HORNÁ NITRA. Poľnohospodári v prievidzskom regióne riešia už niekoľko rokov každú zimu ten istý problém. Lesná zver im požerie množstvo zasadenej ozimnej repky.
Tento rok je podľa nich extrémny, zničených majú dvesto hektárov pôdy. Aktuálne škody vyčíslila hornonitrianska spoločnosť Poľno Vtáčnik na jeden a pol milióna eur.
Poľnohospodári hovoria, že nevedia, ako túto sezónu prežijú.
Ozimnú repku farmári vysádzajú na jeseň a v tomto období by sa už polia pomaly mali začať zelenať. Na mnohých miestach je však opak pravdou. Kým poľnohospodári požadujú zvýšenie odstrelu lesnej zveri, poľovníci tvrdia, že za ostatné roky odlov rastie.
Zver žerie všetko
„Nachádzame sa na poraste ozimnej repky na výmere 34 hektárov siatej na jeseň minulého roka. Je tu obrovský požer od vysokej zveri. Táto parcela nemá šancu prežiť. Budeme ju musieť vyorať a zvoliť náhradný osev, čo je pre nás obrovská škoda,“ ukázal konkrétny príklad Jozef Ľahký, agronóm spoločnosti Poľno Vtáčnik.
Spoločnosť ozimnú repku pestuje na približne šesťsto hektároch pôdy. Parciel, kde im zasadené plodiny vyžrala lesná zver, majú viacero. Škoda spoločnosti podľa odhadu agronóma vznikla na približne dvesto hektároch pôdy.

„Aktuálna škoda nášho družstva je len na ornej pôde jeden a pol milióna eur. Nevieme, ako prežijeme. Vo všetkých regiónoch, od Bystričian cez Kamenec pod Vtáčnikom, Cigeľ, Lehotu pod Vtáčnikom, Sebedražie až po Handlovú, máme enormné škody,“ skonštatoval predseda predstavenstva spoločnosti Poľno Vtáčnik Daniel Frauenschuh.
Problémom však nie je len repka ozimná. Zver podľa poľnohospodárov žerie všetko. Jačmeň, pšenicu, všetky plodiny, ďatelinu. Poľnohospodári spravili všetko preto, aby mohli plodiny pestovať.
Pôdu pripravili, poorali, plodiny zasiali, prihnojili ich. S tým je spojené množstvo práce i vynaložených peňazí. Tie sú teraz preč. „Každý rok máme škody od lesnej zveri, ale tento rok je extrémny,“ zhodnotil Ľahký.
Žiadajú zvýšenie odlovu
Farmári vidia riešenie v zvýšení odstrelu vysokej zveri. „Máme len jedinú pomoc. Plán odstrelu musí ísť minimálne o sto či dvesto percent hore v každej kategórii,“ načrtol Frauenschuh.
Poľovníci sa však bránia, že odlovujú omnoho viac zveri než v minulosti. „Ročne sa na Slovensku uloví približne dvestotisíc kusov raticovej zveri. Je to približne o stotisíc kusov viac než pred pätnástimi rokmi,“ povedal Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory.
Poľovníci na Slovensku za posledných päť rokov tiež ulovili viac ako 325-tisíc kusov diviakov. Podľa poľnohospodárov je však zveri stále veľa.
Poľnohospodári pritom poukazujú, že na hornej Nitre dávajú prácu 170 ľuďom.
Chcú pracovať
„My chceme robiť. Chceme investovať, ale nemáme šancu existovať,“ ozrejmil Frauenschuh.
Zároveň apeluje na ministerstvo pôdohospodárstva a žiada pomoc.

Podľa hovorkyne rezortu pôdohospodárstva Veroniky Daničovej si ministerstvo uvedomuje situáciu v súvislosti s vysokými počtami stavu raticovej zveri v niektorých oblastiach Slovenska vrátane okresu Prievidza.
„Dlhodobo preto prijímame opatrenia na znižovanie raticovej zveri, a tým aj na znižovanie škôd, ktoré spôsobuje. Aj aktuálne je vydané mimoriadne povolenie lovu raticovej zveri v čase ochrany, s cieľom predísť škodám,“ uviedla Daničová.
Dodala, že ministerstvo aktívne pokračuje v tvorbe nového zákona o poľovníctve, pričom jednou z prioritných oblastí, ktoré má nový zákon vyriešiť, sú práve vysoké stavy raticovej zveri.