú tieto skladby veľmi rady a dobre sa pri nich rozcvičia. Juniorky už musia zvládať aj izoláciu tela, základy klasického tanca, správny pochod, poradovú prípravu, poskoky, otočky...
Potom je prípravná časť, ktorá sa týka hlavne techniky paličkou, ako je točenie, prehadzovanie, vypichovanie, kĺzanie, pretáčanie. Tu treba už viac skúseností, sústredenia sa a disciplíny. V tretej časti tréningu je už samotný nácvik choreografie. Je to krásny pocit, keď vidíme tú radosť z vydarených a správne zvládnutých prvkov. Tak to býva na konci tréningu. Pochvala a poďakovanie. A keď padne palička? Sú veľmi zlaté, ako sa navzájom poľutujú, potom sa povzbudia a pokračujú s chuťou ďalej.
Prenikajú aj do tohto odvetvia stále nejaké novinky?
Katka: Áno a je to twirling, no tento štýl nie je až takou našou srdcovkou.
Hanka: Twirling je práca s paličkou, ale na báze umeleckej gymnastiky a to sa nedá predvádzať spontánne v uliciach, na námestiach, kde v podstate mažoretkový šport vznikol. Twirling je halové vystúpenie podložené reprodukovanou hudbou len pre určité množstvo divákov.

Jednou z inovácií posledných rokov sú aj zástavníci?
Katka : Áno, v našich umelecko-športových dušičkách nás o umení tohto športu zaujali Sbandieratori (zástavníci) z Amélie (Taliansko – Rím), absolútni majstri národnej súťaže. Ich fantastické vystúpenie ohromilo nielen nás ako trénerky mažoretkového športu, ale aj divákov mesta Prievidza a Bojnice, keď pred sedemnástimi rokmi za priateľského rozhovoru s pánom a pani Záborskými z Bojníc vznikla spontánna myšlienka pozvať ich na Slovensko a to do kolísky histórie, kultúry a športu na strednom Slovensku.
Veď kto nie je pyšný na Bojnický zámok a prievidzský skvost – kostol piaristov. V roku 2023 sme sa začali okrem práce so zástavou venovať so skupinou zástavníkov „Acrobatic“ – tanečnej skupiny Trend aj disciplíne práca so športovou palicou – čo je druh bojového umenia. Pokúsime sa toto umenie divákovi ponúknuť v športovo-tanečnej forme. Chlapcom a dievčatám ďakujeme za trpezlivosť, disciplínu a pasiu, s akou sa snažia o vytváranie stále nových trendov v tomto smere.
Pre koho sú mažoretky vhodnou záujmovou činnosťou?
Katka: Pre všetkých, ktorí majú zmysel pre krásu, zručnosť, pre súdržnosť, pre kultúrne prejavovanie sa.
Hanka: Je to výzva pre všetky dievčence, ktoré sa chcú niečo nové naučiť, dokážu pracovať v kolektíve, vie ich potešiť pekná rytmická hudba, zaujímavý kostým, majú chuť ukázať svoje tanečné i technické kvality a hlavne chcú rozdávať radosť iným.
Ako sa medzi vás môžu záujemcovia dostať?
Katka: Naša činnosť vždy začína na začiatku školského roka, no nekončí na konci školského roka, ale systematicky pokračuje každým dňom tréningom. To znamená, že Centrum voľného času v Prievidzi je otvorené aj novým deťom počas celého školského – respektíve kalendárneho roka, a tak záujemcovia sa môžu hlásiť v podstate stále, bez ohľadu na dátum.
Je to centrum voľného času. Pedagóg už vie, ako a do ktorej skupiny zaradí adepta, ktorý prejaví záujem o hociktorý záujmový útvar.
Aké sú najväčšie úspechy prievidzských mažoretiek?
Katka a Hanka: Sme niekoľkonásobní majstri Slovenska v malých a veľkých skupinách a sóloformáciách, medzinárodní majstri, vicemajstri Európy v mažoretkovom športe. Francúzsko je kolíska mažoretkového športu, a tak je prirodzené, že tie najkrajšie zážitky máme odtiaľ.
Spomenieme Paríž, Calais, Lyon, Saint-Trope, Mont Saint Micheal, Normandia, známe a očarujúce mestá vo Francúzsku. Najemotívnejší zážitok však máme z vystúpenia na automobilových pretekoch v Le Mans, keď prievidzské mažoretky v sprievode účastníkov 24-hodinového okruhu viedli značku Audi ako trojnásobného víťaza pretekov. Bolo to v roku 2010, kde bol po prvý- krát pozvaný mažoretkový súbor z východného bloku. Prečo oslovili súbor zo Slovenska? Ako Francúzi podotkli: „Najkrajšie ženy sú Slovenky“.

Aké ste zaznamenali úspechy v poslednom období?
Na European finals of Showtime dance tour 2023 získali zlaté umiestnenie najstaršie mažoretky s choreografiou „Žandárky zo Saint Tropéz“ a zástavníci Acrobatic zlaté umiestnenie s choreografiou „S nami k výškam“. V medzinárodnej súťaži Europendance 2023 – Mažoretky TS TREND – choreografia „Deň Vianoc“ kategória dospelí „B“ disciplína Majorette & Twirling – TRIO získali strieborné umiestnenie, v medzinárodnej súťaži MLTSZ Love CUP – Szeretet Kopa 2023 – Mažoretky TS TREND – choreografia „To som ja“ kategória dospelí „B“ disciplína Majorette & Twirling – Sólo Andrea Hepnerová získala zlaté umiestnenie.
V medzinárodnej súťaži MLTSZ Love CUP – Szeretet Kopa 2023 – Zástavníci „Acrobatic“ TS TREND – choreografia „Hráč“ kategória junior „B“ disciplína Majorette & Twirling – skupina získala zlaté umiestnenie.
Aj touto cestou chceme poďakovať vedeniu CVČ, pánovi PhDr. Dáriusovi Štrbovi, riaditeľovi zariadenia, za veľkú podporu a možnosti reprezentácie našich súborov nielen doma, ale aj v zahraničí. Ako sa hovorí:„Iba človek, ktorý sám horí, môže zapáliť aj ostatných.“
Tešíme sa z každého dňa, keď môžeme odovzdať deťom naše skúsenosti a vyvolať v nich pocit sebarealizácie, sebaúcty a chuť do života.